Kadunc začel postopek za razrešitev Biziljeve

Generalni direktor RTVS opozarja, da mora biti ta medij vzor odgovornemu novinarstvu in najvišjim poklicnim ter strokovnim normam.

Objavljeno
04. julij 2017 12.52
Be. B., STA
Be. B., STA

Ljubljana − Igor Kadunc, generalni direktor RTV Slovenija, je s predlogom za soglasje programskega sveta začel postopek razrešitve direktorice TV Slovenija Ljerke Bizilj, so sporočili z RTVS. Kadunc je v obrazložitvi predloga za soglasje pojasnil, da je dolžnost generalnega direktorja, da ščiti ugled, vrednote in visoke profesionalne standarde RTVS, pri tem pa mora zagotoviti tudi zakonito in učinkovito delovanje vseh enot.

Poleg tega generalni direktor opozarja, da mora biti RTVS vzor odgovornemu novinarstvu in najvišjim poklicnim ter strokovnim normam. V obrazložitvi pa izpostavlja primer Thompson.

Po njegovih besedah je programski svet RTVS večkrat opozarjal na razne kršitve poklicnih meril in načel novinarske etike v programih RTVS, ukrepov, ki bi kršitve preprečevali, pa ni zaznal oziroma se je opozorila celo izigravalo. »Problem se je v pravi luči pokazal v primeru s strani varuhinje pravic gledalcev in poslušalcev ter programskega sveta ugotovljenih kršitev pomembnih načel poklicnih meril v prispevku o Thompsonu v Tedniku«, je zapisal Kadunc.

Zakonodaja, ki ureja delovna razmerja

Vodilni delavci RTV Slovenija in uredniki so dolžni ob neupoštevanju programskih standardov, kar predstavlja hujšo kršitev delovnih obveznosti, ukrepati v skladu z zakonodajo, ki ureja delovna razmerja. Na podlagi tega je v tem primeru pričakoval, da bo Biziljeva v razumnem času sprejela odločitev, ali je treba zaradi ugotovljenih kršitev kakorkoli ukrepati.

Po izmenjavi dopisov je po njegovem mnenju postalo jasno, da direktorica meni, da tudi v tem primeru, razen sprejetja ponujenega odstopa urednika Tednika Igorja Pirkoviča in njegove razporeditve na druge zadolžitve, ni potrebe po morebitnem ukrepanju proti odgovorni urednici. »In to kljub temu, da je bila odgovorna urednica Jadranka Rebernik vseskozi obveščena o poteku priprave prispevka in si ga je tudi predhodno prebrala in ogledala,« je poudaril generalni direktor.

Novinarska etika

Presodil je, da takšno ravnanje pomeni povsem napačen signal vsem, ki so zavezani k spoštovanju poklicnih meril in načel novinarske etike, posebej pa tudi signal odgovornim urednikom, da se ugotavljanje morebitne odgovornosti konča zgolj z lahkotnim sankcioniranjem novinarja ali urednika.

Poleg tega je z dopisom konec junija, tako pravi Kadunc, postalo jasno, da sklepanje pogodb s sodelavci, ki sodelujejo s TV Slovenija, še zdaleč ni urejeno: »Name so se obračali ljudje, kjer je jasno izhajalo, da imajo vse osnove za zahtevo za izstavitev pogodbe o zaposlitvi. Iz dopisa je bilo jasno tudi, da ne gre za osamljene primere, ampak je takšnih primerov več deset.«

Vodstvo RTVS in pravna služba sta redno posredovala svoja stališča, da morajo vsi v zavodu skrbeti za sklenjene ustrezne pogodbe z vsemi sodelavci. RTVS pa je zaradi ravnanja vodstva TV Slovenija »postala izpostavljena ne samo plačevanju stroškov v primeru, da se sodelavci odločajo za tožbe, ampak tudi globam, ki se bodo, v kolikor bo delovna inšpekcija ugotovila kršitve, samo še zviševale«.