Kako se na izide volitev odzivajo kandidati, stranke ...

Kandidati so se v večernih urah odpravili v volilne štabe, kjer spremljajo, kako je glasovala Slovenija.

Objavljeno
22. oktober 2017 20.10
Boris Popović
M. Č., Brigite Ferlič Žgajnar, Sandra Hanžič, Neža Mlakar, Barbara Hočevar, Mojca Zabukovec, Zoran Potič, Katarina Bulatović
M. Č., Brigite Ferlič Žgajnar, Sandra Hanžič, Neža Mlakar, Barbara Hočevar, Mojca Zabukovec, Zoran Potič, Katarina Bulatović

Kandidati za predsednika oziroma predsednico države so čez dan v volilno skrinjico oddajali glasove, v poznih popoldanskih urah pa so se odpravili v volilne štabe, kjer od 19. ure spremljajo, kako je glasovala Slovenija.  Predvidoma ob 21. uri se bodo zbrali v Cankarjevem domu.

V štabih, ki so praviloma na sedežu strank, so tudi novinarji in novinarke Dela. V prispevku spremljamo odzive kandidatov za predsednika oziroma predsednico države, preverili pa bomo tudi, kaj pravijo predstavniki strank in drugi politiki.

Spremljajte rezultate v živo:

Volitve so potekale danes do 19. ure. Kako se razpletajo, spremljajte v živo v Delovi interaktivni grafiki (vstopite s klikom na spodnjo sliko).


V Delovi interaktivni grafiki lahko V ŽIVO preverjate tudi,
kako se je posamezni kandidat odrezal v vaši volilni enoti in okraju.

Državna volilna komisija (DVK) najprej, malo po 19. uri, objavi izide predčasnega glasovanja, ki je potekalo med torkom in četrtkom in na katerem je glasovalo 1,65 odstotka volilnih upravičencev. Nato DVK sproti objavlja delne neuradne izide nedeljskega glasovanja, odločitev volivcev pa bo predvidoma jasna do 22. ure.

A to še ne bodo končni izidi glasovanja, saj bodo v ponedeljek prišteli še rezultate glasovanja po pošti iz Slovenije, 30. oktobra pa še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz tujine.

Ne glede na to, ali bo predsednik republike izvoljen v prvem ali drugem krogu, bo mandat nastopil v soboto, 23. decembra.

Iz štaba Boruta Pahorja:

V volilnem štabu so se razveselili prvih neuradnih podatkov o razpletu volitev. Pahor se pred privrženci ni pojavil ob 19. uri, prišel bo predvidoma, ko bo DVK objavila več podatkov. So pa se tam zbrali predvsem člani stranke SD: Dejan Židan, Anja Kopač Mrak, pričakujejo tudi Karla Erjavca.

Največ napetosti nastaja zaradi negotovosti, ali bo zmagal v prvem krogu. A kot so poudarjali v štabu ves minuli teden, so pripravljeni na drugi krog, kar so pričakovali ves čas.



Foto: Matej Družnik/Delo

Iz štaba Marjana Šarca:

Ob prihodu na sedež volilnega štaba V Kamniku je Marjan Šarec dejal: »Nič nisem pričakoval, ker sem šel v tekmo brez posebnih pričakovanj. Srečal sem se z ljudmi, povedali so mi svoje probleme in kaj čutijo. Sam sem dal v kampanji vse od sebe.«

»Kakršen koli bo rezultat, razočaranja sploh ne more biti, zame je že to uspeh, da sem na drugem mestu. Ponosen sem, da sem se uspel vzpostaviti, da ne kritiziram samo doma, za šankom ali kakor smo Slovenci vajeni, ampak sem se izpostavil, šel v kandidaturo, dal čez kampanjo, ki je bila tudi naporna, ni bilo vse lahko.« Zato je vesel, da jim je uspelo to doseči. S svojo kampanjo je zadovoljen. »Ves čas smo delali, da nismo šli v negativno kampanjo, delali smo pozitivno tako, da prepričamo čim več ljudi.«

Vesel je, da je bila kampanja takšna, kot je bila. Poudaril je, da ima dobro ekipo. »Kot ste videli, ni v njej nobenih stricev iz ozadja, nobenih znanih imen, ampak mladi entuziasti, s katerimi smo šli na te volitve, na kar sem zelo ponosen.« Po njegovem je to edini način, da se v Sloveniji kaj spremeni. »Da res začnemo razmišljati drugače in da nenazadnje začnemo delati drugače.«

V kampanjo je, kot pravi, vstopil brez pričakovanj: »Ko greš v tako tekmo, jih niti ne moreš oceniti. Če imaš nič odstotkov, je vse, kar je po tem, boljše. Zelo bom zadovoljen, kakršen koli rezultat bo. Tudi če bo tak, kot so mi ga namerile ankete. Če bo ostal tak, bom zelo zadovoljen, ker bo več, kot vse parlamentarne stranke skupaj.«



Foto: Leon Vidic/Delo

Ko se je preštevanju glasovnic bližalo koncu in je že bilo znano, da se bo uvrstil v drugi krog, je dejal, se rezultata iskreno veseli. »Ta rezultat nam je spodbuda za drugi krog, dali bomo vse od sebe, povedali, kdo smo in kaj predstavljamo. Zahvaljujem se vsem volivcem, ki so v meni prepoznali tistega, ki bi delal stvari drugače in tudi politiko izvajal drugače.«

Poleg tega si želi, da bi takrat v ospredje prišle predvsem resne teme, ki zadevajo slovensko politiko in predseniške funkcije. »Doslej je bilo bolj pokaži, kaj znaš in koliko imajo številko noge naše soproge. Vse sorte je zanimalo ljud, samo politika kot taka ne. Če bomo govorili o resnih temah in o politiki, kot se je izvajala doslej, pa ni bila uspešna, potem bo kampanja, kakršna bi morala biti. Če bomo spet izvajali razne resničnostne šove, pa bo seveda težko prodreti. Ta odnos do politike je tudi pripeljalo do slabe udeležbe. «

Bi bilo sicer zanj v kampanji lažje, če bi ga podprl znan politik? »V mojih letih, decembra bom star 40, bi bilo res nerodno  nalepljati se na neko preživelo politiko in vzorce, ampak grem svojo pot, kot mislim, da je prav, in se ne sprašujem, ali bi moral imeti kakega strica ali ne, ker sem potem zgrešil že v štartu. Sloveniji želim boljše, kot je bilo doslej in zato sem se tudi odločil za politiko. Najprej za lokalno, kjer mi je zelo dobro uspelo. Tudi v državni je že čas, da se otresemo vzorcev, ker to ne vodi nikamor. Svet gre naprej in se spreminja. «



Foto: Leon Vidic/Delo

Komentiral je tudi nizko udeležbo: »Skrb zbujajoča je nizka volilna udeležba. Iz volitev v volitve je nižja. Kar ves čas govorim, je, da je politika dosegla to, da se ljudje ne udeležujejo več volitev, da jih te stvari ne zanimajo več in ne vem, kdaj bomo dosegli dno. Zato je nujno, da začne politika tudi delovati tako, da bodo ljudje enkrat - čez ne vem koliko let, ker se to ne da narediti čez noč - ponosni tudi na politiko, ne samo na šport, mlade podjetnike in vse, kar ima ponuditi ta Slovenija. Ko bo politika spet dosegla to stopnjo zaupanja in bodo prišli drugi ljudje, bo morda udeležba tudi nekoliko večja.«

Na vprašanje, ali meni, da so mu škodile izjave glede podvojitev v homoseksualne pare je dejal: »Ne bi rekel. Človek ima svoje stališče in ga mora povedati. Sam ne govorim tako, da bi bil zdaj vsem všeč in da bi dobil čim več glasov. Povem tisto, kar mislim. Pri nas v Sloveniji mislimo, da če si desničar, moraš striktno nekaj zagovarjati, če si levičar, pa spet drugače. Jaz menim, da so tudi nianse. Svet ni črno-bel. Kar se posvojitev tiče, je pa tako, da je treba delati tisto, kar je najboljše za otroke. Vedno.«

Odgovoril je še na vprašanje, ali je zanj prednost ali slabost, da se ga ne da popredalčkati: hodi namreč v cerkev in podpira NOB. »Ne vem, ali je prednost ali slabost. Tak pač sem, tako živim in se ne sprašujem, ali je to komu všeč ali ne. Vera je intimna stvar, država mora biti pač ločena od cerkve. Če imaš te stvari urejene v svojih predalih, potem ni težav.«

Iz štaba Romane Tomc:

Na sedežu stranke SDS, kjer bo predsedniška kandidatka Romana Tomc spremljala volilne izide, so začele prihajati poslanke in poslanci. Med njimi so Nada Brinovšek, Jelka Godec, Marijan Pojbič, Žan Mahnič, Anže Logar in Ljubo Žnidar. Opaziti je tudi člana izvršilnega odbora stranke Aleša Hojsa in Boža Predaliča ter bivšo poslanko Alenko Jeraj.



Foto: Matej Družnik/Delo

Ob prihodu je Romana Tomc komentirala, da se je »Pahor vsidral v srca mnogih kot kralj instagrama. Šarec pa je imel izjemno medijsko podporo z vseh koncev«.

 



Foto: Sandra Hanžič/Delo

Janez Janša, predsednik stranke SDS, je poudaril, da je njihova kandidatka Romana Tomc dosegla najboljši rezultat med parlamentarnimi strankami, hkrati pa priznal, da je stranka v kampanjo vstopila relativno pozno. Razočaran je bil na nizko volilno udeležbo, ki je bila krepko pod 50 odstotki. »Participacija iz volitev v volitve drastično pada. Smo skoraj na meji, ko se za neko državo presoja, ali ima še delujočo demokracijo,« je ocenil in dodal, da gre za odraz situacije, v kateri volilvi čutijo, da odločitev v državi ne sprejemajo voljeni predstavniki, ampak nekdo iz ozadja. Dokler se politika s tem problemom ne bo spopadla, bo udeležba vedno manjša.

S tem se je strinjala tudi Romana Tomc. Današnja zelo nizka udeležba jo žalosti, saj kaže na to, da v državi še nismo izkoristili vseh potencialov demokratične družbe. »Žalostno je, da je udeležba iz leta v leto nižja. Upam, da bomo državljani občutili, da njihov glas šteje. Šele ko bodo to začutili vsi, ne samo polovica volilnih udeležencev, si bomo lahko obetali demokratične spremembe v naši državi,« je poudarila. Obregnila se je tudi ob kampanjo, ki da je bila premalo vsebinska; o tem, koga bo volila v drugem krogu, pa še ni razmišljala.

Član stranke SDS in nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti je ob prihodu v štab dejal: »Kaže, da ne bo drugega kroga. Žal mi je, da se ni v večji meri prepoznalo kvalitet naše kandidatke.« Opomnil je na nizko udeležbo na volitvah: »Vprašati se moramo o legitimnosti teh volitev. Med ljudmi je določena apatija. Vsa slovenska politika se mora vprašati, zakaj je prisotna.«



Marijan Pojbič je poudaril, da so pričakovali zmago kandidatke ali pa vsaj njeno uvrstitev v drugi krog. Ampak ne nazadnje meni, da niso ključne predsedniške volitve, ampak parlamentarne.

Iz štaba Ljudmile Novak:

Predsedniška kandidatka je na sedež stranke v središču mesta prišla pred 19. uro. Po volilni napovedi javne televizije in rezultatih predčasnega glasovanja je vodja štaba Robert Ilc povedal, da bo razočaranje, če bodo takšni tudi končni rezultati, a da vse usmerjajo v prihajajoče državnozborske volitve.

Ljudmila Novak je povedala, da so si za cilj zadali zmago, »a ljudje so se odločili, kot so se. S kandidaturo smo želeli sporočiti, da se zavzemamo za pravično, pošteno in uspešno Slovenijo, in za to si bomo prizadevali še naprej. Nisem tekmovala z Romano Tomc in SDS, očitno je bil dosedanji predsednik države tako močan, da ga nismo mogli dohiteti.«

Jernej Vrtovec, poslanec NSi, je dejal:» Malce smo razočarani nad prvimi rezultati, pričakovali smo malce več. So pa pomembna sporočila, ki smo jih zagovarjali v kampanji, kot so prizadevanje za pravično Slovenijo, povezovanje, in jim bomo sledili tudi v kampanji za parlamentarne volitve.«

V NSi so razočarani na, kot za zdaj kaže, nizko volilno udeležbo. Vrtovec meni, da se je v določeni meri funkcija predsednika države razvrednotila, predvsem v določenem obdobju, in zdaj zato nastaja problem do vseh politikov in politike. »Ta zdaj pomeni, da nekaj več kot dvajset odstotkov vseh prebivalcev Slovenije odloča o tem, kdo bo predsednik države.«

Iz štaba Maje Makovec Brenčič:

V štabu največje vladajoče stranke SMC na sedežu stranke so bili ob 19. uri nasmejanih obrazov, a napetosti ob čakanju na prve neuradne rezultate Episcentra niso mogli skriti. V štabu so nekateri najvidnejši člani. Poleg predsednika vlade Mira Cerarja so strankarski kandidatki Makovec Brenčič podporo izkazali predsednik državnega zbora Milan Brglez, vodja poslanske skupine Simona Kustec Lipicer, poslanci in predsednik sveta Mitja Bervar.

Kandidatka največje vladajoče stranke SMC Maja Makovec Brenčič je po prvih neuradnih rezultatih Episcentar dosegla manj kot odstotek podpore, na kar se je odzvala: »Nisem razočarana, saj smo pozno vstopili v kampanjo. Moj namen je bil predstaviti program, ki temelji na jasnih sporočilih naš stranke, v dobro vsakega državljana.«

Nižjo udeležbo na volitvah pa komentirala: »Državljane moramo vzpodbuditi, da morajo biti bolj aktivni. To je naša pravica in odgovornost.«



Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Prvič se je na rezultate kandidatke SMC odzval tudi predsednik vlade Miro Cerar. Izpostavil je, da izjemno nizke podpore njihovi kandidatki ne moremo povezovati tudi z izražanjem podpore njihovi vladi.

»Na našo prvo kandidatko smo ponosni. Predsedniških s parlamentarnimi volitvami ne povezujem. V kampanji je pokazala odločnost in pogum. Zastopala je enake vrednote, kot jih zastopa stranka. Mislim, da so lahko rezultati na parlamentarnih volitvah popolnoma druga zgodba. Smo pa se naučili, da bi volilno kampanjo morali začeti prej.«

Komentiral je tudi nizko udeležbo. Meni, da je predstavlja še en dokaz, »kako smo razvrednotili politiko z volilnimi kampanjami, ki dajejo premalo na vsebino.«

Miro Cerar pa je bil ob spremljanju rezultatov ponovno oster do Pahorja: »Tisti, ki pretirava s pojavostjo, zanemarja pa vsebino, ne more biti dober politik, ker ne dela dovolj za državo.«

Tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez ne povezuje nizke podpore njihovi kandidatki z nazaupanjem državljanov v vlado. »Predsedniške volitve so predvsem spopad osebnosti. Kampanja je bila usmerjena na taka vprašanja, da sem zelo srečen, da nisem sodeloval,« je povedal Brglez, ki je dolgo veljal za ožji izbor tistih, ki naj bi vstopili v predsedniško tekmo.

»Na parlamentarnih volitvah se mislimo odrezati precej bolje. Napovedi ne znam oceniti. Ponoviti rezutat, ki smo ga dosegli na zadnjih volitvah, je seveda želja, kaj pa je realnost, je drugo vprašanje, saj je volilno telo premakljivo,« je komentiral želje za prihodnje parlamentarne volitve.

Ocenil je tudi uspešnost njihove kampanje: »Stranka je naredila za kampanjo vse, kar je v danih okoliščinah - nenazadnje vodimo vlado - lahko. A očitno bi morali narediti še kaj več.«

Volilno napoved je komentirala tudi vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer: »Parlamentarni in predsedniški izidi med seboj niso primerljivi.« Skrbi jo nizka volilna udeležba. »Pri teh volitvah se je pokazalo, da se na politko gleda kot šov, kar v tem času ne bi smela biti, saj potrebujemo odgovorne politike, ki bodo znali poiskati rešitve. Državljani nam sporočajo - nismo imeli dovolj izbire, zato nismo šli na volitve.«

Iz štaba Borisa Popoviča:

V volilnem štaba Borisa Popoviča v ljubljanskem Hotelu Lev je govorniški oder pripravljen, za njim pa napis Slovenija za vedno. Popovičevi podporniki že nazdravljajo s penino, čeprav so rezultati žalostni. Prvi neuradni izidi namreč kažejo, da njihov kandidat ni dosegel niti odstotka podpore, volivci, ki so glasovali predčasno, pa so mu namenili 1,67 odstotka glasov.

Trenutno je v ljubljanskem hotelu zbranih okoli šestdeset Popovičevih simpatizerjev, med njimi v. d. direktorja javnega podjetja Marjetica Koper Gašpar Gašpar Mišič, odvetnik Franci Matoz in številni koprski občinski svetniki Popovičeve stranke Koper je naš.

Popovič, ki je državljansko dolžnost opravil danes ob 12. uri v Kopru - na volišču v KS Škocjan je ob trenutnih volilnih rezultatih dejal, da Slovenija nujno potrebuje spremembe: »Koper pred 15 leti ni bil v takem stanju, kot je danes, danes smo s Koprom zadovoljni. Danes večina ljudi ni zadovoljna s stanjem v državi, ampak očitno vztrajajo v takem stanju in tega ne morem razumeti. Ljudje so nezadovoljni in nimajo niti upanja, da bi se kaj spremenilo.« Pravi, da če je volilna udeležba pod 65 odstotki, potem smo »v tej demokraciji nekaj močno zgrešili«.

Slab rezultat pa Popoviča ne odvrača od tega, da se s svojo stranko ne bi pomeril na državnozborskih volitvah.



Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Iz štaba Suzane Lare Krause:

Na sedežu stranke SLS se je kmalu po 19. uri zbralo okoli 25 ljudi. Med njimi so predvsem člani družine, podporniki, vodstvo stranke. Vzdušje je sproščeno, spremljajo izide na prvem programu RTV Slovenije.

Kandidatka ob štetju glasov komentira, da bi rada imela vsaj en odstotek glasov in da pričakuje boljši rezultat od napovedi. Nekoliko nejevoljno, a šaljivo, je vprašala »Ali smo že zadnji?« in šla v Cankarjev dom oddat izjave za medije.

Predsednik stranke SLS mag. Marko Zidanšek je rezultata (ob 19.20 je prejela en odstotek) vesel. »Suzana je osvežitev letošnjih volitev, dobro izhodišče za naslednje leto,« je temu dodal podpredsednik mag. Franc Rozman in nadaljeval, da so s kandidatko želeli prikazati nov obraz oziroma podobo ženske, ki verjame v prihodnost.

Kaj pa so dejali kandidati od oddaji glasu?

Kandidat za predsednika republike in aktualni predsednik Borut Pahor je svoj glas oddal v domačem Šempetru pri Gorici v spremstvu Tanje Pečar in staršev. Ob tem je povedal, da ne pričakuje zmage v prvem krogu, saj bi bilo preveč optimistično pričakovati, da bo vsak drugi volivec glasoval samo za enega izmed devetih kandidatov. »Ko sva se s Tanjo decembra lani odločala o vložitvi ponovne kandidature, sva razmišljala, da bi po dvajsetih letih znova nekdo zmagal za drugi mandat. Dvajset let se to ni zgodilo in okoliščine se še niso tako spremenile na bolje, da bi se zaupanje v politiko tako poglobilo, da bi bil ta odgovor samoumeven,« je dejal Pahor.



Foto: Tomi Lombar/Delo

Predsedniški kandidat Marjan Šarec pa je ob oddaji glasu dejal, da »če so volivci za spremembe, bodo glasovali zame«. Kot je dodal, poraza zanj ne more biti, saj ga do zdaj ni bilo v državni politiki in bo vsaka podpora, ki jo bo dobil, zanj pomenila uspeh, zagotovil pa je, da je dal vse od sebe. »Povedal in naredil sem tisto, kar sem mislil, da je prav,« je dejal.



Foto: Leon Vidic/Delo

Kandidatka SDS za predsednico republike Romana Tomc je ob oddaji glasovnice izrazila optimizem. »Zadnji nastopi, ankete in pogovori z ljudmi dajejo upanje, da bo tudi tokrat drugi krog,« je povedala. Med kandidati po njenih besedah ni prišlo do kakšnih nizkih udarcev, bile pa so kritike. »Sem in tja sem pogrešala več vsebinskih razprav,« je poudarila Tomčeva. Meni namreč, da je v Sloveniji veliko pomembnih področij, do katerih bi se moral jasno opredeliti tudi predsednik republike.



Foto: Matej Družnik/Delo

Kandidatka za predsednico republike in predsednica NSi Ljudmila Novak pa meni, da bo na današnjih predsedniških volitvah zmagala oziroma se uvrstila v drugi krog. Sicer pa bo zanjo uspeh že vsak rezultat, ki bo večji od strankarske podpore, je povedala.



Foto: Leon Vidic/Delo

Predsedniška kandidatka SMC Maja Makovec Brenčič je danes na volišče prišla nasmejana, po tistem, ko je, kot je razkrila v izjavi novinarjem, kljub dežju že opravila svojo jutranjo športno aktivnost. Čeprav ji ankete ne kažejo dobro, pravi, da se ne da, in da bo s programom in vizijo nadaljevala tudi po volitvah. O pričakovanjih današnjega glasovanja v izjavi po oddaji glasu ni želela govoriti: »Pustimo se presenetiti, povedali bodo volivke in volivci.«



Foto: Matej Družnik/Delo

Predsedniška kandidatka stranke Glas za otroke in družine Angelca Likovič je na volišče v Grosuplju danes prišla dobre volje in v spremstvu moža. Z glasovi se ne obremenjuje, je pa dejala, da je vsak glas zanjo glas za otroke. Likovičeva je še pred oddajo glasu spekla potico; napovedala je namreč, da bodo danes na stranki, ki jo je predlagala, praznovali, ne glede na to, koliko glasov bo dobila. »Kolikor jih bo, je zame že uspeh. Mi smo mlada stranka, smo na začetku,« je poudarila.

Dolgoletni župan mestne občine Koper in predsedniški kandidat Boris Popovič je ob današnji oddaji glasu v Kopru volilno kampanjo ocenil kot preveč medlo.»Na koncu je bilo malo bolje, smo imeli kandidati nekaj več priložnosti povedati svoja stališča. Upam, da smo uspeli doseči čim večje število prebivalcev,« je dejal.

Predsedniška kandidatka SLS Suzana Lara Krause je svoj glas malo pred deseto uro zjutraj oddala na Ptuju. Na vprašanje, s kakšnim rezultatom bi bila osebno zadovoljna, je odvrnila, da se Rim ni zgradil v enem samem dnevu in tudi spremembe ne bodo prišle v tako kratkem času. Želi pa si, da bi ljudje pokazali, da si vendarle sprememb želijo, zato bi bil zanjo vsak rezultat nad enim odstotkom krasen, še posebej glede na to, da je pred volitvami praktično nihče ni poznal.

Predsedniški kandidat Zedinjene Slovenije Andrej Šiško je svoj glas v Mariboru oddal pet pred dvanajsto, kar ima po njegovih besedah tudi določeno simboliko. Kot je dejal, vztraja pri besedah iz začetka kampanje, da gre za nepoštene, nesvobodne, nepravične, nezakonite in protiustavne volitve, saj vsi kandidati niso imeli enakih možnosti. Po oddaji svojega glasu je celo zatrdil, da bo prišlo do kraje glasov, zato bodo rezultati volitev lažni in ne bodo odražali realnega mnenja volivcev.