»Supanje za invalide? Niti pomislili nismo«

»Ljudje z motnjami v razvoju so izjemno uživali, saj voda na njih deluje terapevtsko. Ves dan smo bili na vodi.«

Objavljeno
17. junij 2017 11.09
Invalidi
Janoš Zore
Janoš Zore
Brežice – »Videli smo, da v tujini to počnejo, da obstaja oprema in da imamo nekaj znanja,« je po prvi tretjini triletnega projekta brežiške občine Občuti svobodo vode, ki ima cilj invalidom omogočiti veslanje v čolnih, na supih in wakeboardih, dejal Jernej Agrež. Rezultati so presegli vsa pričakovanja in letos bodo s športnikom invalidom prvič preizkusili supanje na divjih vodah.

»Za deske za veslanje stoje, supe, lahko z gotovostjo trdim, da jih invalidi v Posavju prej niso uporabljali. Če so jih drugje v Sloveniji, so jih zelo malo. Na tem področju smo prebili led,« je po prvem letu projekta občuti svobodo vode, s katerim želi brežiška občina s partnerji vodne aktivnosti približati invalidom, dejal Jernej Agrež.

Koordinator, ki v projektu sodeluje tudi kot izdelovalec desk in predstavnik fakultete za informacijske študije, pravi, da so do zdaj razvili tri koncepte uporabe supov za invalide: »Uporabnika na invalidskem vozičku lahko, če je zmožen uporabljati roke oziroma ima dovolj moči v zgornjem delu telesa, z vozičkom ugnezdimo na desko in vesla samostojno. Če tega fizično ne zmore, desko z vozičkom povežemo z dodatno desko s pomočnikom, s katerim nato veslata skupaj. S pomočjo posebnega sedeža, ki se pričvrsti na desko, pa se uporabnik lahko tudi usede na desko brez vozička in vesla sam. Izkušnje so zelo pozitivne.«

Ker je bil med cilji projekta na supe postaviti uspešne športnike invalide iz drugih športov, so se Posavci povezali s plavalcem Ninom Batageljem, pravi Agrež: »Skupaj smo razvili koncept na desko pričvrščenega sedeža. Nino je preskusil mirno vodo, tekočo in visoko vodo. Ker vedno išče nove meje, sva se dogovorila, da se preskusi na divjih vodah. Seveda ga ne bomo takoj peljali na zahtevne brzice. Začeli bomo z rahlim vihranjem vode, da vidimo, kako se bo obnašala deska in kako se bo Nino počutil. Sledile bodo manjše brzice, vadba osnovnih obratov, razvijanje tehnike.«

Hujšajo tudi zunaj vode

Projekt, s katerim je občina uspešno kandidirala na razpisu evropske komisije, ima za zdaj več kot 200 aktivnih udeležb. Predsednica društva Sonček Posavje Nataša Solomun je dejala, da vodne aktivnosti za njihove člane s cerebralno paralizo in drugimi motnjami v razvoju prinašajo nova doživetja: »Do lani nihče med njimi ni bil na supu. Niti nam to sploh na prišlo na misel. Projekt smo izvajali tudi na zdravstvenih kolonijah na morju. Odziv je zelo velik. Na športnem dnevu na bajerju na Borštu je bilo od 35 do 40 ljudi z motnjami v razvoju, ki so izjemno uživali, saj voda na njih deluje terapevtsko. Ves dan smo bili na vodi.«

Uspeh enoletnega dela je tudi zagon vadbe za veslanje na suhem, ki je od posedanja s kavico in cigareti odvrnila nekaj posavskih invalidov. Med njimi je tudi Nataša Slakonja: »Včasih sem dobro tekla, zdaj pa nimam kondicije. A gre mi malo bolje. Zgubila sem štiri kilograme, a še vedno jih imam preveč. Za sebe nekaj naredimo. Najprej me je vse bolelo, zdaj pa ne. Na vodi pa nisem preskusila še ničesar. Bojim se tega.«

Veslanje z rokami kleče

Do konca leta 2018 bi radi za invalide izdelali prilagojeno desko za wakeboard, pripravili vadbeni program za veslanje in izkušnje najbolj aktivnih udeležencev predstavili v knjigah in na filmu. Kajak kanu klub Čatež je že lani nabavil prilagojen sedež za v kajak, s katerim so njihovi člani že v prvi sezoni posegli po stopničkah na mednarodnem tekmovanju v parakajaku.

V prihodnjih dveh tednih bodo na vodi prvič testirali posebno za invalidske vozičke prilagojeno desko. Do zdaj so vozičke pritrjevali s pomočjo štirih lesenih letvic in traku. Prilagojena deska bo enakih mer kot komercialna, a s trdo sredico, kar bo omogočalo privijanje sprednje in zadnje letvice, vsaj ena bo premična. Z nastavljivima stranskima letvicama bo mogoče fiksirati invalidske vozičke različnih dimenzij, pravi Agrež: »Cena deske ne bo šla v nebo, kot je to v navadi pri invalidskih pripomočkih. Verjetno bo najmanj polovico cenejša od komercialnih desk, ki stanejo 1000 evrov.«

Poleti bodo s kolesarjem invalidom Primožem Jeraličem testirali novi način supanja za invalide na vozičkih – v klečečem položaju. Kolesarji na vozičkih in klečeči veslači na deskah v pri nas še neuveljavljeni disciplini prone veslanja izvajajo zelo podoben gib: »Deska, ki jo bo preskusil Primož in je že v izdelavi, bo daljša in ožja od deske za invalidske vozičke, saj mora uporabnik z obema rokama seči v vodo. Ali bo tudi pripet, načeloma ni, bo odvisno od sposobnosti nadziranja telesa – to je izziv, ki nas čaka poleti.«