Afera honorarji: Ekonomska fakulteta ne spoštuje sodišč

Vrhovno sodišče: ljubljanska ekonomska fakulteta mora posredovati pogodbe s profesorji, ki so prejemali najvišje honorarje.

Objavljeno
29. julij 2016 13.01
Posodobljeno
31. julij 2016 21.00
jer ekonomska fakulteta
Tina Kristan
Tina Kristan
Kaj: zahteva po posredovanju avtorskih in podjemnih pogodb nekaterih profesorjev, ki so prejemali najvišje honorarje

Kje: na ekonomski fakulteti

Kdaj: marca 2015

Kdo: vrhovno sodišče

Lani na začetku marca je nadgradnja supervizorja pokazala, da so nekateri profesorji od fakultet, na katerih so bili zaposleni, v zadnjih slabih enajstih letih poleg plače v povprečju prejemali celo po nekaj tisoč evrov honorarja na mesec. Nekaj dni pozneje je novinarka Anuška Delić tudi od ekonomske fakultete zahtevala kopije avtorskih in podjemnih pogodb, sklenjenih v zadnjih desetih letih s tistimi, ki so od fakultete dobili najvišje honorarje: med drugim z Maksom Tajnikarjem, Metko Tekavčič, Markom Hočevarjem in Markom Jakličem. In tako se je začela še ena zgodba s številnimi nadaljevanji, ki še danes, skoraj leto in pet mesecev kasneje, ni končana. Bo pa kmalu, saj je fakulteta uporabila – zaman – že vse možne pritožbe.

A vrnimo se v lanski marec ... Ekonomska fakulteta novinarkine zahteve ni spoštovala, zato je ta vložila pritožbo. In informacijski pooblaščenec je na začetku septembra odločil, da je fakulteta kopije pogodb dolžna predati novinarki v 31 dneh. Na to odločbo je fakulteta vložila tožbo na upravno sodišče. Vendar dan prepozno, je ugotovilo sodišče in zato tožbo zavrnilo. Da je bila takšna odločitev pravilna, je nato po novi pritožbi fakultete sredi februarja sklenilo tudi vrhovno sodišče. Ne prvo ne drugo sodišče se sicer nista ukvarjali z vsebino, temveč le z matematiko: kdaj je bil sklep informacijskega pooblaščenca vročen fakulteti in posledično kdaj je bil rok za vložitev tožbe. Na vročilnici je namreč zapisan datum 8. september, rok za vložitev tožbe je tako začel teči naslednji dan in se je iztekel 8. oktobra. Medtem ko na ekonomski fakulteti vztrajajo, da so odločbo prejeli dan pozneje, toda tega, kot je razvidno iz sklepa vrhovnega sodišča, niso dokazali. Dokazali niso niti, da je bila pošta izročena nepooblaščeni osebi, le domnevajo, da je odločbo prevzel eden od delavcev nekdanjega pogodbenega izvajalca, ki ni spoštoval preklica pooblastila. Priložili so interne dokumente, da so preklicali pooblastilo za prevzem pošiljk podjetju Iskra Sistemi, ne zatrjujejo pa niti, da so o preklicu pooblastila obvestili tudi Pošto Slovenije, je še zapisalo vrhovno sodišče.

Vsi možni sodni postopki so se tako že odvili, v skladu z zadnjim na vrhovnem sodišču bi morala ekonomska fakulteta novinarki posredovati pogodbe že marca. Vendar tega še ni storila. Če se ne bo odzvala niti na nov poziv novinarke, se bo moral v postopek znova vključiti informacijski pooblaščenec.

Ali ni eno temeljnih načel sodobnih demokratičnih držav prav spoštovanje sodnih odločb?