Svet so ljudje: Polanski znova pred sodnike

Sodišče na Poljskem naj bi znova presojalo o zahtevi ZDA po izročitvi filmskega režiserja Romana Polanskega ameriškim oblastem.

Objavljeno
03. junij 2016 17.38
S. R. P.
S. R. P.

Dobrega pol leta po odločitvi poljskega sodišča, da Romana Polanskega, 82-letnega kultnega režiserja, ki mu v ZDA hočejo soditi zaradi spolnega delikta s 13-letno mladoletnico pred skoraj štirimi desetletji, ne bodo izročili ameriškim oblastem, je poljski pravosodni minister Zbigniew Ziobro podvomil o pravilnosti te odločitve. Pred dnevi je minister Ziobro, ki je hkrati tudi generalni tožilec, izjavil, da bo na odločitev sodišča vložil apel.

Oktobra lani je poljsko sodišče zahtevo ZDA zavrnilo zaradi starosti obtoženega režiserja, ki sicer velja za enega največjih poljskih živečih umetnikov. Tako se je sodišče odločilo po zaslišanju slovitega cineasta, ki se je tedaj vrnil na Poljsko zaradi snemanja filma o Dreyfusovi aferi.

Roman Polanski, ki ima poljsko in francosko državljanstvo, je po škandalu zaradi spolnega razmerja s trinajstletnico leta 1978 pobegnil iz ZDA v London in se nato naselil v Franciji. Francija zahtevi ZDA po njegovi izročitvi ni ugodila. Ko pa je Polanski 32 let pozneje pripotoval v Švico, da bi na filmskem festivalu v Zürichu prevzel podeljeno nagrado za življenjske dosežke, so ga švicarske oblasti aretirale. V zaporu je prebil 67 dni, vendar ameriške oblasti v zahtevku po njegovi izročitvi ZDA tudi v Švici niso uspele.

Na Poljsko, konkretno v Krakov, se je Polanski, avtor več znamenitih filmov in prejemnik številnih filmskih nagrad, vrnil zaradi snemanja filma o Dreyfusovi aferi. Prav v to staro poljsko mesto so se njegovi starši, poljski Judi, nekaj let pred 2. svetovno vojno s tedaj triletnim Romanom priselili iz Pariza. Med nemško okupacijo se jim je uspelo rešiti iz judovskega geta, a Romanova mama je kasneje umrla v bližnjem koncentracijskem taborišču v Auschwitzu.

Polanskega je to globoko zaznamovalo in je na temo preganjanja Judov ustvaril kar nekaj filmov, med drugim Pianista – po resnični zgodbi glasbenika Vladislava Szpilmana. Film je bil nagrajen z oskarjem, a ga Polanski zaradi pregona v ZDA ni mogel osebno prevzeti.