Varnejše in učinkovitejše, a dražje

Novosti v zdravljenju: konsenz za sobivanje strokovnih svetov in RSK-jev.

Objavljeno
13. januar 2015 18.22
rajšek bolnišnica
Diana Zajec, zdravje
Diana Zajec, zdravje
Ljubljana – Znano je, da je delovanje večine najvišjih strokovnih organov v okviru ministrstva za zdravje ugasnilo, že davno, čeprav naj bi bili ti v največjo oporo zdravstvenemu svetu. Potem so zaživeli strokovni sveti, v sklopu zdravniškega društva. In zdaj delovanje enih in drugih prihaja na isti imenovalec.

Po mnenju prof. dr. Radka Komadine, generalnega sekretarja Slovenskega zdravniškega društva, je Slovenija majhna, tudi na tej ravni: »Nismo kot hokejisti, da bi imeli prvi, drugi in tretji napad. Nimamo rezervnih elit. Zato so tudi člane novih republiških strokovnih kolegijev, RSK-jev, ki bodo svetovali aktualnemu zdravstvenemu svetu, morali izbrati izmed članov strokovnih svetov.«

Zdravstveni svet v prejšnji sestavi ni deloval skorajda leto dni. Nasledniki, ki so z delom začeli prejšnjo sredo, so tako dobili vse prej kot preprosto dediščino: odločanje o 30 vlogah za nove ali razširjene programe zdravljenja. »Danes bi, denimo, vse primere raka prostate lahko operirali z robotom, saj je dokazano, da je ta metoda za nekaj odstotkov bolj varna in učinkovita od ročne kirurgije, a dražja. Aktualne so številne pobude za uvajanje novih metod in za opuščanje starih,« pravi dr. Komadina.

Včasih je bil glavni krivec za bolniško odsotnost v aktivnem obdobju bolečina v križu, danes je to cervikobrahialgija. »Nismo več fizični delavci, ampak sedimo za računalniki, zato je zdaj vratna hrbtenica veliko bolj na udaru kot ledvena. Hrbtenični kirugi ponujajo rešitev: možnost diskalnih protez na vratni hrbtenici. To pa, glede na množičnost tovrstnih degenerativnih okvar, poraja dilemo, ali ima Slovenija na voljo dovolj denarja. In to je problem RSK-jev. Strokovni sveti pa bodo preverili, ali je nova metoda res boljša od dosedanjih,« pojasnjuje Komadina.