Garnbretova, Markovičeva in Škofic v boju za odličja

V polfinalu težavnostnega EP športnih plezalcev v Italiji so zasedli drugo, tretje in sedmo mesto. Finale ob 21. uri.

01. julij 2017 17.35

Campitello di Fassa - Glede na prikazano v kvalifikacijah in današnjem polfinalu se slovenski odpravi v športnem plezanju v Italiji obeta še eno zelo uspešno težavnostno evropsko prvenstvo, kakršno je bilo že predlani v Chamonixu, ko sta se v ženski konkurenci dvojne zmage veselili Mina Markovič in Janja Garnbret. Obe sta bili med najboljšimi polfinalistkami tudi v Campitellu di Fassi, obtičali pa tik pod vrhom. Mlada Korošica je ob skrajšanem času (z osmih na šest minut) zmogla do 47. oprimka in končala kot druga, izkušenejša Ptujčanka pa je bila z oprimkom nižje tretja. Obe sta morali premoč priznati zgolj Belgijki Anak Verhoeven, ki je šla do vrha, in se brez težav prebili v večerni finale.

Manj uspešni sta bili Vita Lukan (35) in Mia Krampl (34+) na trinajstem oziroma petnajstem mestu, ki pa sta že z uvrstitvijo v polfinale zadostili pričakovanjem izpred tekmovanja. V moški konkurenci, v kateri Slovenija doslej na evropskih prvenstvih še ni stala na stopničkah, se je skozi polfinale s sedmim dosežkom uspešno prebil Domen Škofic (40), najboljši v prejšnji sezoni svetovnega pokala. Vnovič je bil boljši od konkurence - kot tudi že v kvalifikacijah - Francoz Romain Desgranges (50), preostala dva slovenska zastopnika Martin Bergant (26) in balvanski specialist Jernej Kruder (23) sta bila na 23. in 27. mestu nekoliko prekratka. Večerni program se začenja ob 21. uri

»Računal sem na to trojico finalistov, zdaj pa - glede na pripravljenost - pričakujem kolajno, ki so jo sposobni osvojiti vsi trije. Upam, da se nam vse sestavi, kar pa seveda ni samoumevno. Ne treniramo zgolj mi, temveč vsi,« je bil v izjavi za STA optimističen, a hkrati realen selektor Gorazd Hren. Njegova varovanka Garnbretova je pristavila: »Zadovoljna sem s polfinalom, ne pa tudi s časom, saj bi morala plezati hitreje. To bom skušala popraviti v finalu. Že pred tekmo sem bila odločena, da bom zgolj uživala in si ne bom ustvarjala pritiska, če bo katera od tekmic boljša, saj bi bila tudi sama bolj vzdržljiva, če bi trenirala toliko kot ostale. Merim na stopničke.«

Navdušenja ni skrival niti njen srčni izbranec Škofic: »Izjemno vesel sem finala, čeprav polfinalno plezanje ni bilo optimalno. Smer je bila težka, forma pa še ni takšna, kot bi si želel. Na koncu mi je zmanjkalo malo moči, a sem izvlekel največ in z uvrstitvijo v finale dosegel prvi cilj. Zdaj se lahko zgodi kar koli, odprte so vse možnosti.« Tudi branilka naslova evropske prvakinje Markovičeva ni imela razloga za pritoževanje: »V polfinalu sem zelo uživala, v finalu si želim ponoviti takšno predstavo, predvsem pa se v smeri počutiti tako dobro kot doslej. Vem, da so tekmice zelo dobro pripravljene, čaka nas zelo zahteven boj.«