V finalu tudi Tina Šutej in Martina Ratej

Slovenska rekorderka v skoku s palico si je v kvalifikacijah na atletskem EP v Amsterdamu razdelila deveto mesto.

07. julij 2016 13.55
bsa-atletika

Amsterdam - Slovenska odprava na atletskem evropskem prvenstvu v Amsterdamu se danes veseli še dveh prebojev v finale. Potem ko se je včeraj to posrečilo Robertu Rennerju, Maruši Černjul in Veroniki Domjan, sta šli danes po njihovih stopinjah še slovenski rekorderki v skoku s palico Tina Šutej in v metu kopja Martina Ratej. Šutejeva je drugi tekmovalni dan začela s kvalifikacijami in si v njih razdelila deveto mesto s preskočenimi 445 centimetri. S tem si je zagotovila vstopnico za sobotni večerni polfinale (ob 19.30).

Sedemindvajsetletna nekdanja mladinska svetovna podprvakinja iz Pekinga 2006 je začetno višino na štirih metrih izpustila, na 420 centimetrih je bila uspešna drugič, na 435 prvič, nato pa dvakrat podrla letvico na 445 centimetrih. Tedaj si je delila dvanajsto mesto, torej zadnje, ki je še vodilo v finale. Tik pred njenim tretjim poskusom je to višino zmogla tudi Finka Minna Nikkanen in jo porinila na trinajsto mesto, a se je Šutejeva nato zbrala in po preskočeni višini vendarle ujela finale.

Uspešna je bila tudi 34-letna Ratejeva, ki je v drugi seriji kvalifikacij rekvizit zalučala 60,38 metra daleč in s tem presegla normo za finale, ki bo na sporedu v soboto ob 18. uri. Za nameček je najboljša slovenska atletinja preteklega leta Maja Mihalinec v kvalifikacijah teka na 100 metrov v drugi skupini zasedla drugo mesto s časom 11,41, s čimer se je zanesljivo po mestih prebila v jutrišnji večerni polfinale (19.15). To je bil skupno sedmi dosežek kvalifikacij, polfinale pa si je pred tem zagotovila že tudi na 200-metrski razdalji.

Martina Ratej je normo za finale presegla že v drugi seriji. Foto: Fabrizio Bensch/Reuters.

V jutrišnjem polfinalu pa bo videti tudi Žana Rudolfa, ki je v kvalifikacijah teka na 800 metrov vpisal deseti čas (1:48,72). V prvi skupini je bil četrti in se kot zadnji po času uvrstil v naslednji krog. Drugi slovenski predstavnik v tej disciplini Jan Petrač je bil manj uspešen, saj je izpadel z 28. izidom (1:52,21), potem ko je tekel v daleč najpočasnejši skupini.