Po Švici: Špilak tretji v etapi in tudi v skupni razvrstitvi

Zmagovalec pete etape kolesarske dirke Po Švici je Francoz Thibaut Pinot. Simon Špilak je zaostal 37 sekund.

17. junij 2015 20.28
afp/CYCLING-FRA-DAUPHINE
Š. Ro., Delo.si

Sölden - Peta etapa kolesarske dirke Po Švici je kolesarje od Unterterzena vodila do avstrijskega ledenika Sölden, kar 237 km dolgo preizkušnjo pa je v cilju prvi končal Francoz Thibaut Pinot (FDJ). Potem ko je s skrbno načrtovano akcijo v pravem trenutku ujel celodnevnega ubežnika Avstrijca Stefana Denifla (IAM Cycling), si je Francoz, veliki up za prihajajoči Tour, zagotovil tudi skupno vodstvo na dirki.

Etapa je veliko uspeha prinesla tudi prvemu slovenskemu kolesarju Simonu Špilaku. Sicer je izgubil medsebojni dvoboj z Italijanom Domenicom Pozzovivom (AG2R) in v cilj prišel s 37 sekundami zaostanka, vseeno pa je napredoval na lestvici in se prebil na tretje mesto. Za Pinotom zaostaja za 50 sekund, je pa Britanec Geraint Thomas na drugem mestu oddaljen le tri sekunde. Nizozemec Tom Dumoulin (Giant-Alpecin) je po desetem mestu v današnji etapi izgubil ogromno (1:37) in v skupni razvrstitvi z vodilnega zdrsnil na sedmo mesto.

Kraljevsko etapo z vzponom na ledenik Rettenbach na nadmorski višini 2669 m je med ubežniki zaznamoval Denifl, toda njegova prednost se je iz kilometra v kilometer topila. Med tistimi, ki so narekovali ritem v zasledovalnem vzponu proti cilju, je bil tudi Špilak, ki je približno 14 kilometrov pred koncem tudi prvi napadel in nekaj kilometrov se je zdelo, da bo on tisti, ki bi se lahko prebil na vrh. Toda nazadnje je Pinot pokazal največ moči, v zadnjih dveh kilometrih je pobegnil, premagal Denifla - ta je nazadnje zdrsnil na deveto mesto - in si na koncu zagotovil zanesljivo zmago. »Današnja etapa pa je bila moj prvi cilj. Vesel sem, da je šlo po načrtih, dobro sem se odzval in upam, da mi bo ta zmaga dala krila za naprej,« je po zmagi dejal Francoz.

Od preostalih Slovencev na dirki je bil danes ob Špilaku najboljši Luka Pibernik (Lampre-Merida), ki je končal na 45. mestu, skupno pa je mesto višje.

V četrtek čaka kolesarje šesta etapa od Biela do Bienneja, dolga 237 km.