ABA: Olimpija se je oddolžila Metalcu za domači poraz

Košarkarji Uniona Olimpije so v 19. kolu lige ABA premagali Metalac s 76:67.

24. januar 2015 16.55

Valjevo - Košarkarji Uniona Olimpije so v 19. kolu regionalne lige ABA gostovali pri Metalcu in zmagali s 76:67.

Ljubljančani so se v Valjevu maščevali Metalcu za presenetljiv poraz v dvorani Stožice, vendar je bila njihova igra vse prej kot suverena.

Če so varovanci Aleša Pipana tokrat dobro izvajali proste mete (12/16), pa so pretiravali z meti za tri točke (8/25) in izgubili deset žog, kar pa zaradi povprečne igre domačih ni bilo usodno.

Olimpija je vodila večji del prvega polčasa in na glavni odmor odšla s prednostjo 33:31. Drugega je začela izjemno slabo in prvi koš dosegli šele v 25. minuti, česar pa Metalac ni znal kaznovati. Ljubljančani so tekmo dokončno odločili med 28. in 33. minuto, ko so z delnim izidom 12:1 povedli z 58:45 in prednost zadržali vse do konca.

Pri Olimpiji je bil prvi strelec Klemen Prepelič s 16 točkami, Marko Marinović jih je dosegel 13, Hristo Nikolov pa 12. Pri Metalcu je bil najučinkovitejši Đorđe Majstorović s 14 točkami.

Ljubljančani bodo naslednjo tekmo igrali 1. februarja proti Zadru.

PRVA ČETRTINA

Ljubljančani so tekmo začeli v postavi Alen Omić, Dino Murić, Klemen Prepelič, Hristo Nikolov in Marko Marinović.

Olimpija je v prvih minutah prikazala slabo igro, saj je Omić v prvem napadu prejel blokado in v drugem storil prekršek v napadu, nato pa je bil neuspešen še Murić, kar je privedlo do vodstva Metalca s 4:0.

Domačini so hitro zapravili svoje vodstvo, saj je Olimpija do pete minute dosegla devet zaporednih točk (9:4), koše so dosegli Omić, Prepelič in Marinović (vsi po 3).

Igralci Aleša Pipana so nadzorovali preostanek četrtine in po osmih minutah vodili za osem (15:8), nato pa v zaključku naredili nekaj napak in s slabšim metom za tri točke (izkupiček 2/6) dovolili gostiteljem, da so se povsem približali (13:15, 15:17). Izid četrtine je bil 19:15 za Olimpijo.

DRUGA ČETRTINA

Domačini so dobro izkoristili premor med četrtinama, saj so se na igrišče vrnili zelo motivirani in v 73 sekundah dosegli šest zaporednih točk za vodstvo 21:19, Alešu Pipanu pa ni preostalo drugega, kot da zahteva minuto odmora.

Ljubljančani so tudi po njej igrali zelo slabo, saj je Paolo Marinelli izgubil žogo, na drugi strani pa je Nemanja Todorović povišal na +4 (23:19). Olimpija je po tem košu še naprej nizala zapravljene napade, vendar pa je bil tudi Metalac nepepričljiv in si ni priigral višje prednosti. Ko je Sasu Salin po štirih minutah in pol dosegel prvi koš Olmpije v četrtini, je bila razlika le točka v korist domačih (22:23).

Konec četrtine je pripadel Olimpiji, ki si je v zadnji minuti znova priborila prednost (33:31), s takšnim izidom pa se je tudi končal prvi polčas.

Pri Ljubljančanih je v prvem delu igre največ točk dosegel Prepelič (10), pri Metalcu pa Majstorović (11).

TRETJA ČETRTINA

Na začetku drugega polčasa se je pri Olimpiji razigral Alen Omić in dosegel šest izmed prvih devetih točk svojega moštva, ki je po dveh minutah in pol povedlo z 42:36.

Če je pri Olimpiji blestel Omić, pa je popolnoma drugače igral Gregor Hrovat, ki je v prvih štirih minutah tretje četrtine prejel kar tri osebne napake in hitro zapustil igro, Metalac pa je po šestih minutah zaostajal le še za dve točki (40:42).

Ljubljančani so v nadaljevanju ohranjali prednost pred Metalcom in pred zadnjimi desetimi minutami vodili z 51:45.

ČETRTA ČETRTINA

Olimpijini košarkarji so v prvih napadih zadnje četrtine še oplemenitili prednost. Najprej je Vasilije Vučetić zadel pod prekrškom in izkoristil tudi prosti met, nato pa sta bila uspešna še Marinović in Nikolov, s čimer so Ljubljančani pobegnili na trinajst točk (58:45).

Metalac je v drugi polovici četrtine odgovoril z delnim izidom 5:0, po trojki Marka Jošila pa se je v 37. minuti približal le na šest (57:63).

Ljubljančani so se v kritičnih trenutkih znali odzvati in so dosegli nadaljnih sedem točk, tako da znova imeli »varno« dvomestno vodstvo (70:57), ki so ga zadržali vse do konca.

Pipan: Igrali smo pametno in strpno

»Rad bi čestital svojim igralcem za odlično predstavo in zmago v Valjevu. Odigrali smo pametno, strpno in brez večjih napak. Vedeli smo kaj nas čaka, saj je Metalac na domačem parketu odlična ekipa. Gre za zelo vroč teren. Zelo sem vesel, da smo jim vrnili za poraz v Ljubljani. Mislim, da smo dobro zaustavili njihove najboljše strelce, hkrati pa smo dobro skakali v obrambi in napadu. Mislim, da je to odločilo današnjo tekmo. Metalcu čestitam za vse, kar so do sedaj naredili v Ligi ABA, hkrati pa se jim zahvaljujem za odličen sprejem in gostoljubnost,« je povedal trener Olimpije Aleš Pipan.

ABA, 19. kolo

Cedevita - MZT Skopje Aerodrom 81:70 (21:23, 27:15, 13:13, 20:19)

(Pilepić 18, Bilan 14; Dixon 26, Šehović in Cvetković po 12)

Metalac - Union Olimpija 67:76 (15:19, 16:14, 14:18, 22:25)

Partizan NIS - Igokea 74:65 (21:13, 17:15, 19:21. 17:16)

(Milosavljević in Mačvan po 13, E. Murić 8 točk in 5 skokov v 22:06; Čakarević 18, Bunić 16)