Visoke zmage za Sixt, Tajfun, Krko in Olimpijo

V 1. krogu drugega dela lige Nova KBM so do visokih zmag prišli Sixt Primorska, Tajfun, Krka in Olimpija

22. marec 2017 22.54
mpi*Košarka - Superpokal
N. Gr., STA
N. Gr., STA
Novo mesto - Prvouvrščeno moštvo rednega dela iz Novega mesta je zanesljivo prišlo do uvodne zmage v ligi Nova KBM za prvaka proti Heliosu (59:76). Na gostovanju v Domžalah je premagalo branilca naslova, Helios Suns, ki se je med šest najboljših ekip prebil šele v zadnjem krogu rednega dela in ki bo v nadaljevanju tekmovanja nastopal brez enega ključnih igralcev in člana začetne peterke, Čeha Tomaša Kyzlinka, ki bo kariero nadaljeval v Franciji.

Krka je imela z izjemo nekaj minut druge četrtine tekmo vseskozi pod nadzorom. Odprla jo je s 14:0, nato sicer zaostala 19:21, a do konca prvega dela znova prevzela pobudo in odšla na odmor s prednostjo šestih točk. Odločilni korak k zmagi so gostje naredili v tretji četrtini, ki so jo dobili z 20:11, dokončno pa so dve točki potrdili v zadnjih desetih minutah.

Krka je dobila vse štiri četrtine in uveljavila širši nabor igralcev. Med strelce se jih je vpisalo deset, od tega so imeli štirje dvomestno številko. Štirinajst točk sta pri gostih dosegla Dominique Elliott (8 skokov) ter Ronald Curry (trojke 3:7), pri domačih pa Juraj Segarić.

Union Olimpija - Hopsi Polzela 78:60 (20:14, 40:27, 62:47)

Petnajstkratni državni prvaki iz Ljubljane so uspešno začeli pohod proti polfinalu oziroma lovoriki, ki je niso osvojili že sedem let ali nazadnje leta 2009. Pred domačimi gledalci v Stožicah so suvereno premagali Rogaško z 78:60.

Union Olimpija je prevladovala vseh štirideset minut, saj je imela večje število igralcev, predvsem pa tudi bolj razpoložene. Izstopal je Brandon Jefferson z 22 točkami (trojke 6:11).

Zeleno-beli so bili hkrati motivirani ter agresivni v obrambi, kjer so zaustavili vse najnevarnejše igralce Hopsov, vključno z najbolje ocenjenim igralcem rednega dela Jakobom Čebaškom. Edini pri gostih, ki je prešel mejo desetih točk, je nova okrepitev, Milojko Vasilić (14).

LTH Castings - Sixt Primorska 72:91 (22:26, 40:45, 52:69)

Tako kot so Primorci iz tekme v tekmo bližje obstanku v prvoligaški konkurenci, so Ločani vedno bližje izpadu v 2. SKL. Ker bo v ligi Nova KBM v naslednji sezoni le deset moštev namesto dvanajstih kot do sedaj, bodo tri najslabše ekipe izgubile prvoligaški status. Po startu lige za obstanek so na teh mestih Portorož, LTH Castings in Terme Olimia.

Sixt Primorska je edina ekipa v šestčlanski skupini, ki nima tovrstnih skrbi. V drugi del je namreč napredovala z izkupičkom 9-1, z uspehom v Škofji Loki pa je le še nekaj krogov oddaljena od tudi teoretičnega obstanka.

Tekmo je sebi v prid odločila v drugem polčasu oziroma v tretji četrtini, ki jo je dobila s 24:12. Koprčani so imeli več igralcev s točkami (10), kot je imel domači strateg Rade Mijanović na voljo igralcev (9). Med slednjimi je s 25 točkami izstopal 19-letni Aljaž Stopar, pri gostih, ki so zadeli 15 trojk, pa je največ točk dosegel prvi strelec lige Nova KBM Duda Sanadze (19).

Tajfun - Terme Olimia 93:59 (23:9, 49:28, 68:46)

Košarkarji Tajfuna so zmagovito začeli ligo Nova KBM za obstanek. V lokalnem derbiju so premagali Terme Olimia, pred katerimi imajo zdaj dve zmagi prednosti. Šentjurčani so pri izkupičku 7-4, Podčetrtani pa pri 5-6. Iz šestčlanske skupine za obstanek bodo v 2. SKL nazadovale zadnje tri ekipe.

Tajfun je odločno začel tekmo, visoko povedel že v prvi četrtini in nato v preostalih treh le še nadzoroval potek dvoboja, veliko razliko iz začetka prenesel tudi na konec in zasluženo zmagal. V dresu domačih sta bila s po 20 točkami najuspešnejša Malcolm Grant in Tomaž Jereb, slednji je ujel tudi šest odbitih žog, Grant pa štirikrat uspešno podal. Mirsad Sarajlija je ekipi izdatno pripomogel s 16 točkami, od tega je petkrat zadel za tri. Pri gostih je Nejc Strnad dosegel 16 točk.

Zlatorog - Rogaška 59:75 (12:24, 32:40, 45:52)

V petem medsebojnem obračunu v tej sezoni je Rogaška slavila drugo zmago, sila pomembno, saj bo v boju za polfinale štel vsak par točk, še posebej v gosteh in to proti ekipi, ki je redni del končala na tretjem mestu.

Slatinčani so do dveh točk prišli povsem zasluženo, saj so vodili praktično vso tekmo, z dobro obrambo pa so tekmeca omejili na manj kot 60 točk. Pri Zlatorogu je znova odpovedala udarna naveza Tratnik-Barič-Špan, ki skupaj iz 14 poskusov ni zadela niti ene trojke.

Od tako slabem metu Laščani niso mogli nadoknaditi zaostanka iz prve četrtine (24:12). Pred zadnjimi desetimi minutami so sicer prišli na nekaj košev zaostanka, toda varovanci Damjana Novakovića so v odločilnih trenutkih zaigrali zbrano in organizirano ter zadnjo četrtino dobili s 23:14.

Prvo ime tekme je bil najstarejši igralec na parketu, 40-letni Dragiša Drobnjak, ki je dosegel 19 točk. Dve manj je pri gostih zbral Darwin Davis, na drugi strani pa je Jan Špan tekmo končal pri 13 točkah in petih podajah.