Plavanje: Phelps ne popušča - na 100 m delfin osvojil novo zlato

Ameriški superzvezdnik Michael Phelps nadaljuje s pridnim zbiranjem olimpijskih kolajn - na 100 m delfin je osvojil že 21.

03. avgust 2012 20.34
03. avgust 2012 20.46
OLY-SWIM-SWM1BU/(SWM021202)
D. O., Delo.si

London - Ameriški plavalec Michael Phelps je nastope v Londonu končal na najlepši možni način. Na 100 m delfin se je namreč vnovič okitil z zlato kolajno (51,21), skupno že kar 21. (!), od tega jih ima kar 17 zlatih.

Drugo mesto pa sta si s časom 51,44 razdelila Chad le Clos iz Južne Afrike in Rus Jevgenij Korotiškin. Največji osmoljenec je zagotovo srbski plavalni as Milorad Čavić, ki je v zadnjih metrih povsem popustil in končal na nehvaležnem četrtem mestu.

Za dodatno slavje v ameriškem taboru pa je poskrbela Missy Franklin, ki je na 200 m hrbtno dosegla svetovni rekord. S časom 2:04,06 je premagala Rusinjo Anastazijo Zujevo (2:05,92), bron pa si je priborila Američanka Elisabeth Beisel (2:06,55).

Franklinova je tako na OI v Londonu osvojila že tretjo medaljo, drugo zlato po 100 m hrbtno. V finalu je izboljšala prejšnji rekord, ki ga je imela s SP v Rimu 2009 Zimbabvijka Kirsty Conventry (2:04,81).

Ameriško plavalno dominacijo je nadaljevala še komaj 15-letna Katie Ledecky, ki je postala olimpijska prvakinja na 800 metrov prosto. V finalu najdaljše ženske londonske plavalne preizkušnje je s časom 8:14,63 ugnala Španko Mireio Belmonte Garcio (8:18,76), bron pa je pripadel domači adutinji, branilki olimpijskega naslova iz Pekinga Rebecci Adlington (8:20,32).

Popoln ameriški dan pa je pokvaril Francoz Florent Manaudou, ki je na 50 m prosto ugnal Cullena Jonesa, bron pa si je zagotovil Brazilec Cesar Cielo.