Sodišče EU zavrnilo tožbo proti kvotam za razporejanje beguncev

Tožbo sta leta 2015 vložili Madžarska in Slovaška. Bo sodba pospešila pravni postopek proti nesolidarnim članicam?

Objavljeno
06. september 2017 11.55
reu FRANCE-RIGHTS-VEIL-BAN-COURT/
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Sodišče EU je v skladu s pričakovanji zavrnilo tožbo Madžarske in Slovaške proti odločitvi o obveznem premeščanju prosilcev za azil iz najbolj obremenjenih članic.

Po prepričanju sodnikov iz Luxembourga je odločitev, sprejeta septembra 2015, ki določa, da bi iz najbolj obremenjenih članic (Grčije in Italije) morali premeščati prosilce, skladna s pravom Unije. Madžarska bi v skladu z njo morala sprejeti 1294 ljudi, Slovaška pa 902. Po podatkih evropske komisije je Slovaška sprejela 16 prosilcev, premeščenih iz Grčije, Madžarska pa nobenega.

Do julija je bilo sicer iz Grčije in Italije premeščenih okoli 25.000 ljudi, skupni načrt za dve leti pa je predvidel 160.000 premestitev.

Sodišče EU ni imelo zadržkov niti glede vsebine niti glede postopka sprejemanja odločitve, saj da pravo EU omogoča sprejetje ukrepov »za učinkovit in hiter odziv na izredne razmere zaradi nenadnega prihoda razseljenih oseb«.

Presodilo je, da sklepi evropskega sveta iz junija 2015, po katerih se morajo države članice soglasno dogovoriti o porazdelitvi oseb, ki nedvomno potrebujejo mednarodno zaščito, pri tem pa upoštevati specifične razmere držav članic, niso mogli biti ovira za sprejetje izpodbijanega sklepa.

Prav tako je odločilo, da tudi samega sklepa o kvotah, ki so ga sprejeli notranji ministri članic, ni bilo treba sprejemati s soglasjem. Za sklep pred dvema letoma sicer niso glasovale Češka, Madžarska, Poljska in Romunija.

Postopek zaradi nesolidarnosti v času begunske krize

Evropska komisija je že junija sprožila postopke proti Češki, Madžarski in Poljski, ker da z zavračanjem prosilcev za azil iz shem premeščanja ne spoštujejo zakonodaje EU. Ti postopki lahko pripeljejo do denarnih kazni za kršiteljice.

Slovaški in madžarski odziv na odločitev sodišča

Slovaška bo sprejela sodbo Sodišča EU, je dejal premier Robert Fico, poroča slovenska tiskovna agencija STA. Povedal je še, da se želi Slovaška uvrščati v jedro Evropske unije in biti solidarna, četudi se v Bratislavi s sistemom kvot ne strinjajo. Prepričan, da si begunci na Slovaško sploh ne želijo, se je vprašal: »Naj zgradimo zidove, da bodo ostali pri nas?«. Po njegovem mnenju bi bilo namreč bolj smiselno, da država solidarnost izkaže na druge načine, denimo pri skupni zaščiti zunanjih meja. 

Ostrejši odzivi prihajajo iz Budimpešte. »Odločitev sodišča je neodgovorna in menimo, da ogroža varnost vse Evrope,« je izjavil zunanji minister Peter Szijjarto in napovedal, da bo Madžarska uporabila vsa pravna sredstva, ki so na voljo za izpodbijanje odločitve sodišča.