BP zaradi izlitja nafte v Mehiškem zalivu grozi na milijarde dolarjev kazni

Podjetju BP zaradi ene najhujših okoljskih katastrof v ameriški zgodovini grozi med 11,7 in 13,7 milijarde dolarjev kazni.

Objavljeno
21. januar 2015 14.22
Gulf Oil Spill
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

New Orleans − Na enem od sodišč v New Orleansu se je včeraj začela tretja faza sodnega postopka proti britanskemu naftnemu gigantu British Petrolium (BP) zaradi eksplozije na naftni ploščadi Deepwater Horizon v Mehiškem zalivu aprila 2010, zaradi česar je v morje izteklo za več milijonov sodčkov nafte. Podjetju BP zaradi ene najhujših okoljskih katastrof v ameriški zgodovini grozi med 11,7 in 13,7 milijarde dolarjev kazni.

Odvetniki podjetja BP so med včerajšnjo obravnavo poskušali s številnimi argumenti znižati kazen, piše AP. Kot so poudarili, so stroški, povezani z nesrečo, podjetje BP že zdaj stali skupno 42 milijard dolarjev, od česar so 14 milijard dolarjev namenili za čiščenje, preostalo pa za kazenske globe in poravnave s prizadetimi podjetji. Odvetniki BP so tudi opozorili, da podjetju visoke kazni ne bi smeli odrediti, saj si je močno prizadevalo odpraviti posledice enega največjih izlitij nafte v ameriški zgodovini, poleg tega pa si zaradi nizkih cen nafte visoke globe ne more privoščiti. Koncern je tudi zanikal trditve ameriške vlade, da je zaradi razlitja nafte še vedno čutiti posledice, medtem ko okoljevarstveniki po drugi strani trdijo, da bi lahko trajalo še desetletja, preden si bo zaliv povsem opomogel.

Sodnik Carl Barbier, ki že vseskozi vodi postopek, je v prvi fazi sojenja ugotovil, da je podjetje BP ravnalo z veliko malomarnostjo − odvetniki podjetja BP so se na to odločitev že pritožili −, v drugi fazi sojenja pa, da je po eksploziji v Mehiški zaliv izteklo za 3,19 milijona sodčkov nafte, kar je približno na polovici med oceno ameriške vlade, ki trdi, da je izteklo za 4,2 milijona sodčkov nafte, in oceno BP, ki trdi, da je je izteklo za 2,45 milijona sodčkov. Tretja faza sojenja, torej postopek za določitev kazni, bo po pričakovanjih trajala najmanj tri tedne, piše AP.

Skupno postopki v zvezi z okoljsko katastrofo v Mehiškem zalivu trajajo že več let. Krivdo si BP deli z operaterjem ploščadi Deepwater Horizon, podjetjem Transocean in podjetjem Halliburton, ki zagotavlja storitve za naftno industrijo. Sodnik Barbier je podjetju BP septembra pripisal 67 odstotkov odgovornosti za nesrečo, Transoceanu 30 odstotkov in Halliburtonu tri odstotke, piše STA.