V Flintu po revščini še svinčeni strup v vodi

Prebivalci mesta v zvezni državi Michigan so zaradi varčevanja dve leti pili strupeno vodo.

Objavljeno
20. januar 2016 10.13
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ime mesta Flint v Michiganu je zakrožilo po svetu,­ ko je njegov sin, režiser Michael Moore, v prvencu­ ­Roger in jaz orisal zaton po ­zaprtju avtomobilskih tovarn. Tarča brezobzirnih kapitalistov je zdaj žrtev brezobzirnih politikov, ki so dopustili, da je ­mestni vodovodni sistem onesnažen s svincem, zaradi česar so morali razglasiti izredne razmere.

V soboto se je županu in guvernerju Michigana pridružil predsednik ZDA Barack Obama in tudi on uvedel izredne razmere v mestu s približno 100.000 prebivalci, s čimer je omogočil, da sta se zvezna agencija za upravljanje kriznih razmer (Fema) in ministrstvo za domovinsko varnost vključila v reševanje vodne krize. Hkrati je pravosodni minister Michigana sporočil, da so začeli preiskovati, kaj je privedlo do onesnaženja, in obljubil, da bodo kaznovali krivce.

Zgodba sega v pomlad 2014, ko je vodstvo Flinta menilo, da bankrotiranemu Detroitu predrago plačuje uporabnino za pretakanje vode iz Huronskega jezera (eno od Velikih jezer na severu ZDA) prek njihovega vodovoda, in zato sklenilo, da bodo zgradili svojo vodovodno povezavo z jezerom. V vmesnem času so začeli črpati vodo iz isto­imenske reke Flint, ki pa je precej onesnažena. Gospodarsko opustošeno mesto z eno najvišjih stopenj kriminala v ZDA se je nepričakovano so­očilo s hudo ­ekološko katastrofo.

Osupljiva brezbrižnost

Varčevalni ukrep je sprožil negodovanje prebivalcev, saj je iz pip včasih pritekla rjava (kasneje so odkrili, da je to povzročalo raztopljeno železo, ne umazanija), včasih modrikasta tekočina, ki je imela nenavaden okus in vonj. Otroci so dobivali alergije, ljudje so se pritoževali nad glavobolom, toda prisilni upravitelj mesta, ki ga je imenovala država Michigan, je preprečil zahtevo za priključitev nazaj na jezersko vodo, saj so z odklopom od Detroita menda privarčevali 12 milijonov dolarjev na leto.

Mestne in državne oblasti so dolgo zagotavljale, da razen barve in vonja voda ustreza zveznim merilom za pitno vodo. Bivši župan Dayne Walling je na lokalni televiziji celo javno pil iz pipe, da bi potrdil njeno ustreznost. Po besedah odgovornih ni bilo nobenih dokazov, da je voda za zdravje škodljiva. Dokler ti niso prišli na plan. Prva opozorila so prišla iz lokalne bolnišnice, kjer so ugotovili, da jim kirurški instrumenti rjavijo. Nato so odkrili zastrupljenost s svincem pri otrocih. Toda oblasti v Michiganu so mesece prikrivale podatke, dokler ni lani poleti število zastrupitev v dveh mestnih četrtih doseglo kar desetino vseh otrok.

Raziskovalci z univerze Virginia Tech so septembra objavili, da je rečna voda zelo korozivna (19-krat bolj od jezerske), vodarna pa v nasprotju z zvezno zakonodajo ni blažila njene jedkosti, saj bi to stalo dodatnih sto dolarjev na dan. V zastarelem vodovodnem sistemu, s katerim je bilo že tako dovolj težav, ker je ob izseljevanju postal prevelik in ni bilo dovolj denarja za vzdrževanje, je voda začela topiti najprej vodni kamen, nato pa svinec iz starih cevi in zastrupljati prebivalce.

Pediatrinja Mona Hanna-Attisha­ je primerjala statistične podatke o ravni svinca v krvi dojenčkov in ugotovila, da se je ta podvojila ali celo potrojila. Toda oblasti v Michiganu so jo sprva obtožile širjenja histerije, prav tako so zavračale ugotovitve univerze Virginia Tech in trdile, da so njihovi podatki bolj verodostojni. Dokler niso mesta oktobra vendarle priklopili nazaj na vodo iz Huronskega jezera, toda ker so bile svinčene cevi poškodovane, je ta še vedno onesnažena. Guverner države Michigan Rick Snyder je vpoklical narodno gardo, ki je začela deliti ustekleničeno vodo in filtre za domačo vodovodno ­napeljavo.

Jeza in obtožbe

Prebivalci Flinta so vložili skupinske tožbe proti guvernerju, okoljskemu ministrstvu zvezne države Michigan in prisilni upravi mesta. Zastrupitev s svincem ima dolgotrajne posledice, saj lahko vpliva na razvoj intelekta pri otrocih in njihovo zmožnost za učenje. Zato je sedanja županja Karen Weaver (vodenje mesta je prevzela pred dvema mesecema) opozorila, da se bodo v prihodnje morda soočali z naraščanjem duševnih motenj pri ljudeh in bodo morali »okrepiti pravosodni sistem za ­mladostnike«.

Kriza se je te dni razširila v predvolilno razpravo, saj je vodilna predsedniška kandidatka demokratov Hillary Clinton v nedeljo med soočenjem namignila, da se republikanski guverner ni zmenil za težave Flinta, ker je večina prebivalcev revnih in temnopoltih, kar ni ravno njegova volilna baza. »Če bi takšno vodo pili belopolti bogati otroci iz predmestij Detroita,­ bi nemudoma ukrepali,« je poudarila. Njen izzivalec Bernie Sanders je dejal, da bi moral Snyder nemudoma odstopiti.

Guverner se je pred dnevi opravičil, toda nemudoma obtožil demokrate, da poskušajo izrabiti razmere za politične namene. Republikanec slovi po zelo ostri varčevalni politiki, kriza v Flintu pa ni njegova edina težava. V Detroitu se sooča z jeznimi učitelji, ki zaradi nevzdržnih razmer v šolah protestno odhajajo na bolniški dopust, zaradi česar morajo zapirati šole.