Glavašu zaradi sojenja za vojne zločine petič odvzeli saborsko imuniteto

Odvzem imunitete je zahtevalo državno tožilstvo zaradi nadaljevanja kazenskega postopka.

Objavljeno
26. februar 2016 17.23
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Zagreb – Hrvaški sabor je danes že petič odvzel poslanko imuniteto obtožencu za vojne zločine Branimirju Glavašu. Odvzem imunitete je zahtevalo državno tožilstvo zaradi nadaljevanja kazenskega postopka proti nekdanjem poveljniku obrambe Osijeka Glavašu, ki je obtožen trpinčenja in umorov srbskih civilistov v letih 1991 in 1992.

Hrvaško ustavno sodišče je januarja lani razveljavilo sodbo vrhovnega sodišča, ki je Glavaša pravnomočno obsodilo na osem let zapora, ker ni preprečil umorov in trpinčenja civilistov, večinoma srbske narodnosti, v poslopjih nekdanjega sedeža sekretariata za narodno obrambo v Osijeku oziroma zaradi usmrtitev na obali Drave v tem največjem slavonskem mestu leta 1991 in 1992. Gre za primera »selotjep« in »garaža«.

Ustavni sodniki so od vrhovnega sodišča zahtevali ponovitev procesa zaradi pritožbe, da so med postopkom kršili Glavaševe pravice, kot jih določa konvencija o zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Po odločitvi ustavnega sodišča so Glavaša lani izpustili iz zapora v Mostarju, kjer je kazen prestajal od leta 2011, poroča STA.

Glavaš je pred objavo prvostopenjske sodbe leta 2009, ko je bil poslanec in na čelu stranke Hrvaška demokratska zveza Slavonije in Baranje (HDSSB), pobegnil v BiH, kjer se je nameraval skrivati pred hrvaškim pravosodjem. A kmalu je tudi sodišče v BiH potrdilo odločitev hrvaškega sodišča.

Obtožnico proti Glavašu je sicer tožilstvo vložilo leta 2007, sojenje pa so iz različnih razlogov trikrat začeli znova.

Glavaš je danes ponovil, da je žrtev političnega pregona, za katerega je obtožil svoje nekdanje strankarske kolege iz HDZ in bivšega hrvaškega premierja Iva Sanaderja.

Trdi, da ni nikogar umoril niti ni sodeloval pri umorih ali jih skrival. Napovedal je, da se bo v primeru vnovične pravnomočne kazni na vrhovnem sodišču pritožil tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu, še poroča STA.