Kabinet čudes: Pralni stroj, Filipova najljubša igrača

Leta 2013 je deček Filip muzejski zbirki Otroško življenje podaril kar tri priljubljene igrače − pralne stroje.

Objavljeno
29. marec 2016 10.42
Jožica Trateški
Jožica Trateški

Na Svetovni dan voda smo v Otroškem muzeju Hermanov brlog odprli novo občasno razstavo. Tudi tokrat smo izhajali iz poslanstva otroškega muzeja, ki pozornost posveča otrokovim pravicam. Na razstavi Herman Lisjak vódi po vôdi smo se navezali na pravico do zdravja, ki vključuje zdravstveno oskrbo, pitno vodo, hranljivo hrano, čisto in varno okolje ter podatke, kako ostati zdrav. Na njej predstavljamo slovensko in svetovno dediščino in kulturo, muzejske vsebine pa povezujemo s sodobnim časom in problematiko ter na ta način spodbujamo k odgovornemu razmišljanju in ravnanju z vodo.

V prvem delu razstave so predstavljene fizikalne in kemijske lastnosti vode, količina in vrste voda na planetu ter njeno kroženje, v drugem pa ji sledimo od izvira do uporabe v naših domovih. Voda je vir življenja in večni navdih umetnosti, z njo so povezani gospodarstvo, turizem in šport. Zaradi pomanjkanja in onesnaževanja postaja bolj kot javno dobro vir zaslužka in bogastva. Voda je v nas in okoli nas, zato se moramo zavedati, da je odgovornost nas vseh.

Razstava o vodi je zasnovana interaktivno in nagovarja ter spodbuja obiskovalce k raziskovanju in odkrivanju novih znanj na privlačne načine. Na razstavi je šestdeset vodnih kapljic, ki v besedi in sliki odkrivajo zanimivosti iz sveta vode. Naši mladi obiskovalci si lahko ogledajo film, sestavljajo vodovodne cevi, preizkusijo plovnost in topnost vode, opazujejo agregatna stanja, svoje znanje preverijo v računalniški igri, rešujejo didaktični katalog, mikroskopirajo kapljo vode ...

Na razstavi je na ogled 148 muzejskih predmetov. Izbrali smo jih iz šestih zbirk Muzeja novejše zgodovine Celje, nekaj jih je prispeval Ljudski muzej iz Rogaške Slatine, nekaj pa Bojana Pivk Križnar in Tomo Križnar. Muzejski predmeti so na ogled v treh delih razstave. V prvem spoznamo orodja in opremo, ki so jo v preteklosti uporabljali pri svojem delu vodovodarji, predmete, ki se navezujejo na osebno higieno v naših domovih, predstavljamo tudi dediščino polnilnice mineralne vode v Rogaški Slatini. V drugem segmentu so na ogled predmeti plemenskega ljudstva Nuba iz Afrike.

Tretji sklop predmetov se nahaja v vitrini, ki je umeščena v »Hermanovem čolnu« Veronika. Izbrani predmeti iz zbirk Otroško življenje in Dobra igrača so povezani z vodo in vodnimi igrami. Predmete dopolnjuje predstavitev več kot 150 fotografij otrok v in ob vodi, ki so jih prispevali obiskovalci otroškega muzeja. V vitrini je na ogled tudi Filipova priljubljena igrača pralni stroj.

V letu 2013 smo ob nastajanju razstave Čas za igro organizirali veliko zbiralno akcijo igrač v celjskih vrtcih, saj smo želeli, da so tudi naši najmlajši obiskovalci soustvarjalci muzejskih zbirk. Tako smo uresničili naš cilj − dopolniti zbirko Otroško življenje z novejšimi igračami. Filip je daroval kar tri priljubljene igrače − pralne stroje. Eden je našel mesto na stalni razstavi Brlog igrač, drugi na razstavi Herman Lisjak vódi po vôdi, tretji pa bo v aprilu potoval z drugimi igračami na gostovanje v Muzej igrač in iger v Kielce na Poljsko.

Filipovi starši so na evidenčni list med spomine zapisali takole: »Že pri letu in pol je poznal vse znamke pralnih strojev. Filip je lahko 'pral' tudi po eno uro skupaj, spremljal je vrtenje bobna, odpiral in zapiral vratca in predale. Pralni stroj je bila njegova najljubša igrača in hkrati 'ninica'. Ko je začel govoriti, je bila ena njegovih prvih besed 'palo', kar je pomenilo pralni stroj.« Filipov pralni stroj je bil izdelan leta 2007 na Kitajskem. Narejen je iz bele plastike in deluje na baterije.

***

Jožica Trateški je kustodinja v Muzeju novejše zgodovine Celje.