Oralni spolni kontakt pri pajkih

Oralni spolni stik je v živalskem svetu redek pojav, razen pri sesalcih.

Objavljeno
05. maj 2016 16.31
Ra. K.
Ra. K.
Slovenski znanstveniki so poskrbeli za novo dognanje: tokrat so odkrili oralni spolni kontakt pri pajkih in 29. aprila svoje izsledke objavili v reviji Scientific Reports. Pajki so sicer znani po nenavadnem spolnem vedenju, predvsem spolnem kanibalizmu, oralni spolni kontakt pa ni dobro dokumentiran.

Matjaž Gregorič, asistent z doktoratom na Biološkem inštitutu Jovana Hadžija ZRC SAZU, je s soavtorji raziskoval spolno vedenje Darwinovega drevesnega pajka vrste Caerostris darwini z Madagaskarja, pri kateri so samice nekajkrat večje in težje od samcev. Avtorji so pri tej vrsti pajkov odkrili bogat nabor spolnih vedenj, ki vključuje spolni kanibalizem in iznakaženje spolovil. Hkrati pa so odkrili še posebnost, da se samci te vrste med parjenjem rutinsko slinijo v samičina spolovila.

»Videti je, da je oralni spolni kontakt pri tej vrsti obvezni del spolnega vedenja, saj so ga samci izvajali tako pred in med parjenjem kot po njem, in to celo do stokrat pri posameznem parjenju,« je povedal Gregorič, ki je vodil terensko in laboratorijsko delo za tokratno raziskavo. Matjaž Kuntner, soavtor omenjenega članka in predstojnik Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU, je nedavno odkril in opisal vrsto C. darwini, ko je s soavtorji ugotovil (tudi o tem smo na straneh Znanosti promptno poročali), da prav ta vrsta ustvarja največje mreže in najmočnejše predivo. Tokratno zanimivo odkritje zdaj biologiji Darwinovega drevesnega pajka dodaja še nenavadno spolno vedenje.

Oralni spolni stik je v živalskem svetu redek pojav, razen pri sesalcih, kjer so felaciji podobno vedenje odkrili pri makakih, lemurjih, bonobih, hijenah, gepardih, levih, delfinih in netopirjih. Kunilingusu podobna vedenja, kakršno je zdaj opisano pri omenjeni vrsti pajka, so precej redkejša.

Gregorič in soavtorji menijo, da je oralni spolni kontakt pri vrsti C. darwini samčev mehanizem za povečanje možnosti oploditve samičinih jajc oziroma poskus, da bi samica ustvarila kemijsko okolje, ki daje prednost njegovim semenčicam pred spermiji drugih samcev.