Še ena grožnja za čebele in čmrlje

Čmrlji so okuženi s številnimi boleznimi, ki pestijo tudi domače čebele.
Poleg vztrajnega krčenja naravnega okolja in pesticidov jih očitno
vse bolj ogrožajo tudi »uvožene« bolezni.

Objavljeno
06. marec 2015 14.41
Ra. K., Znanost
Ra. K., Znanost
V naravi živeči čmrlji so okuženi s številnimi boleznimi, ki pestijo tudi domače medonosne čebele, je ugotovila vsedržavna britanska raziskava. Čedalje huje jih ogrožajo vztrajno krčenje ustreznega naravnega okolja, razširjena uporaba pesticidov, očitno pa tudi »uvožene« bolezni. Populacija dveh vrst čmrljev v Veliki Britaniji se nevarno zmanjšuje, ena vrsta pa je že povsem izginila, so ugotovili raziskovalci Univerze v Londonu.

Na 26 območjih v Angliji, Walesu in na Škotskem so analizirali na stotine naravnih čebel in čmrljev in ugotovili, da pet pogostih virusov, ki povzročajo bolezni pri čebelah, nevarno ogroža tudi čmrlje, so zapisali v reviji Journal of Animal Ecology. Poleg okoljskih dejavnikov prav te bolezni čedalje bolj škodijo tako čebelam kot čmrljem.

V Veliki Britaniji živi 24 vrst čmrljev, a le osem vrst je razširjenih po vsej državi. Število teh prikupnih brenčečih žuželk upada zaradi zmanjševanja števila medovitih rastlin, na katerih se hranijo, prav tako imajo vse manj primernih krajev za gnezdenje. Domorodne čebele, prosto živeče v naravi, so že skoraj povsem izginile zaradi bolezni in parazitov, kakršna je varoja. In čedalje več medonosnih čebel, za katere skrbijo čebelarji, tako na podeželju kot v urbanih naseljih prihaja v stik s čmrlji, živečimi v naravi. Število obojih se tako vztrajno zmanjšuje.

»Poleg široke uporabe pesticidov moramo resno razmisliti tudi o boleznih, ki jih 'uvažamo' od drugod in se nato prenašajo med divjimi in v panjih živečimi čebelami,« poudarjajo v naravovarstveni organizaciji Buglife. Zato se odločno zavzemajo za strožji nadzor pri uvažanju čebel v tržne namene; predlagajo celo karanteno za čebele, uvožene iz tujine. Na podeželju pa mora več prostora znova dobiti tudi z medovitimi rastlinami bogat habitat.