»Izbrana kakovost« tudi za mleko in mlečne izdelke

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je potrdilo natančno predpisane pogoje za uporabo novega zaščitnega znaka.

Objavljeno
19. avgust 2016 11.12
*dja* PODRAZITVE
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Ljubljana − Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je potrdilo specifikacijo za kmetijske pridelke in živila iz nove sheme »izbrana kakovost«, in sicer za mleko in mlečne izdelke iz kravjega, ovčjega in kozjega mleka. V specifikaciji so natančno predpisani pogoji porekla, mikrobiološke kakovosti in svežine mleka. Zaščitni znak »izbrana kakovost − Slovenija« na mleku in mlečnih izdelkih bo potrošnikom zagotavljal nadstandardno kakovost proizvodov ter dodaten nadzor nad pridelavo in predelavo mleka ter obenem potrjeval, da je mleko v celoti pridelano in predelano v Sloveniji. Mlečni izdelki, ki bodo dodatno označeni tudi z napisom »kmečki«, bodo poleg tega izpolnjevali še dodatne kriterije za izdelke, ki so proizvedeni na kmetiji.

Kot zagotavljajo na ministrstvu, bo država skupaj z mlečnim sektorjem shemo »izbrana kakovost – Slovenija« z zaščitnim znakom ter proizvode iz te sheme še posebej promovirala in potrošnikom predstavila prednosti tovrstnih proizvodov. S tem bodo proizvodi na policah trgovin bolj vidni, potrošnik pa jih bo lažje prepoznal, kar povečuje možnost njihovega nakupa.

Z zaščitnim znakom »izbrana kakovost – Slovenija« je dovoljeno označevati mleko in mlečne proizvode, ki zagotavljajo stoodstotno poreklo slovenskega mleka in celotno proizvodnjo v Sloveniji ob hkratnem zagotavljanju drugih kriterijev iz potrjene specifikacije.

Pogoj je tudi izboljšana mikrobiološka kakovost surovine

Eden od kriterijev se nanaša na mikrobiološko kakovost mleka. Surovo kravje mleko kontrolirano pri pridelovalcu lahko vsebuje največ 80.000 skupnega števila mikroorganizmov (SŠMO) na mililiter (zakonodaja dovoljuje 100.000 SŠMO). Surovo ovčje ali kozje mleko, kontrolirano pri pridelovalcu mleka, pa lahko vsebuje največ 300.000 SŠMO na mililiter (zakonodaja dovoljuje 1.500.000 SŠMO). Nizka vrednost SŠMO v surovem mleku je znak dobre proizvodne prakse in odraz splošne higiene pri molži, skladiščenju in transportu ter učinkovitosti njegovega hlajenja. Omejeno število mikroorganizmov v mleku je eden od pogojev za tehnološko kakovost mleka, kar je pomembno pri predelavi v kakovostne mlečne izdelke.

Drug kriterij se nanaša na prevzem mleka iz zbiralnice do sprejema v predelovalni obrat, kjer lahko mine največ 15 ur. Skupno število mikroorganizmov v surovem mleku se s časom zvišuje, zato je pomembno, da se mleko predela v čim krajšem času od molže in prevzema iz zbiralnice. S kriterijem glede časa od prevzema iz zbiralnice do sprejema mleka v predelovalni obrat zagotovimo tudi večjo svežino mleka in s tem tudi boljšo mikrobiološko kakovost na mestu predelave.

V specifikaciji za mleko in mlečne izdelke sta dodana še dva kriterija, ki se nanašata samo na mleko in mlečne izdelke, proizvedene na kmetiji. Prvi določa, da mleko za predelavo prihaja iz lastne kmetije ali dokupljeno od največ 15 kmetij z območja v radiju do 25 kilometrov. Drugi dodatni kriterij pa določa, da so siri proizvedeni iz surovega mleka, fermentirani izdelki pa proizvedeni iz nehomogeniziranega mleka.

Predlog specifikacije za mleko in mlečne izdelke so na ministrstvo dali GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije in Združenje kmečkih sirarjev Slovenije. Vključenost pridelovalcev in predelovalcev mleka v shemo »izbrana kakovost« omogoča njihovo sodelovanje pri zagotavljanju nadstandarda kakovosti mleka in mlečnih izdelkov. To je tudi eden od pogojev za razvoj slovenskega kmetijstva in podeželja, zagotavljanje prehranske varnosti ter krepitve domače mlečnopredelovalne industrije.