Duol postavil šolo v begunskem centru na turško-sirski meji

Sodelovali so s slovito arhitektko Zaho Hadid, s katarskim investitorjem pa se pogajajo še za gradnjo 30 šol okoli Sirije.

Objavljeno
16. december 2016 18.34
Nejc Gole
Nejc Gole
Ljubljana – Duol je v begunskem centru na turško-sirski meji postavil šolo za begunce. Projekt so izpeljali skupaj s pokojno slovito arhitektko Zaho Hadid. Slovensko podjetje se zdaj s katarskim investitorjem pogaja še za gradnjo 30 podobnih šol v begunskih centrih okoli Sirije.

Šola za otroke v begunskem centru Nizip je pilotni projekt. »Ideja je nastala kot skupni projekt katarske fundacije in gospe Zahe Hadid ob obisku begunskega centra v Turčiji,« pojasnjuje Dušan Olaj, lastnik Duola. Dodaja, da ima ideja izjemno sporočilno noto: »Dati begunskim šolarjem vsaj tistih nekaj ur na dan možnost preživeti v normalnih pogojih in sedeti v podobnih šolskih razredih kot njihovi vrstniki drugod po svetu. Upanje, da je šola pot v njihovo novo življenje.«

Britanska arhitektka in oblikovalka iraškega rodu Zaha Hadid je bila najslavnejša arhitektka današnjega časa, smo zapisali v Delu letos marca ob njeni smrti. Bila je prejemnica Pritzkerjeve nagrade, ki je na področju arhitekture ekvivalent za Nobelovo nagrado.

Olaj pravi, da z Zaha Hadid Arhitekti sodelujejo v zadnjih letih. Ti v svojih rešitvah vedno bolj pogosto uporabljajo membrane: »Tu je Duol lahko pravi naslov, saj imamo reference tako kot oni razpršene globalno in v vseh klimatskih pogojih. Tako lahko hitro preverijo uporabnost svojih arhitekturnih rešitev.«

Arhitekti so pripravili idejne zasnove šole, ki je morala biti zasnovana z lahkimi materiali, hitro postavljiva, z možnostjo prestavljanja in modularna, da se lahko glede na povečanje števila šolarjev hitro dogradi razrede. »Arhitekti so nam posredovali izhodišča, nato je bilo vse ostalo naše delo. Z znanimi materiali in izkušnjami smo razvili prototip šole, ki jo je mogoče izdelati v štirih in postaviti v dveh tednih. Vse skupaj za izjemno konkurenčno ceno, ki je tri- do štirikrat nižja od vsake primerljive kontejnerske gradnje,« pojasnjuje Olaj.

Po njegovih besedah so jim pri snovanju šole prišle prav izkušnje iz zalivskih držav. Šola ima namreč obliko in je zgrajena iz materialov, ki preprečuje težave zaradi peščenih viharjev ter zdrži hudo vročino in daje dovolj sence, pa tudi dovolj svetlobe, da ni potrebna elektrika, ki je v begunskem centru primanjkuje. Šola, velika 100 kvadratnih metrov, se lahko hitro podre in postavi na drugi lokaciji.

Šolo so zgradili lani. Projekt je požel navdušenje vseh, vključno z Visokim komisariatom Združenih narodov za begunce (UNHCR), je rekel Olaj. Duol se zdaj s katarskim investitorjem pogaja še za gradnjo 30 podobnih šol v begunskih centrih okoli Sirije, predvidena vrednost posla pa je okoli 10 milijonov evrov.

Hala z lesenimi nosilci za kazahstanske nogometaše

Podjetje Duol je sicer znano po svojih balonskih halah, ki jih postavljajo za skladiščenje, proizvodnjo, kmetijstvo in šport predvsem v najzahtevnejših klimatskih razmerah. »Vedno bolj prehajamo v sfero, kjer poskušamo z novimi materiali in novimi kombinacijami ohraniti glavno prednost balkonskih hal, to je cena, ob tem pa ponuditi naročniku vse udobje in funkcionalnost fiksnega oziroma zidanega objekta. Enako ali bolje, vendar za manj denarja, je naše vodilo,« pravi Olaj.

Duol med drugim gradi tudi lesene hale, pokrite z membrano. Ena največjih hal z lesenimi nosilci v Evropi in Aziji bo tako pokrivala 9000 kvadratnih metrov veliko nogometno igrišče v Astani. Ta projekt Duol trenutno izvaja za Nogometno zvezo Kazahstana.