Vsi v šolo k Vestagerjevi

Pri nas regulatorji ne znajo kaznovati niti usklajenega dviga cen bureka.

Objavljeno
28. junij 2017 21.10
Google Misinformation
Novica Mihajlović
Novica Mihajlović
Evropska komisarka za konkurenčnost Margrethe Vestager je spletnemu iskalniku Googlu naložila 2,4 milijarde evrov globe za zlorabo prevladujočega položaja na trgu. Najvišja globa, ki jo je komisija kdaj izrekla kakšnemu podjetju za kršitev protimonopolne zakonodaje, je onstran Atlantika takoj sprožila razprave o pristranskosti komisije in politični motivaciji za kazen.

Spomnimo, ameriške oblasti so se letos poravnale z nemško Deutsche Bank za plačilo več kot šest milijard evrov globe zaradi prodaje toksičnih hipotekarnih obveznic, prav tako nemški Volkswagen pa jo je »odnesel« s 3,8 milijarde evrov težko globo za goljufanje z izpusti. Kazen iz Bruslja so nekateri mediji opisovali kot torpedo, izstreljen proti ZDA, ugibalo se je o antiamerikanizmu in razglabljalo o tem, kako Amerika inovira, Evropa pa regulira.

Svet je postal majhna vas in evropska kazen lahko koristi tudi ameriškim kupcem, zato je argument o napadu na Ameriko na majavih nogah. Google je namreč kaznovan za zlorabo prevladujočega položaja med iskalniki, ker je sistematično favoriziral svojo storitev za primerjavo cen na račun storitev tekmecev. Vestagerjevi evropska pravila igre v tem primeru dajejo možnost podjetje kaznovati z do desetino prihodkov. Bila je še kar milostna, 2,4 milijarde je komaj tri odstotke lanskih prihodkov Googla.

Kljub razmeroma mili kazni Vestagerjeva in njeni kolegi s tem ukrepom pošiljajo več pomembnih sporočil evropski javnosti. Evropske ustanove niso povsem brez zob. Čeprav je predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker na svojem prejšnjem položaju kot luksemburški premier multinacionalkam ponudil ugodnejšo davčno obravnavo, ni vsa njegova ekipa v službi multinacionalk. Kapitalizma ni brez regulacije in oblast gospodarstvu najbolj koristi, če poskrbi, da vsi udeleženci na trgu igrajo po enakih pravilih.

Vendarle pa se zdi, da se od brezkompromisne Vestagerjeve veliko lahko učijo zlasti slovenski regulatorji. Mediji skoraj vsak teden poročamo o neučinkovitosti regulatorjev v Sloveniji. Zgolj ta teden smo v Delu poročali, da Slovenija zaradi nedelujoče regulacije trga vrednostnih papirjev postaja raj za insajderje, in o tem, da pristojno kulturno ministrstvo mirno gleda divje razmere na medijskem področju, ki bi ga moralo regulirati.

Si predstavljate slovensko agencijo za varstvo konkurence, da bi veliko slovensko podjetje oglobila zaradi kršenja monopolnih pravil na račun nas, potrošnikov? Težko. Pri nas regulatorji ne znajo kaznovati niti usklajenega dviga cen bureka pri uličnih prodajalcih. Morda bi bilo koristno, da bi vsi skupaj šli v uk k Vestagerjevi.