Spolne zlorabe otrok: šef vatikanskih financ priznal, da ni ukrepal

Žrtve spolnih zlorab, ki so poslušale Pellovo pričanje v Rimu, so že izrazile dvom, da je kardinal iskren.

Objavljeno
03. marec 2016 12.30
POPE-ABUSE-PELL/
De. P., STA
De. P., STA

Sydney – Avstralski kardinal in šef vatikanskih financ George Pell je danes, četrti in zadnji dan zaslišanja pred kraljevo komisijo za institucionalne odzive na spolne zlorabe otrok v Sydneyju, priznal, da bi lahko naredil več, ko je izvedel za dečke, ki jih je spolno zlorabljal neki duhovnik, poroča STA.

Pri tem je Pell, ki priča prek videopovezave iz Vatikana, hkrati priznal, da ni ničesar storil, ko mu je eden od učencev omenil »neprimerno obnašanje duhovnika do otrok«. Dodal je, da se je kasneje glede tega pozanimal pri šolskem kaplanu.

»S 40-letnimi izkušnjami, ki jih imam zdaj, lahko samo rečem, da bi lahko naredil več,« je še dejal Pell.

Avstralska preiskava se trenutno osredotoča na mesti Ballarat in Melbourne v avstralski zvezni državi Viktorija, kjer je Pell odraščal in delal, tam pa so v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja duhovniki zlorabili na desetine otrok.

74-letni Pell je še dejal, da je grozljivo, da je bilo na območju Ballarada v 70. letih prejšnjega stoletja več duhovnikov pedofilov.

Žrtve spolnih zlorab, ki so poslušale Pellovo pričanje v Rimu, so že izrazile dvom, da je kardinal iskren. »Učenci iz Ballarata so v Rim prišli, da bi od Georgea slišali resnico. Počutimo se prevarane ... Čutimo, da nam lažejo. George bo moral še naprej živeti s tem bremenom,« je novinarjem dejal Philip Nagle, ki je bil sam žrtev pedofilije, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Pell je po pričanju novinarjem dejal, da upa, da bo njegovo pričanje »vsaj malo pripomoglo, da se bodo zacelile rane in da se bodo razmere izboljšale«. Napovedal je, da se bo v petek sestal z nekaterimi žrtvami pedofilije.

Avstralija je kraljevo komisijo oblikovala leta 2012, po desetletju pritiskov, da se preiščejo očitki o pedofilskih zlorabah po državi. Komisija preučuje zlorabe otrok, v katere so bile vpletene cerkve, sirotišnice, mladinske in športne organizacije ter šole. Člani komisije so doslej govorili s skoraj 5000 žrtvami.