Dodatki za stalno pripravljenost: nova »napaka«

Ekonomska fakulteta nam je konec marca zagotovila, da so dodatek v celoti vrnili trije zaposleni. Danes trdijo, da se je pri odgovoru zgodila »napaka«.

Objavljeno
04. maj 2016 11.48
dr. Metka Tekavčič Ljubljana 22.9.2014
Tina Kristan
Tina Kristan

Ljubljana – Mineva pet mesecev od sklepa inšpektorata, da je bilo izplačevanje dodatka nezakonito. Številni ga še niso vrnili, dve fakulteti pa nista niti še oddali poročila inšpektoratu (podaljšan rok se izteče naslednji teden). In minil je že mesec od sklepa ministrstva, da mora univerza del sredstev vrniti. Tega v roku ni storila.

Pisali smo že, da mora Univerza v Ljubljani v proračun vrniti slabih 781 tisoč evrov. Tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je namreč ugotovilo, da za izplačevanje dodatka za stalno pripravljenost ni imela pravne podlage, torej je šlo za nenamensko porabo javnega denarja. Univerza bi tako morala vrniti sredstva do konca aprila, a tega ni storila. Se je pa na sklep ministrstva pritožila. Menijo namreč, da je ministrstvo kršilo zakonodajo in se oprlo na nepravilna in nepopolna dejstva.

Po zakonu o javnih financah in uredbi o financiranju visokošolskih zavodov je ministrstvo dolžno takoj zahtevati vračilo sredstev, če naknadno ugotovi, da so bila sredstva iz proračuna porabljena neupravičeno in nenamensko. Toda, kot trdijo na univerzi, »izplačila dodatka za stalno pripravljenost ne predstavljajo izplačil iz proračuna«. Od kod pa? Pravijo, da iz neproračunskih virov. Ob tem so še zapisali, da je univerza avtonomna in da samostojno razporeja svoja sredstva.

Vračilo polovice izplačanega

Hkrati na univerzi v pritožbi spomnijo, da zakon o sistemu plač v javnem sektorju od zaposlenih zahteva vračilo preveč izplačanih plač zgolj v zadnjih desetih mesecih. Ministrstvo pa kljub temu »zahteva vračilo, ki presega to vrednost«. Če bo morala univerza vrniti »več sredstev, kot jih bo prejela od svojih zaposlenih, to lahko predstavlja nenamensko rabo drugih sredstev, ker univerza ne razpolaga z viri financiranja, ki bi jih lahko porabila v ta namen«. Mogoče lahko tudi v tem primeru pridejo prav prej omenjeni neproračunski viri?

Ministrstvo od univerze sicer zahteva, da vrne slabih 781.000 evrov, kar je manj kot polovica vsega nezakonito izplačanega – od leta 2008 si je deset fakultet skupno neupravičeno dodelilo več kot 1,6 milijona evrov dodatka.

Pritožbo univerze na ministrstvu preučujejo in o njej bodo odločili v zakonskem roku. Če univerza nenamensko uporabljenih sredstev ne bo prostovoljno vrnila v proračun, bo ministrstvo, trdijo, znesek izterjalo po sodni poti.

»Napaka« EF

Kot je znano, so senatorji univerze, ki so po pravilu dekani, konec januarja sprejeli pobudo rektorja Ivana Svetlika, da naj vsi sedanji in nekdanji dekani nezakonito izplačan dodatek vrnejo v celoti (in ne zgolj za deset mesecev, kot to določa zakon). Na dan naslednje seje (v marcu) smo na univerzo poslali vprašanje, koliko od dekanov je dodatek vrnilo v celoti. Odgovora nismo dobili, je pa glavna tajnica univerze na seji povedala: »Vsi dekani ali nekdanji dekani so podpisali dogovore in so zneske vrnili v višini, ki je določena v zakonu o sistemu plač.« Ta določa, da se preveč izplačano vrne le za zadnjih deset mesecev pred prenehanjem izplačevanja. Zato smo zapisali, da niti eden od sedanjih ali nekdanjih dekanov, ki so nezakonito prejemali dodatek več kot deset mesecev, tega ne bo vrnil v celoti.

Naslednji dan smo od ekonomske fakultete dobili odgovor: »Do sedaj so v celoti izplačan dodatek za stalno pripravljenost vrnile tri osebe: prof. dr. Dušan Mramor, prof. dr. Maja Makovec Brenčič in dekanja prof. dr. Metka Tekavčič.« Kljub temu smo dodatno preverili: »Predvidevam, da 'so v celoti izplačan dodatek za stalno pripravljenost vrnile tri osebe' pomeni, da so te tri osebe že vrnile izplačan dodatek za deset mesecev?« In dobili odgovor z ekonomske fakultete: »Navedeni so vrnili celoten znesek izplačanega dodatka, torej ne samo za deset mesecev.«

Danes je v Dnevniku zapisano: »Na ekonomski fakulteti so nam povedali, da je sedanja dekanja Metka Tekavčič dodatek za deset mesecev že vrnila, preostalo vsoto pa še namerava; o tem je že obvestila organe fakultete.« Ker je to v nasprotju s tistim, kar so z ekonomske fakultete pred dobrim mesecem odgovorili nam, smo jih prosili za pojasnilo. In smo ga dobili: zgodila se je »napaka«. 

Nezakonito izplačan dodatek sta tako v celoti že vrnila oba sedanja ministra, ne pa tudi trenutna dekanja fakultete.

Nekateri drugi dekani trdijo, da bi sicer vrnili preveč izplačan dodatek v celoti, a da čakajo na navodila, kako to storiti (zakon namreč zahteva vračilo le za deset mesece). Na ta navodila bodo, kot kaže, še nekaj časa čakali, saj, kot so nam priznali na univerzi, do zdaj niti niso nikogar zaprosili za mnenje o najbolj primernem načinu vračila. To vprašanje se je sicer zastavilo že na januarski seji senata.