Chelsea potopil Arsenalovo barko in še drugič osvojil evropsko ligo

V prvem polčasu londonske bitke v glavnem mestu Azerbajdžana brez golov, nato strelski šov modrih.
Fotografija: Chelsea se je še drugič v tem desetletju veselil zmage v evropski ligi. FOTO: AFP

Angleški dvoboj v finalu evropske lige je v Bakuju v velikem slogu dobil Chelsea, ki je s 4:1 odpravil Arsenal. Chelsea se je s četrto evropsko lovoriko zavihtel na tretje mesto najuspešnejših angleških klubov v Evropi. Pred njim sta le Liverpool z osmimi lovorikami in Manchester United s petimi.

Tretjič sta finale v zgodovini finalov tega tekmovanja igrala moštvi iz iste države. Prvič sta se leta 2011 pomerila portugalska tekmeca Porto in Braga, leto pozneje pa španska Atletico Madrid in Athletic Bilbao.

Predsednik UEFA Aleksander Čeferin (desno) je finale spremljal v družbi azerbajdžanskega predsednika z železno roko Ilhama Alijeva (v sredini). FOTO: Reuters

Chelsea je v Azerbajdžan dopotoval neporažen na 14 tekmah v tej sezoni EL, bil je najboljši v skupini L, nato pa izločil Malmö, Dinamo Kijev, Slavio Prago in po enajstmetrovkah v polfinalu še Eintracht Frankfurt. Arsenal je prišel z nizom petih zmag, po zmagi v skupini E so topničarji izločili Bate Borisov, Rennes, Napoli in Valencio.

Francoski napadalec Olivier Giroud je v zbirko svojih velikih uspehov dodal kar dva: naslov prvaka v EL in prvega strelca z 11 goli. FOTO: Reuters

Na zadnjem Chelseajevem treningu sta strasti podžgala Brazilec David Luiz in Argentinec Gonzalo Higuain. Trener Maurizio Sarri je jezen odvihral s treninga.

Luiz vs. Higuain

Prvih 45 minut streljali brez nabojev, nato ...

Prvi polčas je bil za visoka angleška merila preslab, da bi zadovoljil navijače na olimpijskem štadionu v Bakuju in pred televizijskimi zasloni. Toda v drugem polčasu je bila druga pesem. Veliki Chelseajev ples je odprl najučinkovitejši napadalec evropske lige, Francoz Olivier Giroud. V 49. minuti je z glavo matiral Petra Čecha. Simbolika pri tem golu je bila velika. Giroud je bivši napadalec Arsenala, Čech pa nekdanji vratar Chelseaja, s katerim je osvojil najprestižnejši evropski lovoriki, ligo prvakov in evropsko ligo.

Pedro Rodriguez (desno) in Eden Hazard sta si privoščila mestne tekmece s skupno tremi goli. FOTO: Reuters

Nadaljevanje se je spremenilo v Chelseajev »rock'n'roll«, saj sta v šestih minutah na hitro gola za 3:0 zabila še Pedro Gonzales in Eden Hazard. Opotečega tekmeca je za kratek čas osvežil rezervist Alex Iwobi, ki je zaostanek znižal na 1:3, a je zadnji udarec za nokavt sprožil Hazard.

Aleksander Čeferin je predal pokal za zmago in čestital kapetanoma zmagovalcev Garyju Cahillu (desno) ter Cesarju Azpilicueti. FOTO: Reuters

Belgijec se je tako na najlepši način poslovil od angleškega velikana, saj bo kariero po vsej verjetnosti nadaljeval pri madridskem Realu. Kot kaže, pa bo odšel tudi trener Maurizio Sarri. »Ukradel« naj bi ga Juventus. Njegov predsednik Andrea Agnelli je, med drugim, tudi zaradi tega odpotoval v Baku, kjer se je tudi sestal z vodstvom Chelseaja.

Gabonski napadalec v Arsenalovem dresu Pierre-Emerick Aubameyang je bil veliki adut topničarjev, a je streljal s praznimi naboji. FOTO: AFP

Chelsea : Arsenal 4:1 (0:0)

Strelci: 1:0 – Giroud (49), 2:0 – Pedro (60), 3:0 – Hazard (65, 11-m), 3:1 – Iwobi (69), 4:1 – Hazard (72).

Chelsea: Kepa, Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Emerson, Jorginho,
Kante, Kovačić (od 76. Barkley), Pedro (od 71. Willian), Giroud, Hazard (od 89. Zappacosta).

Arsenal: Leno, Sokratis, Koscielny, Monreal (od 66. Guendouzi), Maitland-Niles, Torreira (od 66. Iwobi), Xhaka, Kolašinac, Özil (od 77. Willock), Aubameyang, Lacazette.

Sodnik: Gianluca Rocchi (Italija).