Rohani: V Beli hiši sedi protiiranska skupina, ki načrtuje zaroto

Iranski predsednik Hasan Rohani je prvič od prevzema položaja leta 2013 v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslancev.
Fotografija: Statistični podatki kažejo, da je bil vladni program uspešen, tako da je sedanja kriza posledica ameriškega izstopa iz sporazuma o iranskem jedrskem programu, je povedal iranski predsednik. FOTO: Atta Kenare/AFP
Odpri galerijo
Statistični podatki kažejo, da je bil vladni program uspešen, tako da je sedanja kriza posledica ameriškega izstopa iz sporazuma o iranskem jedrskem programu, je povedal iranski predsednik. FOTO: Atta Kenare/AFP

Teheran – Iranski predsednik Hasan Rohani je za gospodarske težave, s katerimi se spopada Iran, obtožil ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je izstopil iz iranskega jedrskega sporazuma in znova uvedel sankcije proti Teheranu. Ob tem je v parlamentu branil odziv vlade na gospodarsko krizo.

»V Beli hiši sedi protiiranska skupina, ki načrtuje zaroto proti nam,« je povedal, pri čemer je poudaril, da ne bo dopustil, da bi jim uspelo. »Skupaj bomo premagali tudi to,« je dejal.


 

Rohani večine poslancev ni prepričal


Statistični podatki za zadnja leta kažejo, da je bil vladni program uspešen, tako da je sedanja kriza posledica ameriškega izstopa iz sporazuma o iranskem jedrskem programu in ponovne uvedbe ameriških sankcij proti Iranu, je povedal iranski predsednik.

Poslanci niso bili zadovoljni z njegovimi odgovori na vprašanja, kako bo ustavil padanje vrednosti riala, ki je od aprila padla za več kot 50 odstotkov, in povečevanje brezposelnosti. Na tajnem glasovanju se je pokazalo, da Rohani večine poslancev ni prepričal. Izrazili so nezadovoljstvo z njegovimi odgovori na štiri vprašanja od petih.

Rohani je danes prvič od prevzema položaja leta 2013 v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslancev.

Rohani je danes prvič od prevzema položaja leta 2013 v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslancev. FOTO: Reuters
Rohani je danes prvič od prevzema položaja leta 2013 v parlamentu odgovarjal na vprašanja poslancev. FOTO: Reuters

 

Prihajajo še strožje kazni


Pred poslanci je nastopil le nekaj dni po tistem, ko je parlament razrešili ministra za gospodarstvo Masuda Karbasijana. V začetku avgusta pa so nezaupnico izglasovali tudi ministru za delo Aliju Rabieju. Še pred tem sta se morala posloviti guverner centralne banke in njegov namestnik.

ZDA so skladno z odstopom od mednarodnega jedrskega sporazuma iz leta 2015, s katerim je Iran omejil svoj jedrski program v zameno za odpravo sankcij, v začetku meseca uvedle prvi sveženj sankcij. Prepovedano je poslovanje z iranskimi finančnimi ustanovami, trgovina z dragocenimi kovinami in sodelovanje z iranskim avtomobilskim sektorjem. Za začetek novembra napovedujejo uvedbo še strožjega drugega svežnja sankcij.

Na tajnem glasovanju se je pokazalo, da Rohani večine poslancev ni prepričal. Izrazili so nezadovoljstvo z njegovimi odgovori na štiri vprašanja od petih. FOTO: Atta Kenare/AFP
Na tajnem glasovanju se je pokazalo, da Rohani večine poslancev ni prepričal. Izrazili so nezadovoljstvo z njegovimi odgovori na štiri vprašanja od petih. FOTO: Atta Kenare/AFP

Komentarji: