Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Novice

Fiskalno omejevanje negativno vpliva na evropsko gospodarsko rast

Načrti vlad EU za zategovanje pasu se pojavljajo takrat, ko je potrebnih več naložb in ko je rast šibka.
MDS je prejšnji mesec sporočil, da je svetovni javni dolg dosegel 100 bilijonov dolarjev in da se bo v prihodnjih letih še povečal. FOTO: Reuters
MDS je prejšnji mesec sporočil, da je svetovni javni dolg dosegel 100 bilijonov dolarjev in da se bo v prihodnjih letih še povečal. FOTO: Reuters
18. 11. 2024 | 20:00
21. 11. 2024 | 15:15
8:09

V nadaljevanju preberite:

Ekonomisti opozarjajo, da bo zmanjšanje javne porabe v EU negativno vplivalo na naložbe in rast ravno v obdobju, ko že tako težko sledi ZDA.  Po več letih proračunskih presežkov med pandemijo covida-19 in energetsko krizo, ki jo je povzročila ruska invazija v Ukrajini, je Bruselj ponovno uvedel pravila, po katerih morajo države članice omejiti proračunski primanjkljaj na največ 3 odstotke BDP. Končni cilj je zmanjšati javni dolg na 60 odstotkov BDP.

Toda do omejevanja je prišlo v času, ko se Nemčija, evropska gospodarska velesila, spoprijema z eksistenčnimi grožnjami svojega poslovnega modela, ki temelji na izvozu, in ko je v celotnem bloku nujno potrebnih še več naložb.

Po dokončni zmagi Donalda Trumpa, ki grozi z 10- do 20-odstotnimi carinami za evropske proizvajalce, se je še povečala zaskrbljenost glede dolgoročnih obetov za rast. »Mislim, da ne bomo dobili potrebnih naložb, kar ni dobro,« je dejal Jeromin Zettelmeyer, direktor možganskega trusta Bruegel. »Ne moremo hkrati učinkovito izvajati fiskalnega okvira EU, znatno povečati javnih naložb brez novih sredstev na ravni EU.« Več v članku.

© Financial Times Limited 2024. Vse pravice pridržane. Prepovedana je distribucija, kopiranje in spreminjanje besedila. Financial Times Limited ne prevzema odgovornosti za natančnost ali kakovost prevoda. Avtor: Paola Tamma.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine