
Neomejen dostop | že od 14,99€
Dr. Uroš Ocepek, ki ga dijaki poznajo kot »dr. Uki«, je človek številnih znanj, a predvsem človek z velikim srcem. Prvi slovenski učitelj, ki se je uvrstil med 50 najboljših učiteljev na svetu po izboru Global Teacher Prize, pionir umetne inteligence v izobraževanju in eden od tistih pedagogov, ki učilnice ne razumejo kot prostor prenašanja znanja, temveč kot prostor ustvarjanja človeka.
V najnovejši epizodi podkasta Supermoč (na voljo na vseh pretočnih platformah) Uroš Ocepek brez zadržkov spregovori o tem, kako poskuša biti učitelj, ki bi ga sam potreboval kot otrok. To pomeni ne le podajati snov, temveč predvsem ustvariti prostor zaupanja – in to na srednji tehniški in poklicni šoli, kjer marsikateri dijak prihaja iz okolja, v katerem odrasli že dolgo nimajo več avtoritete, kaj šele sočutja.
»Ko pride dijak k meni in mi zaupa nekaj, česar ni zaupal še nikomur, to ni le privilegij. Je tudi teža. A takrat vem, da sem na pravi poti,« pove Ocepek v pogovoru.
Ocepek ni le učitelj, temveč je tudi inovator. V zadnjem času je oblikoval pedagoški model Molj – akronim, ki označuje štiri temeljne vrednote, ki jih želi posredovati dijakom: modrost, odgovornost, ljubeznivost in junaštvo. Zakaj molj? Ker je, kot pravi, pogosto spregledano, celo nezaželeno bitje, a ko ga pobliže pogledamo – še posebej, če dodamo pridevnik knjižni –, ponese izjemno simboliko: hrepenenje po svetlobi, tišino znanja, lepoto skritih procesov.
V pogovoru za Supermoč se dotakneta tudi Ocepkove strasti do zgodovine in raziskovanja. Letos je prvič potoval sam – na Švedsko, kjer je odkrival svojo vikinško genetsko zapuščino. A še večji izziv je bil obisk Kazahstana, kamor je bil povabljen kot govorec in predstavnik inovativnega slovenskega pristopa k uvajanju umetne inteligence v šole.
V Kazahstanu sem prvič občutil, kako veliki so lahko predsodki – in kako hitro jih lahko presežeš, ko srečaš ljudi, ki ti preprosto ponudijo čaj in roko,« pravi Ocepek, ki je ob obisku nastopil celo na regionalni televiziji.
Supermoč Uroša Ocepka ni v tem, da zna programirati umetno inteligenco. Njegova supermoč je v tem, da zna čutiti, kdaj človek nasproti njega potrebuje odgovor – in kdaj potrebuje tišino. V času, ko se o šolstvu več govori kot dela, je tak glas posebno dragocen.
Prisluhnite celotnemu pogovoru v podkastu Supermoč z dr. Urošem Ocepkom.
Na voljo na DPodkast ter na platformah Spotify, Apple Podcasts, YouTube in drugih.
Komentarji