Predstavitvena informacija

Kompetenčni centri za razvoj kadrov že devet let spodbujajo razvoj podjetij in pospešujejo konkurenčnost slovenskega gospodarstva

Podjetja znotraj sorodnih področij delovanja pogosto prepoznavajo potrebo po razvoju zelo specifičnih kompetenc, ki bi jih njihovi zaposleni potrebovali pri opravljanju svojega dela.
Fotografija: V program KOC je bilo vključenih več kot 300 podjetij, ki so svojim zaposlenim omogočila 35.758 udeležb v različnih programih usposabljanj. Foto: KOC
Odpri galerijo
V program KOC je bilo vključenih več kot 300 podjetij, ki so svojim zaposlenim omogočila 35.758 udeležb v različnih programih usposabljanj. Foto: KOC

Tako je nastal program Kompetenčni centri za razvoj kadrov (KOC), s pomočjo katerega se slovenska podjetja povezujejo v partnerstva za strateški razvoj kadrov. To je pomemben vir sofinanciranja oz. spodbuda delodajalcem, da vidijo v razvoju zaposlenih strateško orodje za doseganje boljših poslovnih rezultatov.

Program KOC 2.0 je v letih 2017–2019 z dobrimi 4 milijoni evrov podprl 17 kompetenčnih centrov. Vključenih je bilo več kot 300 podjetij, ki so svojim zaposlenim omogočila 35.758 udeležb v različnih programih usposabljanj. Kmalu pa bo objavljen nov razpis, na katerem bodo spet na voljo sredstva za razvoj in usposabljanje zaposlenih. 

Glavna naloga kompetenčnih centrov je usposabljanje zaposlenih v podjetjih, ki so vključena v posamezni kompetenčni center glede na področje dejavnosti. Tako omogočajo dodatno vlaganje v usposabljanje zaposlenih, spodbujajo razvojne spremembe v podjetjih ter krepijo mreženje in povezovanje podjetij. S tem neposredno prispevajo k dvigu konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in izboljšanju položaja zaposlenih na trgu dela. 

Partnerstva, ki so nastala znotraj kompetenčnih centrov, so prepoznala potrebe po razvoju ključnih kompetenc zaposlenih na področjih prehranske industrije, gradbeništva, krožnega gospodarstva, turizma, orodjarstva, logistike, kemije, elektroindustrije, računalništva, tovarn prihodnosti, komunale itd. Nabor ključnih kompetenc pa je tudi dragoceno izhodišče pri določanju potreb in usmeritev razvoja sistema poklicnega in strokovnega izobraževanja. 

Od leta 2010, odkar Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije program izvaja, do danes je bilo vzpostavljenih 36 uspešnih kompetenčnih centrov za razvoj kadrov. Zanje sta 13 milijonov evrov prispevala Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Podjetja vabimo, da se začnejo povezovati in usklajevati, da bodo pripravljena na objavo Javnega razpisa za sofinanciranje vzpostavitve in delovanja kompetenčnih centrov za razvoj kadrov v obdobju 2019–2022, ki bo objavljen kmalu.

Junija bosta organizirani tudi dve informativni delavnici, na katerih boste izvedeli več o razpisu. Vse informacije redno objavljamo na spletni strani www.srips-rs.si.

Foto: KOC
Foto: KOC

  
Program Kompetenčni centri za razvoj kadrov sofinancirata Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada