Politizacija polovičke severne ceste

Le trije poslanci 19-članskega parlamentarnega odbora za infrastrukturo so si na povabilo poslanca Reberška ogledali traso
Fotografija: Protestni napisi in shodi posebno v Občini Braslovče se pojavljajo in vrstijo že več let. FOTO: Brane Piano
Odpri galerijo
Protestni napisi in shodi posebno v Občini Braslovče se pojavljajo in vrstijo že več let. FOTO: Brane Piano

Šmartno ob Paki – Dars za oba odseka hitre ceste tretje razvojne osi, torej Šentrupert–Velenje in (predvsem) za Velenje–Slovenj Gradec, že vodi aktivnosti na terenu. V petek so nasprotniki trase Šentrupert–Velenje s pomočjo poslanca in člana odbora za infrastrukturo Aleksandra Reberška (NSi) spet privlekli na dan idejo o opuščeni trasi Arja vas–Velenje – in sprožili razburjenje.

Civilne iniciative (CI) v tem delu Savinjske doline že več let trdijo, da je trasa Arja vas–Velenje cenejša, Šentrupert–Velenje pa bo uničila več kmetijskih zemljišč in razselila več prebivalcev. Po dolgoletnem odlašanju je bil Državni prostorski načrt (DPN) Velenje–Slovenj Gradec sprejet leta 2013, za odsek Šentrupert–Velenje pa leta 2017. Nanj so CI ter občini Braslovče in Polzela lani vložile zahtevo za ustavno presojo DPN Šentrupert–Velenje.

Zdaj pa je Reberšek prisluhnil nasprotnikom trase Šentrupert–Velenje in za včeraj sklical ogled te in tudi opuščene variante Arja vas–Velenje. Ministrici za infrastrukturo Alenka Bratušek in za kmetijstvo Aleksandra Pivec ter minister za okolje in prostor Simon Zajc so se opravičili, od 19 članov parlamentarnega odbora za infrastrukturo, katerega član je Reberšek, pa sta prišla le Franc Rosec (SDS) in Željko Cigler (Levica). Župana Polzele Jožeta Kužnika ni bilo, v Podgoro nad Šmartnim ob Paki sta prišla domači župan Janko Kopušar in župan Braslovč Tomaž Žohar ter za Delo povedala, da ni novih dejstev in da bo treba počakati na odločitev ustavnih sodnikov. Tako so si trasi ogledali predvsem člani CI.

Reberšek je pojasnil: »Poslance sem želel seznaniti s traso Šentrupert–Velenje, ki bo presekala Goro Oljko in braslovško polje. Korošci in Velenjčani cesto nujno potrebujejo, a trasa Arja vas–Velenje bi bila cenejša in hitreje bi jo zgradili. Nekateri prebivalci trasi ne nasprotujejo, čeprav večina ji, a zdaj ne morejo niti prodati hiš, ki so predvidene za rušenje … Naj ustavno sodišče čim prej odloči.«

Poslanec Jani Prednik (SD) je dejal, da so z ogledom padle maske nekaterih poslancev o njihovi dobronamernosti za čimprejšnjo gradnjo tretje razvojne osi, saj da gre za pritisk na ustavno sodišče: »Čas, ki so si ga za ogled izbrali, da izrazijo protest proti trasi, je neprimeren, saj je pričakovati, da bo ustavno sodišče še ta mesec razsodilo o prostorskem umeščanju tega dela trase.«

Tudi Aljaž Verhovnik, koordinator koroške Mladinske iniciative za tretjo razvojno os, domneva, da gre za poskus vplivanja politike na odločanje sodstva: »Javnost naj bo pozorna, katere politične stranke s figo v žepu dajejo podporo koroški hitri cesti in kdo bo moral prevzeti odgovornost za koroško prometno odrezanost.«

Komentarji: