Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Visokošolski sindikat: Minister Papič je nesposoben

Minister za visoko šolstvo Igor Papič visokošolskemu sindikatu odgovarja: »Priznam, da nisem sposoben, da bi se spuščal na tak nivo komunikacije.«
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič se bo na navedbe Visokošolskega sindikata Slovenije odzval popoldne. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič se bo na navedbe Visokošolskega sindikata Slovenije odzval popoldne. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
27. 3. 2023 | 12:36
27. 3. 2023 | 17:33
9:54

V Visokošolskem sindikatu Slovenije (VSS) so danes sporočili, da nadaljujejo stavkovne aktivnosti. Čeprav so besedilo stavkovnega sporazuma že uskladili, stavkovnega sporazuma namreč niso sklenili. Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič pa je v odzivu na zahteve VSS poudaril, da je bil sporazum med vladno pogajalsko skupino in sindikatom tako rekoč usklajen, ampak ga vlada še ni obravnavala: »Ni ga pa zavrnila. Daleč od tega.«

VSS je zadnji stavkovni dan izvedel 9. marca lani. Zahtevali so odpravo plačnih nesorazmerij v primerjavi z zdravniki, popravo nekaterih plačnih krivic iz preteklosti za visokošolske sodelavce brez doktorata, lektorje, informatike, bibliotekarje. Poleg tega so zahtevali še normalne pogoje za delo za pedagoške delavce in ureditev nekaterih posebnosti dela v visokem šolstvu v kolektivni pogodbi, kot je denimo delo na domu.

image_alt
Visokošolski sindikat nadaljuje s stavko in zahteva odstop ministra

Pogajanja so trajala skoraj pol leta, v VSS pravijo, da so se z vladno stranjo uskladili, a sporazuma vlada ni sklenila z VSS: »Sporazum o novem orientacijskem delovnem mestu v visokem šolstvu je sklenila s šolskim sindikatom Sviz. Temu sindikatu zaradi formalno veljavne ureditve ni bilo nikdar treba izkazati reprezentativnosti v visokem šolstvu, saj reprezentativnost formalno črpa iz vzgoje in douniverzitetnega izobraževanja.«

Učitelji preblizu izrednim profesorjem?

Čeprav je stavkovni sporazum, ki ga je vlada sklenila s Svizom, formalno veljaven, njegove vsebine visokošolski sindikat ne sprejema. »Nenavadno je, da je vlada sindikatu Sviz za nižje ravni izobraževanja na lastno pobudo ponudila celo en plačni razred več od njegovih zahtev. Ker so učitelji pred kratkim pridobili tudi nov naziv, z napredovanji sežejo en plačni razred pod izrednega profesorja. Zaostanek univerzitetnega učitelja lektorja se je pri kariernem napredovanju za učitelji z douniverzitetne ravni z enako izobrazbo povečal na osem plačnih razredov,« so razložili v VSS.

image_alt
Ostro proti noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti

V visokošolskem sindikatu pojasnjujejo še, da ne drži, da je Sviz kar koli konkretnega pridobil za skupino J.

Minister Papič je v odzivu na zahteve VSS danes dejal, da jih sprejema z obilo presenečenja: »Pozivam sindikat, da počakamo na odziv vlade in zaključimo čim prej tisto, kar je bilo praktično dogovorjeno.« Dodal je, da bi bilo dobro, ko bi počakali kakšen teden, da sporazum še ni bil parafiran, »ker so v njem neka nova pogajalska izhodišča, ki jih mora potrditi vlada. Če berete izjave tega istega sindikata pred nekaj tedni, je bilo zelo pozitivno odzivanje na potek pogajanj in na samo strokovnost. Danes očitati nekomu nesposobnost, če smo dobili neuradno potrditev, da so bila usklajevanja izredno uspešna, se mi zdi nekorektno.«

image_alt
Učiteljem dvig plač za 16 odstotkov

Glede plačnih nesorazmerij je minister pojasnil, da se bo s tem ukvarjala krovna pogajalska skupina, ki jo vodi ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Poudaril je, da se je pogajalska skupina ministrstva pogajala o neplačnih vsebinah, ki so usklajene: »Našli smo konkretne dogovore, govorim o sobotnem delu, sredstvih za izobraževalno-raziskovalno dejavnost, različnih definicijah pedagoške obveznosti itd.«

Papič je glede razmerij med učiteljem in visokošolskim profesorjem dal še drugačen primer: »Visokošolski učitelj ima eno delovno mesto in tri nazive, v vsakem lahko napreduje tri plačne razrede. Raziskovalec ima tri delovna mesta in v vsakem deset plačnih razredov razpona. Kaj pa to? To je stvar anomalije, ki jo moramo rešiti pri pogajanjih glede plačnih razredov.«

Odstop ministra

Visokošolski sindikat Slovenije Igorju Papiču očita, da je bil pri vseh pogajanjih in pri vsem dogajanju ob strani. Ko se je ministrstvo razdelilo, je pogajanja prepustil ministru za vzgojo in izobraževanje Darju Feldi. Visokošolski sindikat mu očita, da se je oportunistično umaknil: »Smo novo ministrstvo res potrebovali? Je bil referendum res potreben? Kot se zdi zdaj, je bil potreben zgolj zato, da se novi minister bolj posveti področju inovacij.« Pri tem so znova opozorili na sporno novelo k raziskovalnemu zakonu, ki po mnenju VSS omogoča izplačevanje trojnih plač, da je v treh točkah neustavna, pa je ocenila tudi zakonodajno-pravna služba državnega zbora, še opozarja VSS.

image_alt
Sindikata čakata na pisni predlog vlade

V visokošolskem sindikatu tako zahtevajo Papičev odstop. »Ne zato, ker je povzročil kakšno usodno škodo. Doslej ni storil niti tega. Odstop tega ministra zahtevamo zato, ker je nesposoben in ker mu za univerze ni mar.«

Papič je bil v odgovoru jasen: »Če sem dobro razumel odzive v medijih, niti ne vem, kaj mi konkretno očitajo, razen pavšalne navedbe, da sem nesposoben. Priznam, da nisem sposoben, da bi se spuščal na tak nivo komunikacije.«

Zahteve VSS so ministra presenetile: »Pogajanja so potekala dolgo časa, uskladili smo se praktično o vsem. Zelo težko sprejemam to odločitev, drži pa, da seveda najbrž sindikat pričakuje odločitev vlade glede nadaljevanja. Kot rečeno, stavkovnega sporazuma vlada še ni obravnavala. Bili so določeni zadržki s strani določenih ministrstev, ampak daleč od tega, da bi sporazum zavrnili.« Poudaril je, da so očitki, da se je skril oziroma pobegnil, neutemeljeni: »Kot vidite, sem tu. Sem prišel na plan. Kdo se pogaja, je pa načeloma popolnoma irelevantno. Imamo strokovno pogajalsko skupino na ravni ministrstva in krovno pogajalsko skupino.«

image_alt
Sviz in vladni pogajalci danes na ključnih pogajanjih

Minister meni, da je sindikat odreagiral zaradi časovnega pritiska: »Še enkrat. Vlada tega še ni obravnavala, torej tudi zavrnila ni. Ne vem, čemu torej ta nestrpnost. Kar se tiče časovne komponente, je zelo velik pritisk članstva tega sindikata za predsednika sindikata.«

Nadaljevanje stavke

Ker stavkovnega sporazuma niso sklenili, so v VSS napovedali nadaljevanje stavkovnih aktivnosti. Kdaj naj bi stavko dejansko izpeljali, bodo še sporočili. Bodo pa vztrajali, da mora orientacijsko delovno mesto docent glede na zdravniška delovna mesta pridobiti sedem plačnih razredov. Poleg tega so opozorili, da orientacijsko delovno mesto zadeva nato vsa delovna mesta na univerzah, prav tako zahtevajo, da se nabor delovnih mest v skupini J oblikuje na novo in ločeno od preostalih dejavnosti, v morebitnem novem plačnem sistemu pa morata visoko šolstvo in raziskovalna dejavnost dobiti samostojen steber.

image_alt
Obsežne reforme brez jasnih virov financiranja

Minister Papič je dejal, da je samostojen steber za visoko šolstvo in raziskovalno dejavnost stvar pogajanj: »Je pa treba poudariti, da je VSS reprezentativen na področju visokega šolstva, ne pa tudi na znanosti. Sviz je reprezentativen po celotni vertikali izobraževanja, od vrtca do visokega šolstva in na znanosti. VSS sploh ne pokriva v celoti področja visokega šolstva in znanosti.« Minister tako meni, da gre v tem primeru tudi za nesoglasja med enim in drugim sindikatom.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine