Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Zahteve zdravstvene nege bodo urejene v stebru

Protest medicinskih sester: Vladni predstavniki menijo, da ta ni upravičen. Danes nadaljevanje pogajanj.
V sindikatu delavcev v zdravstveni negi so kot razlog za to, da so se medicinske sestre odločile stopiti na ulico, navedli tudi ignoranco resornega ministra oziroma vlade. Na fotografiji stavka medicinskih sester v mariborskem UKC februarja 2018. FOTO: Tadej Regent/Delo
V sindikatu delavcev v zdravstveni negi so kot razlog za to, da so se medicinske sestre odločile stopiti na ulico, navedli tudi ignoranco resornega ministra oziroma vlade. Na fotografiji stavka medicinskih sester v mariborskem UKC februarja 2018. FOTO: Tadej Regent/Delo
22. 2. 2023 | 07:50
22. 2. 2023 | 12:55
5:43

Danes ob pol tretji uri se bodo na Trgu republike začeli zbirati udeleženci protesta, ki zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij v zdravstveni negi. Za ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana protest ni upravičen, sploh zato, ker se rešitve že iščejo za skupno mizo. Danes ob 10. uri so se namreč nadaljevala pogajanja o novem plačnem stebru za zdravstvo.

»To, kar bodo danes na shodu zahtevale medicinske sestre, bo urejeno v stebru. Ker je tako že dogovorjeno. Jasno je bilo rečeno, da bomo nesorazmerja znotraj plačne podskupine E3 uredili in naslovili v novem stebru in tudi pojasnili smo, zakaj tega nismo naredili prej,« je bil včeraj jasen minister za zdravje

Sindikatom je bil že predstavljen koncept, kako bodo urejena razmerja znotraj stebrov, danes pa bodo slišali še podrobne informacije o tem, kako so koncept naredili. Prejšnji teden je vladna stran sindikatom predstavila tudi analizo plač v 20 evropskih državah, medtem ko izhodišč za pogajanja še niso dobili. Danes jim bo predstavljen tarifni del za vse skupine. Tudi za J skupino, ki bo zdaj del zdravstvenega stebra. »Ampak to je proces, ki mora potekati za zaprtimi vrati, in dokler se ne konča, ne bomo javno razpravljali o tem,« je dejal minister.

Za skoraj 600 kategorij poklicev, ki jih imamo v zdravstvu, bi radi zadevo zreducirali, da bi bile posamezne skupine med seboj primerljive. Definirati morajo osnovno plačo v 40-urnem delovniku in koliko dopusta in koliko različnih dodatkov naj se ohrani. Od sindikatov zdaj pričakujejo odziv, ali se s tem strinjajo, saj bo vladna stran z izračuni, tudi v tarifnem delu, nadaljevala, in ko bodo prejeli odziv sindikatov, bodo lahko te razpone umestili. 

Sestanek kot celoto, torej zdravstva in socialnega varstva, je minister označil za konstruktivna in optimistično napovedal, da bi lahko do 1. aprila oblikovali steber, ki bo v temelju naslovil vse tisto, s čimer se danes v zdravstvu soočajo vse skupine in bo usmerjen daleč v prihodnost.

Mnenju ministra o neutemeljenosti današnjega shoda se pridružujejo tudi na ministrstvu za javno upravo (MJU). Pogajanja s sindikati javnega sektorja namreč redno potekajo, poleg tega so na ministrstvu navedli, da so se povprečne plače medicinskih sester v zadnjih sedmih letih zvišale s 37 na 45 odstotkov. V tarifnih skupinah V in VII/1, v kateri je uvrščena velika večina zaposlenih v plačni podskupini E3, kamor sodijo medicinske sestre in babice, se je uvrstitev v povprečju zvišala za več kot tri plačne razrede, so zapisali na spletni strani ministrstva za javno upravo.

Odprava novih krivic

Spomnimo, vzrok za shod je nezadovoljstvo z dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva iz decembra lani, ko se vlada o plačah medicinskih sester in drugih zaposlenih v plačni podskupini E3 ni pogajala.

Novembra 2021 so vsi sindikati v zdravstvu in socialnem varstvu s takratno vlado podpisali Dogovor o nujnih ukrepih na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva z namenom preprečiti beg kadra zdravstvene nege z najtežjih delovišč. S podpisom so se ustvarila nova nesorazmerja tako znotraj dejavnosti zdravstva in socialnega varstva kot tudi v okviru celotnega plačnega sistema. Zato so se pogajalci v dogovoru zavezali, da se bodo usklajevanja nadaljevala ter da se te anomalije odpravijo prek pogajanj leta 2022.

»Vendar so zaposleni v zdravstveni negi edini, ki se jim na resornih pogajanjih, končanih decembra lani, sploh ni uspelo uvrstiti na dnevni red pogajanj! To velja tudi za tista delovna mesta, ki so bila z dogovorom iz novembra 2021 deležna zvišanja le za en ali dva plačna razreda, čeprav je sedanji minister za zdravje ves čas poudarjal obravnavo zdravstva kot celote,« so sporočili iz Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije (SDZNS).

Danes bodo torej zahtevali odpravo novih krivic in plačnih nesorazmerij za tiste zaposlene v zdravstveni negi, ki so bili v minulem obdobju v nasprotju z nekaterimi drugimi zdravstvenimi delavci deležni dviga plač le za en ali največ dva plačna razreda. V sindikatu so kot vzrok za to, da so se medicinske sestre odločile stopiti na ulico, navedli tudi ignoranco resornega ministra oziroma celotne vlade ter njen neenakopravni odnos do različnih skupin javnih uslužbencev.

Na MJU odgovarjajo, da je strah, da bi katera izmed poklicnih skupin pri odpravljanju plačnih nesorazmerij ostala spregledana, odveč. Ponavljajo, da želi vlada skupaj s sindikati uresničiti zaveze iz dogovora iz oktobra 2022 – in to za pogajalsko mizo in z argumenti, ne pa na ulici.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine