Nevarnost jedkega oblaka evakuirala delavce in zaprla okna (FOTO)

Zaradi nevarnosti izpusta jedkih snovi so iz steklarne evakuirali vseh 350 zaposlenih.
Fotografija: V steklarni, ki je od julija 2015 del finske korporacije Fiskars, so imeli intervencijo tudi septembra lani. FOTO: Špela Kuralt
Odpri galerijo
V steklarni, ki je od julija 2015 del finske korporacije Fiskars, so imeli intervencijo tudi septembra lani. FOTO: Špela Kuralt

Rogaška Slatina – 350 delavcev Steklarne Rogaška so morali danes evakuirati zaradi dogajanja v enem od kontejnerjev, kjer je nastajal neznani plin, obstajala pa je nevarnost izpusta jedkih nevarnih snovi. Ker bi lahko ta del Rogaške zajel jedek oblak, so bližnjim stanovalcem, šoli, vrtcu, policiji naročili, naj zaprejo okna in ugasnejo prezračevanje. Po hitri intervenciji so delavci popoldanske izmene normalno prišli na delo.

»Nič nam niso povedali, kaj je narobe, le rekli so nam, naj gremo ven, da obstaja nevarnost eksplozije. Delavci iz proizvodnje so kar v delovnih oblekah odšli ven, potem so jih poslali domov. Ni pa nič smrdelo ali kaj podobnega,« je intervencijo opisala ena od zaposlenih v steklarni.

Kot je povedala vodja službe za varnost pri delu in ekologijo Ksenija Čuješ, so na težave opozorili zaposleni: »Po ustaljenem postopku zbiranja odpadne žveplove (VI) kisline v za to namenjeni kontejner, so opazili, da se je tlak v posodi zaradi neznanega razloga povečal. V zaprtem enokubičnem kontejnerju se je začel razvijati neznan plin. Pri pregledu situacije smo ocenili, da je prišlo do visokega varnostnega tveganja in zato takoj aktivirali regionalni center za obveščanje. V najkrajšem času je stekla akcija za preprečitev nesreče, ki jo je vodila Poklicna gasilska enota (PGE) Celje.«

Evakuirali so vseh 350 zaposlenih. FOTO: Špela Kuralt
Evakuirali so vseh 350 zaposlenih. FOTO: Špela Kuralt


PGE Celje je bila o dogajanju v steklarni obveščena okoli enajstih dopoldne, vodja intervencije Boris Žnidarko iz PGE Celje je pojasnil, da so veliko dela opravili že domači gasilci: »Kolegi iz PGD Steklarna Rogaška so ustrezno ukrepali, evakuirali zaposlene, zavarovali notranje prostore. Ko smo prišli s policijo in PGD Rogaška Slatina, smo zaščitili še zunanjost, to pomeni, da smo zaprli cestišče. Obvestili smo tudi bližnje stanovalce, da naj imajo zaprta okna, ker je bila možnost ekspanzije cisterne in bi lahko prišlo do strupenega jedkega oblaka v okolici.«

Žnidarko je potrdil, da so obveščali in priporočili zaprtje tudi ostalih objektov, kot je bližnja trgovina, policija, šola in policija: »Vsi so ostali na svojih mestih, le zaprli so okna in zaprli prezračevanje. Če bi morebiti prišlo do tega izpusta, bi bili na varnem. Evakuirani so bili zgolj in samo zaposleni.«

Po neuradnih podatkih je v enemu od zabojnikov v poslopju prišlo do kemične reakcije. FOTO: Špela Kuralt
Po neuradnih podatkih je v enemu od zabojnikov v poslopju prišlo do kemične reakcije. FOTO: Špela Kuralt


Še veliko dela


Skupaj so evakuirali 350 zaposlenih, v steklarni je sicer zaposlenih okoli 830 ljudi. Kot je danes dejala Čuješeva, so proizvodnjo ponovno vzpostavili v nekaj urah po preklicu nevarnosti ob treh popoldne. Je pa takrat še vedno potekala intervencija, čeprav so odprli cesto. Kot je povedal Žnidarko, jih je namreč popoldne čakalo še prečrpavanje tekočine, ki je ostala na kraju dogodka.

Žnidarko je še dejal, je bila največja nevarnost prav nevarnost jedkega oblaka: »Do razlitja tekočine ni prišlo. Tudi če bi, imajo za take primere v podjetju tehnološke rešitve, tako da tovrstne nevarnosti ni bilo. Oblak je bil večja nevarnost.« Zakaj se je vse skupaj sploh zgodilo, Čuješeva še ni znala pojasniti: »Razlogi za ta dogodek so še neznani, stekla bo raziskava. Ko bomo vedeli, kaj je vzrok, bomo lahko ukrepali naprej.«

Policijski avto pred steklarno. FOTO: Špela Kuralt
Policijski avto pred steklarno. FOTO: Špela Kuralt

 

Pravočasno ukrepali

 
Čuješeva je še posebej poudarila, da je bila akcija pravočasna: »Zaradi pravilnega in pravočasnega ukrepanja ni prišlo do nikakršnega negativnega vpliva na zdravje ljudi in okolje. Ob tem se zahvaljujemo svojim zaposlenim, ki so pravilno odreagirali, kakor tudi gasilskim društvom, ki so požrtvovalno sanirali nevarnost.« Kot je dejal Žnidarko ,je v intervenciji sodelovalo več kot 50 gasilcev iz treh enot s skupaj več kot 15 vozili.

V steklarni, ki je od julija 2015 del finske korporacije Fiskars, so imeli intervencijo tudi septembra lani, ko je po podatkih celjske policijske uprave zagorelo na plinski peči za predelavo stekla, škode je bilo za okoli 100.000 evrov, kot so takrat sporočili celjski policisti. O tokratni škodi, tudi zaradi izpada proizvodnje, še ni nič znanega.

Komentarji: