Skrita plat Leonarda da Vincija

Podobno kot Nikola Tesla je nasprotoval nasilju, in to nasilju nad vsemi živimi bitji.
Fotografija: Leta 2013 je bila v Ljubljani na ogled največja svetovna potujoča razstava o Leonardu da Vinciju. FOTO Leon Vidic
Odpri galerijo
Leta 2013 je bila v Ljubljani na ogled največja svetovna potujoča razstava o Leonardu da Vinciju. FOTO Leon Vidic

Te dni beremo o 500. obletnici smrti Leonarda da Vincija. Biografije, članki, oddaje, razstave ...

Njegovo veličino človeštvo časti na različne načine, vendar nekaj ostaja prezrto v večini omemb: ne gre samo za tehničnega genija, temveč za modreca, čigar etika je bila sorazmerna njegovemu intelektu.

Podobno kot Nikola Tesla tudi Leonardo nekaterih zamisli ni materializiral zaradi zavedanja, da bi lahko bile zlorabljene. Podobno kot Tesla je nasprotoval nasilju, in to nasilju nad vsemi živimi bitji. Prav je, da se ob izrazih občudovanja navede tudi njegov odnos do nenasilja, ki ga ponazarjajo njegove besede: »V svoji rani mladosti sem se odpovedal mesu in prišel bo čas, ko bodo ljudje gledali na ubijanje živali, kakor danes gledamo na ubijanje ljudi.«

Iz spoštovanja do njegove osebnosti bi se morali izogniti tudi zlorabi njegovega imena, kot jo predstavlja sofinanciranje projektov v evropskem programu Leonardo da Vinci, ki je v preteklosti podprl tudi projekte, povezane z živinorejo.


Preberite tudi


Leonardo da Vinci – genialni mojster spektakla

Da Vincijeva risba, vredna okoli 16 milijonov dolarjev, na dražbi v Parizu decembra 2016. FOTO AFP
Da Vincijeva risba, vredna okoli 16 milijonov dolarjev, na dražbi v Parizu decembra 2016. FOTO AFP

 

Komentarji: