Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Slovenija

Piranski zazidalni načrt spet na ustavnem sodišču

Ob Belokriški cesti: Občina znova sprejela odlok, ki so ga ustavni sodniki leta 2021 razveljavili – »Kršitev integritete in zloraba oblasti«
Prostorski načrt Ob Belokriški ureja tudi manj pozidano območje nad Belokriško cesto na skrajno desni strani fotografije. Foto Boris Šuligoj
Prostorski načrt Ob Belokriški ureja tudi manj pozidano območje nad Belokriško cesto na skrajno desni strani fotografije. Foto Boris Šuligoj
9. 5. 2025 | 05:00
9. 5. 2025 | 14:38
6:14

V nadaljevanju preberite:

Ustavno sodišče je že pozvalo občino Piran, da se odzove na pobudo piranskega svetnika Davorina Petarosa za začetek postopka o ustavnosti in zakonitosti odloka o piranskem prostorskem načrtu Ob Belokriški cesti.

Odlok je leta 2021 že padel na ustavnem sodišču, občinski svet pa ga je znova sprejel in ga 7. marca letos objavil v Uradnem listu. Petaros in odvetnik Marko Zorman trdita, da gre za kršitev integritete ustavnega sodišča in za zlorabo oblasti, zato predlagata prednostno obravnavo in zadržanje neustavnega odloka.

Poročali smo že, da je ustavno sodišče februarja 2021 v celoti razveljavilo občinski podrobni prostorski načrt Ob Belokriški cesti v Portorožu. Toda župan Andrej Korenika je razveljavljeni odlok, ki ga je že leta 2018 sprejel občinski svet in ga je podpisal tedanji župan Peter Bossman, leta 2024 spet uvrstil na sejo občinskega sveta in marca 2025 tudi objavil.

To je občina storila, čeprav je svetnica Barbara Imenšek pridobila mnenje nekdanjega ustavnega sodnika Cirila Ribičiča, ki je svetnikom pojasnil, da to ni mogoče. »Kot da v Piranu ne bi vedeli, da zoper odločitve ustavnega sodišča ni pravnega sredstva,« je zapisal Ribičič in dodal, da gre za samovoljno razlago odločitve sodišča, za »ustvarjalno kreiranje« novih pravil za nazaj, ki nima pravne podlage. Če bi hoteli za zemljišče sprejeti ustrezen prostorski načrt, bi to morali storiti po predpisanem postopku, z vsemi preveritvami in ponovnimi pridobitvami soglasij in mnenj, za kar so imeli v občini vsaj šest let časa, a tega niso storili.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine