Najboljši v cilju, zmaga pri moških in ženskah v Etiopijo

Trasa maratona je potekala v enem krogu, polmaraton na 21 km je štej za slovensko državno prvenstvo.
Fotografija: Zmagovalec ljubljanskega maratona je Etiopijec Gebretsadik Abraha. FOTO: Jože Suhadolnik

Danes je v slovenski prestolnici potekal 26. Volkswagen ljubljanski maraton. Za največjo športno rekreativno prireditev v državi je bilo prijavljenih okrog 14.000 tekačev. Za razliko od lani je trasa potekala v enem krogu, polmaraton na 21 km pa je štel za slovensko državno prvenstvo.

Gebretsadik Abraha je zmagal s časom 2,06:09. FOTO: Jože Suhadolnik

Na maratonu je slavil Etiopijec Gebretsadik Abraha, v cilj je pritekel pri 2,06:09. Drugi je bil Eritrejec Henok Tesfay Ghebreab (2:07:12), tretji pa Kenijec Leonard Langat (2:08:05). Na šestem mestu je bil najboljši Slovenec Rok Puhar (2:20:49).

»Časovnih pričakovanj pred maratonom nisem imel, moja želja je bila, da bi užival in dosegel rezultat, saj v Ljubljani maratona doslej še nisem opravil. Zato sem vesel, da mi je uspelo. Afriški tekači so šli naprej, sam pa sem imel svojo tekmo,« je dejal Puhar. Najboljši Slovenec na tokratnem maratonu je tekel v skupini polmaratoncev, največ časa v prvem delu z Blažem Orešnikom in Joštom Žnidaršičem, ki sta bila skupno 3. in 4. na 21 km ter srebrn in bronast v okviru DP.

Prvi tekmovalci so že v cilju. FOTO: Jože Suhadolnik

Madžar Levente Szemerei je z rekordom proge, 1:04:08 ure, prepričljivo zmagal na 21 km. Drugi je bil Domen Hafner (1:08:06), ki je s tem osvojil tudi naslov slovenskega prvaka.

»Začetek je bil počasen, zato sem potem tekel v ospredju sam. Zaradi dežja je bila proga mokra, je nekoliko drselo, vendar so bile temperature idealne za tek. Mislil sem, da se bom že spomladi vrnil na tekmovanja, ampak sem bil poškodovan. Pred tem sem v času dopinške kazni preživel najtežje obdobje v življenju. Treniral sem, sedaj sem se vrnil in si želim, da bi naslednje leto dosegal dobre izide v maratonu,« je pojasnil Hafner.

Med ženskami je zmago z rekordom proge - 2:21:08 - slavila Etiopijka Siranesh Dagne Yirga, druga je bila Etiopijka Lewetegn Sentayehu Hailemichael (2:22:36) in tretja Kenijka Janet Gichumbi Ruguru (2:25:34). Od Slovenk je bila najboljša Katja Martinšek (3,07:01).

Ljubljanski maraton. FOTO: Jože Suhadolnik

»Proga je dokaj ravninska in lahka ter se vedno rada vračam na ta maraton. Začela sem odločno in se do desetega kilometra držala tekačev ter potem tudi vztrajala v svojem ritmu. Dež je verjetno odgnal kar nekaj gledalcev, a je bilo vzdušje vseeno zelo dobro,« je povedala Anja Fink (1:12:45).

Bila je absolutno prva na 21 km med tekmovalkami. Za njo je bila druga Neja Kršinar (1:14:19). Tretja je bila Hrvatica Ana Štefulj (1:16:40), četrta pa Jasmina Pitamic Vojska, ki je tako osvojila bron v slovenskem DP.

image_alt
Ljubljanski maraton: kako se lotiti teka?

Na 10 km je zmagal Ahmed El Mazoury (30:19), italijanski reprezentant maroških korenin. Desetič je nastopal za Italijo. Po tem, ko je prišel iz domovine, zadnja leta živi v Milanu. Na naslednjih dveh mestih zmagovalnega odra sta bila na 10 km Slovenca Domen Dornik (31:10) in Tilen Dobnikar (31:36).

Med atletinjami so bile na 10 km prve tri Slovenke, Liza Šajn (35:05) je zmagala pred Leo Haler (35:44) in Urško Martinec (35:59). »Običajno treniram in tečem na stadionu, cestni teki so drugačni. Začela sem v skupini in smo se menjale v vodstvu. Po petih kilometrih sem šla naprej, pomagal mi je še en tekač za ritem in sem dobro opravila nastop do konca,« pa je povedala Liza Šajn.

image_alt
Tekaški raj med tovornjaki in osli

Zgodnejši začetek zaradi volitev

Organizatorji so tekmovalne teke preložili na zgodnejšo uro, tudi zaradi bolj ugodnih temperatur za tek. Start na 42 in 21 km je bil 9. uri zjutraj, na 10-kilometrsko razdaljo pa so se tekači podali ob 9.45.

Ljubljanski maraton. FOTO: Voranc Vogel

Po pandemiji covida-19 se letos maraton še ni vrnil v stare čase po velikosti. Do vključno leta 2015 se je število udeležencev ljubljanskega maratona iz leta v leto povečevalo v vseh kategorijah. Leta 2018 je bila z 20.587 najnižja po letu 2014, ko je bila prvič presežena številka 20.000.

Leta 2019 je bilo ob rekordno visokih temperaturah v dveh dnevih skupaj 19.612 udeležencev, v zadnjih dveh letih pa je na dogodek močno vplivala pandemija novega koronavirusa. Zaradi te je bil maraton leta 2020 odpovedan, lani pa izveden v bistveno zmanjšanem obsegu.

image_alt
Še danes včasih sanjam, da tečem

Letos je maraton sovpadel s prvim krogom volitev za predsednika republike. Prireditelji maratona so ob tem zagotovili, da so skupaj z organizatorji volitev zagotovili čim bolj nemoten dostop do volišč. Predsednik republike Borut Pahor je v tej vlogi danes odtekel svoj zadnji maraton. Ciljno črto je prečkal (kot vsa leta pred tem) s slovensko zastavo. Kot je dejal po prihodu v cilj, so ga ob progi spodbujali številni navijači. Zahvalil se je vsem, ki so bili ob progi in spodbujali udeležence maratona.

Uporaba avtobusov LPP je (bila) celotno nedeljo brezplačna, prav tako parkiranje na parkiriščih P+R. Prevoz je zagotovljen tudi do volišča Omnia na Gospodarskem razstavišču, na voljo pa so prevozi z mestnimi električnimi vozili kavalir. Najbolje se bo na volišče odpraviti peš, le pri prečkanju določenih cest je treba nekoliko počakati. Prostovoljci, policisti, gasilci in redarji zagotavljajo prehode povsod, tudi na križiščih, ki so na območju trase maratona.