Predstavitvena informacija

Bomo dopustili, da morja postanejo otok smeti?

Evropski poslanci so pravkar podprli direktivo o prepovedi plastike za enkratno uporabo do leta 2021 z namenom zmanjšanja onesnaževanja morij. ​Medtem svet še naprej pretresajo fotografije poginulih morskih živali in skrb zbujajoči podatki o količini smeti, ki končajo v morjih in oceanih.
Fotografija: Morja in oceani so polna odpadkov, med katerimi prevladuje plastika. Foto: Karlo Macas
Odpri galerijo
Morja in oceani so polna odpadkov, med katerimi prevladuje plastika. Foto: Karlo Macas


Pred nekaj tedni je na filipinsko obalo naplavilo truplo kita, v katerem so našli kar 40 kilogramov plastike. Želvam v Avstraliji zaradi onesnaženja grozi izumrtje. Umirajo tudi ptice in druge živali, ki se zapletajo v plastiko ali jo zamenjujejo za svojo siceršnjo hrano. Tako kot smo odgovorni za to stanje, smo tudi za to, da ga popravimo.

V morjih za četrt Zemlje plastike
Prav plastika in mikroplastika sta najpogostejši vrsti odpadkov, ki končajo v morjih. Znanstveniki ocenjujejo, da jih je za kar 25 % zemeljske površine. Najmanjši delci pogosto končajo tudi na naših krožnikih, saj se pomešajo s planktonom, s katerim se hranijo ribe in morski sesalci.

Jadransko morje je med najbolj onesnaženimi
Velika večina odpadkov pristane na morskem dnu. Ker bi ga lahko poškodovali, jih žal z njega ne moremo kar postrgati. Zaradi svojih specifik – polzaprtost in plitvost – je z mikroplastiko in večjimi smetmi, ki jih včasih morje naplavi na obalo, zelo onesnažen tudi Jadran.

Skupinska akcija Slovencev in Hrvatov
Na simbolični lokaciji, v Piranskem zalivu, zato Electrolux v sodelovanju z organizacijo Promocija ronjenja in potapljači iz Slovenije in Hrvaške že več let izvaja čiščenje morskega dna. Vsakič na plan privlečejo kar 10–20 kubičnih metrov odpadkov, kot so plastika, gospodinjski aparati, celo deli ostrešja.



100 slovenskih in hrvaških potapljačev bo čistilo morsko dno v Piranskem zalivu. Foto: Karlo Macas
100 slovenskih in hrvaških potapljačev bo čistilo morsko dno v Piranskem zalivu. Foto: Karlo Macas


Svetovne korporacije se prebujajo
Pomena varovanja okolja se vse bolj zavedajo tudi globalne korporacije. Electrolux je tako lansiral novo generacijo sesalnikov, zasnovano v skladu s trajnostnim razvojem in varstvom okolja, poleg tega pa ustreza potrebam potrošnikov: sesanje brez hrupa in napora. Rešitev, ki bo olajšala vsakdanje življenje in prinesla odločitve za boljšo prihodnost.

Nove Electroluxove sesalnike odlikujejo visoka učinkovitost, tiho delovanje – strah, da boste s sesanjem zbudili otroka ali prestrašili psa, je odveč –; ter model GREEN, ki je 55–70 % iz recikliranih materialov.

Del izkupička od prodaje izbranih Electroluxovih sesalnikov bo namenjen potapljaški akciji Čiščenje brez meja. Foto: Electrolux
Del izkupička od prodaje izbranih Electroluxovih sesalnikov bo namenjen potapljaški akciji Čiščenje brez meja. Foto: Electrolux