Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Nedelo

Kmalu v vrhu športnih organizacij ne bodo več sedeli le stari dedci

Živimo v izjemno turbulentnem času, ko je, kot opozarja filozof in sociolog dr. Lev Kreft, nacionalna identifikacija v športu lahko zelo nevarna in agresivna.
Lev Kreft je predsed­nik znanstvenega sveta Mirovnega inštituta, profesor na ljubljanski filozofski fakulteti in predavatelj estetike na številnih drugih, v preteklosti pa je bil dejaven tudi na političnem parketu. FOTO: Črt Piksi/Delo
Lev Kreft je predsed­nik znanstvenega sveta Mirovnega inštituta, profesor na ljubljanski filozofski fakulteti in predavatelj estetike na številnih drugih, v preteklosti pa je bil dejaven tudi na političnem parketu. FOTO: Črt Piksi/Delo
17. 9. 2022 | 09:00
19:15

V nadaljevanju preberite:

Četudi se september ni izšel po željah športnih navdušencev na sončni strani Alp, je težko spregledati izjemen porast uspehov slovenskih športnikov v zadnjem desetletju. Zadostuje že pogled na razpredelnico olimpijskih kolajn ter košarkarske, odbojkarske in kolesarske podvige. Živimo v času, ko je slavje naših junakov nad našimi nasprotniki prej pravilo kot izjema. Hkrati živimo v izjemno turbulentnem času, ko je, kot opozarja filozof in sociolog dr. Lev Kreft, nacionalna identifikacija v športu lahko zelo nevarna in agresivna.

Delo Barbarski šport: kritika globalne kuge, ki je letos poleti v prevodu Saše Jerele izšlo pri založbi *cf, ima v teh okoliščinah še toliko večjo težo. Francoski filozof, arhitekt in profesor estetike Marc Perelman v njem pribija na križ naše najbolj ustaljene predstave o športu. To počne s tako brutalno neizprosnostjo, da se človek, ki ima šport vsaj malo rad, z njim preprosto ne more strinjati v celoti. Je šport res kriv za vse tegobe današnjega sveta?

»Nikakor ne, kljub temu pa ne škodi, da nanj zmoremo pogledati z določene razdalje,« meni Kreft, pionir filozofije športa pri nas. K Barbarskemu športu je napisal obširno spremno besedo in Perelmanovo delo postavil v kontekst francoske radikalne kritike športa. Slovenski akademik, pred leti tudi predsed­nik Evropske zveze za filozofijo športa, gleda na šport s povsem drugimi očmi kot tisti, ki v njem vidijo kugo moderne družbe.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine