
Neomejen dostop | že od 14,99€
Več nekdanjih judoistk je policiji podalo prijavo proti svetovno uspešnemu trenerju juda Marjanu Fabjanu, danes poroča Dnevnik. V slovenskem judu tako odmeva razkritje domnevnih spolnih zlorab ter fizičnega in psihičnega nasilja nad vrhunskimi športniki. Prijavo so menda podale tudi znane slovenske judoistke.
Kot piše Dnevnik, so športnice oz. varovanke poročale o klofutah, udarcih z bambusovo palico, brcah, kričanju, zmerjanju, psiholoških manipulacijah in drugih načinih izkoriščanja avtoritete trenerja Judo kluba Sankaku Celje Marjana Fabjana. Kot navajajo, ga je menda ujezilo že to, da vadba ni šla tako, kot si je zamislil.
Pri Dnevniku so se za odziv obrnili tudi na Fabjana. Ta je dejal, da je z očitki seznanjen prek govoric, a da ga policija še ni zaslišala. »Slišal sem, da mi delajo neke zdrahe,« je dejal in poudaril, da mu nihče ne more ničesar očitati, za obdobje, ko so bili mlajši, pa se vsega ne spomni. Prav tako je potrdil, da je v preteklosti hodil s katero od deklet, a »ni bil nikdar v življenju z nobeno od njih intimen proti njeni volji«. Poleg tega je dejal, da ga je ob prvem klicu skoraj zadela kap.
Fabjan je bil že v preteklosti znan po svojih nekonvencionalnih metodah na treningih in trdih prijemih ter delu. »Ostro pa zavračam kakršno koli spolno nasilje in spolne zlorabe,« je za STA dejal Fabjan. V vseh letih v judu pa Fabjan trdi, da je bilo tudi nekaj simpatij in partnerstev: »Tudi moja sedanja partnerka je nekdanja judoistka.«
O trdem delu na treningu in drugačnem pristopu kot v drugih klubih pa kot ogledalo nastavlja Lucijo Polavder, Tino Trstenjak, Ano Velenšek in Urško Žolnir, ki so na olimpijskih igrah med letoma 2004 in 2021 osvojile šest kolajn.
Fabjan se brani: Ta zgodba ne bo zrušila kluba in moje družine
»Judo zame ni hobi. Vse izrečene besede in vse, kar smo počeli, je bilo povezano z rezultatom,« je še dejal Fabjan in zavrnil, da naj bi na treningih šel s svojimi metodami predaleč.
Sam zgodbo vidi vezano tudi na nasprotja, ki so se v zadnjih letih pojavila znotraj zveze, in pravi, da gre za novo zgodbo, ki bo delila slovenske judoiste na dva pola. In kot dodaja, se je zgodba pojavila ravno v času, ko tekmovalce čakajo nastopi na mladinskem evropskem in svetovnem prvenstvu ter kadetskem SP, kjer ima kar nekaj tekmovalk z dobrimi možnostmi za uspeh.
»Ne vem točno, kaj se pripravlja in zakaj. Vem pa, kdo tekmovalke nagovarja, a tega še ne bom povedal,« je za STA še dejal Fabjan in o stanju v matičnem klubu dodal: »Ni me strah. Starši vedo, kako delajo trenerji v klubu in da pri večini ne gre le za rezultat, ampak tudi za vzgojo. Ta zgodba ne bo zrušila kluba in moje družine.«
»Dolga leta smo upale, da bo zadeva nekoč vendarle prišla v javnost, a smo zaradi trenerjevega ugleda v družbi in svetovnih poznanstev v strahu pred posledicami oklevale. Bilo nam je neprijetno. Zdelo se nam je, da ni bil nikoli pravi čas, da se izpostavimo in zaupamo o svojih zlorabah. Ob koncu kariere smo si ustvarile družine, se poročile, rodile otroke … Trudile smo se pozabiti krutosti, ki so se nam dogajale.« To je po poročanju Dnevnika ena od izpovedi nekdanje judoistke svetovnega slovesa, ki se javno za zdaj ne želi izpostavljati. Podala pa je prijavo policiji.
Povedala je, da je pod okrilje sicer uglednega trenerja prišla s trinajstimi leti, bila je poslušna in ubogljiva ter je trdo trenirala. Ko je bila stara 17 let in se je pripravljala na svetovno prvenstvo, jo je Fabjan vprašal, kaj vse je pripravljena narediti za osvojitev olimpijske medalje. Odgovorila je vse, s tem pa mislila na garanje na treningih, zdravo življenje, počitek ...
Povedala je, da je trener po jutranjih treningih, ko so se športnice prhale in urejale za v šolo in kasneje na fakulteto, večkrat »pomotoma uletel« v njihovo garderobo. Največji šok pa je, kot je sogovornica povedala za Dnevnik, doživela na športnih pripravah, ko se je na treningu poškodovala. Medtem ko so preostali judoisti odšli po večerji na sprehod, jo je trener povabil k sebi v sobo, »da pogleda, kako je z njeno poškodbo«.
Pričakal jo je menda zavit v brisačo, ona pa se je morala sleči in uleči na posteljo. »Najprej se me je začel dotikati po trebuhu, potem pa nižje po spolovilu … Ko sem začela na ves glas jokati in zavpila, da me boli, je nehal in mi zabičal, da tega ne smem nikomur povedati.«
Fabjan je sicer zaposlen tudi v policiji kot športnik policist. Trenutno je preiskava menda še v predkazenskem postopku.
Dopoldne so se oglasili tudi na Judo zvezi Slovenije, kjer pravijo, da so seznanjeni s preiskavo, ki poteka proti enemu izmed trenerjev juda, a dodajajo, da zveza nima pristojnosti ali vpliva na delo policije in pravosodnih organov, zato do pravnomočnega zaključka primera ne bodo komentirali, obljubljajo pa sodelovanje z vsemi pristojnimi institucijami.
Na zvezi poudarjajo, da zagovarjajo ničelno toleranco do vsakršnega neprimernega ravnanja in vedenja ter se zavezujejo k spoštovanju tako zakonov kot tudi najvišjih etičnih standardov, ki zagotavljajo varno in spodbudno okolje za vse športnike. »Če so obtožbe resnične, je to seveda zelo slabo za judo,« je novico komentiral predsednik zveze Bogdan Gabrovec. V Dnevnikovih razkritjih se omenja tudi predsednik zveze Gabrovec, ki je bil domnevno že v preteklosti obveščen Fabjanovem o neprimernem vedenju, a da ni ustrezno ukrepal.
Prijavo so potrdili tudi na Policijski upravi Celje, kjer izvajajo preiskavo. »Nekatere preiskave so hitro končane, druge so bolj obširne. Gre za občutljive zadeve in verjetno je treba vprašati več ljudi, zato lahko traja dlje časa,« je za STA povedal Boštjan Žaberl.
Zveza medtem že uvaja ukrepe za zaščito mladih in ranljivih skupin v športu.
Komentarji