Ameriški raki z Lopate lahko pomorijo vse

Pobeg tihotapljenih rakov s počivališča Lopata je nevarnost za vodni živelj vsega porečja Save.
Fotografija: Eden izmed ujetih ameriških škarjarjev s počivališča na Lopati.  FOTO: Franc Rebeušek
Odpri galerijo
Eden izmed ujetih ameriških škarjarjev s počivališča na Lopati.  FOTO: Franc Rebeušek

Celje – Policisti so po naših podatkih po sinočnjem ogledu nadzornih posnetkov na Lopati in v Tepanjah že na sledi neznanim storilcem, ki so v noči s soboto na nedeljo na avtocestnem počivališču na Lopati iz kombija s tujimi registrskimi oznakami odvrgli vsaj eno vrečo večinoma živih rakov močvirskih škarjarjev. Ti so pobegnili v naravo. Pristojni upajo, da so jih večino polovili in da se ta izjemno invazivna vrsta, ki izpodrine domače sladkovodne rake in tudi drugače vpliva na vodni živelj, ne bo razširila.
 
Marijan Govedič, direktor Centra za kartografijo flore in favne Slovenije je ob sinočnjem ogledu na terenu povedal: »Najdba sredi porečja Save predstavlja ogromno tveganje.« Barbara Bric z Zavoda za ribištvo Slovenije je dodala: »Ukrepati je treba najkasneje v 48 urah.«
 
Po preverjanju smo ugotovili, da veterinarska uprava včeraj še ni izdala dovoljenje za zastrupitev močvirnatega kanala ob avtocesti na Lopati. A Govedič bi se s tem strinjal: »Bolje uničiti ves živelj v kanalu, kakor da ga tujerodni raki postopno izrinejo na širšem območju.«
 
Po podatkih zavoda Symbiosis, s katerega se je sinoči ogleda udeležila Jana Kus, so gojenje, transport in čezmejno trgovanje - tudi preko notranjih meja EU - s to vrsto rakov, ki izvirajo iz Mehike in južnega dela Severne Amerike, popolnoma prepovedan od avgusta 2016. Izpuščanje v naravno okolje je zato kaznivo dejanje. Močvirski škarjarji so namreč prenašalci glivi podobne bolezni račje kuge, ta pa je za naše vrste rakov praviloma smrtna.

Komentarji: