
Neomejen dostop | že od 14,99€
Zeleni Slovenije oziroma v njihovem imenu dr. Nada Pavšer, podpredsednica in občinska svetnica v občini Dobrepolje, opozarjajo na podjetje Organa, ki v tej občini »že dlje časa nezakonito odvaja močno onesnažene odpadne vode v naravno okolje«. Kljub prijavam in inšpekcijskim postopkom pa se ne zgodi nič. Nasprotno: Organa še naprej onesnažuje in »ogroža zdravje prebivalcev, vodne vire in ekosistem«, zatrjujejo Zeleni.
Kot v sporočilu za javnost še navajajo Zeleni Slovenije, so ogorčeni nad »ponavljajočimi se okoljskimi incidenti, povezanimi z nedovoljenim odvajanjem odpadnih voda iz podjetja Organa, d. o. o., v občini Dobrepolje«. Obenem ocenjujejo, da se kljub večkratnim prijavam, inšpekcijskim postopkom in »jasnim dokazom o onesnaževanju okolja« problematika ne rešuje dovolj učinkovito. »Nedopustno je, da se onesnaževanje naravnega okolja nadaljuje, medtem ko pristojni organi in podjetje ne ukrepajo,« piše Pavšerjeva, sklicujoč se na poročilo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki da »jasno potrjuje resnost onesnaženja«.
Rezultati meritev emisij snovi v odpadni vodi, katerih naročnik je Komunalno podjetje Grosuplje, kažejo, da vrednosti parametrov močno presegajo dovoljene mejne vrednosti za izpust v vode.
NLZOH, poudarja Pavšerjeva, je v nedavni analizi potrdil drastična preseganja dovoljenih vrednosti strupenih snovi, kar po njenem kaže na resne kršitve okoljske zakonodaje. Takšno onesnaževanje ima resne posledice za ekosistem, biotsko raznovrstnost in zdravje prebivalcev, ki so neposredno izpostavljeni onesnaženju, dodajajo Zeleni.
Organa je registrirana kot podjetje za proizvodnjo, predelavo in trgovino z živili, ki je začelo delovati leta 2016 kot »spinoff 30-letnega družinskega podjetja, ki proizvaja začimbe za živila«.
Zato zahtevajo, da inšpekcijske službe takoj ukrepajo in kaznujejo vse kršitve okoljske zakonodaje in da onesnaževalec takoj preneha izpuščati onesnaženo vodo ter sanira prizadeto območje.
Zeleni Slovenije tudi predlagajo, da se uvede strožji nadzor nad industrijskimi obrati, ki lahko povzročajo okoljsko škodo, hkrati pa zahtevajo tudi zagotovilo, da bodo odgovorni nosili finančne in pravne posledice za povzročeno škodo.
Ne držijo v članku povzete trditve iz izjave Zelenih Slovenije o ponavljajočih se okoljskih incidentih, ki so povezani z nedovoljenim odvajanjem odpadnih voda družbe Organa, d. o. o. Posledično tudi ne držijo namigovanja, da naj bi se onesnaževanje okolja nadaljevalo, medtem ko pristojni organi in podjetje ne ukrepajo, sklicujoč se na poročilo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ki da naj bi jasno potrjevalo resnost onesnaženja.
Iz poročila NLZOH prav v ničemer ne izhaja, da je onesnaževalec okolja oziroma povzročitelj presežnih mejnih vrednosti v izpustih odpadnih voda družba Organa, d. o. o., prav tako ne obstajajo nobeni dokazi o onesnaževanju okolja s strani družbe Organa, d. o. o.
V marcu 2024 je bil za družbo Organa, d. o. o., uveden izredni inšpekcijski nadzor, katerega pa je Inšpektorat za okolje zaključil v septembru 2024. Na podlagi navedenega je jasno, da inšpekcijske službe izvajajo reden nadzor nad družbo Organa,d. o. o., vendar se je le-ta tudi že zaključil, saj ni bilo razlogov za njegovo nadaljevanje oziroma ugotovitev nepravilnosti.
Organa, d. o. o.
Komentarji