Na Trgu republike pozivi k vzpostavitvi miru v Ukrajini

Nekateri udeleženci shoda v podporo Ukrajini so opozorili, da so jih policisti obiskali na sedežih nekaterih nevladnih organizacij, tudi v stanovanjih.
Fotografija: Shod za mir po navedbah policije ni bil prijavljen, zato policisti zbirajo informacije, ki bi lahko bile po njihovem mnenju pomembne. FOTO: Črt Piksi/Delo
Odpri galerijo
Shod za mir po navedbah policije ni bil prijavljen, zato policisti zbirajo informacije, ki bi lahko bile po njihovem mnenju pomembne. FOTO: Črt Piksi/Delo

Predstavniki več kot 30 različnih organizacij civilne družbe so danes na shodu za mir na ljubljanskem Trgu republike pozvali k takojšnji prekinitvi ognja v Ukrajini, umiku ruskih sil in začetku pogajanj o dolgoročni diplomatski rešitvi spora. Hkrati pa so izrazili nasprotovanje stopnjevanju militarizacije.

»Danes smo tu proti vojni, za mir,« so organizacije zapisale v izjavi, ki so jo prebrali na današnjem shodu, ki se ga je udeležila množica ljudi.

V izjavi so odločno obsodili napad Rusije na Ukrajino, ki so ga označili za silovit, nezakonit in nezaslišan poseg na ozemlje druge države. Opozorili so, da je že povzročil žrtve tudi med civilnim prebivalstvom, tudi otrok. Napad je pregnal z domov številne družine, prekinil je izobraževanje otrok, so našteli.

Shod za mir. FOTO: Črt Piksi/Delo
Shod za mir. FOTO: Črt Piksi/Delo

»Glavne besede ne smejo imeti trgovci s strahom in orožjem«

Obenem so v izjavi obsodili grožnje z nuklearnim orožjem, zahtevali so takojšnjo prekinitev napadov in odložitev orožja ter premik za pogajalsko mizo. Pričakujejo, da se tako EU kot ZN in širša mednarodna skupnost še naprej odločno angažirajo za vzpostavitev miru, nedopustno je odziv usmeriti v militarizacijo, so navedli.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

»Glavne besede ne smejo imeti trgovci s strahom in orožjem. Danes smo tu, ker zahtevamo dosledno spoštovanje človekovih pravic, mednarodnega in humanitarnega prava ter spoštovanje nedotakljivosti meja in ozemeljske celovitosti,« so med drugim izpostavili.

Dodatno so pozvali, naj meje ostanejo odprte za vse, ne le ukrajinske begunce. Zavzeli so se tudi za verodostojne informacije in zagotovitev pogojev za profesionalno delo novinarjev in novinark.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

Skupni imenovalec vojn je neskončno trpljenje

Pred mikrofonom so se nato zvrstili različni govorci. Anica Mikuš Kos iz Slovenske filantropije, ki je več vojnih razmer doživela iz prve roke, je med drugim izpostavila, da je skupni imenovalec vseh vojn neskončno človeško trpljenje, umirajočih, ranjenih, tistih, ki so izgubili svoje bližnje. Trpljenje, ki ga povzroči človek, najbolj boli, je ocenila.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

Za mir in proti vojni so se opredelili tudi udeleženci shoda na transparentih. Na njih so med drugim zapisali, da orožje ni rešitev, ter izrazili solidarnost z ljudmi v Ukrajini pa tudi s tistimi v Rusiji, ki vojni nasprotujejo. »Namerni napadi na civiliste so vojni zločin,« pa so na transparent zapisali v Amnesty international Slovenije.

Shoda se je udeležilo tudi več znanih obrazov, med drugim prvi predsednik republike Milan Kučan. V izjavi za televizijo Top TV je kot nerazumno ocenil, da nihče ne zahteva premirja, pač pa se je vsa mednarodna pomoč skoncentrirala v dobavo orožja, kar ga skrbi. Potegnil je vzporednice z osamosvojitveno vojno v Sloveniji in dejal, da je tudi Slovenija tedaj najprej zahtevala premirje, kar je nato vodilo v mirovna pogajanja. »Nabava orožja bo povzročila le čedalje več mrtvih in ranjenih,« je še ocenil.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

Policisti trkali na vrata nevladnikov

Protestniki so se po govorih podali še na sprehod po Ljubljani, pri čemer so jih spremljali policisti, ki so opozarjali, da shod ni prijavljen.

Današnji shod za mir, ki se je začel ob 17. uri na Trgu republike, po navedbah policije ni bil prijavljen, zato policisti zbirajo informacije, ki bi lahko bile po njihovem mnenju pomembne za uspešno izvedbo varovanja.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

Nekateri udeleženci shoda so opozorili, da so jih včeraj in danes policisti obiskali na sedežih nekaterih nevladnih organizacij, ki se nahajajo tudi v njihovih stanovanjih. Civilne iniciative, ki podpirajo shod, fizične obiske v stanovanjskih stavbah in na sedežih organizacij razumejo kot nesprejemljiv pritisk na izvrševanje pravice do mirnega zbiranja.

Za jutri je prijavljen shod s podobno vsebino, kot organizator je na spletnih straneh e-uprave navedeno Kulturno društvo Ljubljana-Kijev.

FOTO: Črt Piksi/Delo
FOTO: Črt Piksi/Delo

Preberite še:

Komentarji: