V Izraelu zaradi napovedane pravosodne reforme najmnožičnejši protesti doslej

Vrstijo se opozorila, da bodo zakonodajalci z reformo dobili skoraj nenadzorovano oblast.
Fotografija: Protest v Tel Avivu. Cilj sporne reforme je povečanje moči parlamenta in znatna omejitev možnosti vrhovnega sodišča, da razveljavi zakone in vladne odločitve. Z njo želijo vladi zagotoviti tudi nadzor nad imenovanjem vrhovnih sodnikov. FOTO: Jack Guez/AFP
Odpri galerijo
Protest v Tel Avivu. Cilj sporne reforme je povečanje moči parlamenta in znatna omejitev možnosti vrhovnega sodišča, da razveljavi zakone in vladne odločitve. Z njo želijo vladi zagotoviti tudi nadzor nad imenovanjem vrhovnih sodnikov. FOTO: Jack Guez/AFP

V Izraelu so že deseto soboto zapored potekali množični protesti proti reformi pravosodja, ki jo pripravlja konservativna vlada Benjamina Netanjahuja. Po navedbah tamkajšnjih medijev protesti ne popuščajo, saj se jih je v številnih krajih po državi udeležilo doslej največ ljudi.

Samo v Tel Avivu se je tako zbralo okoli 200.000 demonstrantov, ki so opozarjali na pasti reforme, v Haifi je na ulice prišlo okoli 50.000 ljudi, dodaja francoska tiskovna agencija AFP.

FOTO: Jack Guez/AFP
FOTO: Jack Guez/AFP

Postopek sprejemanja reforme se nadaljuje

Skupaj se je protestov po navedbah organizatorjev udeležilo okoli pol milijona ljudi. Policija je po navedbah izraelskih medijev začasno pridržala novinarja časnika Haaretz, ki naj bi Netanjahuja v tvitu označil za diktatorja in mu svetoval, naj odpove načrtovani obisk v Berlinu.

Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier je sicer nedavno izrazil zaskrbljenost zaradi načrtovane »preobrazbe vladavine prava« v Izraelu. Tudi izraelski predsednik Izak Herzog se je jasno izrekel proti načrtovani reformi, saj da je represivna in spodkopava demokratične temelje države.

Kljub temu se postopek sprejemanja reforme nadaljuje. Njene ključne dele bi lahko kneset v zadnjem branju sprejel že v prihodnjem tednu, poročajo izraelski mediji.

FOTO: Nir Elias/Reuters
FOTO: Nir Elias/Reuters

Grožnja skoraj nenadzorovane oblasti

Cilj sporne reforme je povečanje moči parlamenta in znatna omejitev možnosti vrhovnega sodišča, da razveljavi zakone in vladne odločitve. Z njo želijo vladi zagotoviti tudi nadzor nad imenovanjem vrhovnih sodnikov.

Vrstijo se opozorila, da bodo zakonodajalci z reformo dobili skoraj nenadzorovano oblast. Kritiki so izrazili tudi bojazen, da se bo lahko Netanjahu po njenem sprejetju izognil obsodbi na sojenju zaradi korupcije.

Netanjahu in njegovi zavezniki trdijo, da je reforma potrebna za odpravo neravnovesja moči med izvoljenimi poslanci in vrhovnim sodiščem.

Preberite še:

Komentarji: