Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Mikroplastika prek komarjev do ptic

Plastiko – tudi večje koščke – so že večkrat našli v želodcih morskih ptic, to pa je prva raziskava, ki kaže na to, da so ogrožene tudi kopenske ptice.
Kako točno lahko mikroplastika škoduje živalim in nam, še ni povsem znano, a dejstvo je, da so lahko delci strupeni, na njih lahko živijo tudi bakterije. FOTO: Getty Images/Istockphoto
Kako točno lahko mikroplastika škoduje živalim in nam, še ni povsem znano, a dejstvo je, da so lahko delci strupeni, na njih lahko živijo tudi bakterije. FOTO: Getty Images/Istockphoto
S. S.
19. 9. 2018 | 13:14
19. 9. 2018 | 14:32
2:16
Leteči insekti lahko iz vode na kopno prenesejo mikroplastiko in tako onesnažijo nove kotičke okolja ter ogrožajo ptice in druge živali, ki se prehranjujejo z njimi. Znanstveniki so po poročanju Guardiana ličinke komarjev, ki živijo v vodi, hranili z mikroplastiko. Ugotovili so, da delci ostanejo v telesu tudi, ko se ličinka prelevi v odraslo letečo žival.

»Šokantno je spoznanje, da plastika onesnažuje skoraj vsak košček okolja,« je dejala Amanda Callaghan z britanske univerze v Readingu, ki je vodila raziskavo o komarjih. »Veliko pozornosti dajemo plastiki, ki onesnažuje naše oceane, a naša študija razkriva, da je tudi v našem ozračju.«

Kako točno lahko mikroplastika škoduje živalim in nam, še ni povsem znano, a dejstvo je, da so lahko delci strupeni, na njih lahko živijo tudi bakterije. Mikroskopsko velike delce plastike so našli v pitni vodi, oceanih, morskih živalih …

V študiji, objavljeni v reviji Biology Letters, ki jo povzema Guardian, so se osredotočili na komarje Culex pipiens. Ličinke so lahko zaužile delce, velike 0,0002 centimetra. Ličinke se prehranjujejo s filtriranjem vode in tako ne razlikujejo med plastiko in hrano. Jedo alge, ki so bolj ali manj enako velike kot delci mikroplastike, je razložila Callaghanova. V odraslih komarjih je ostal velik delež zaužite plastike. Zdaj preučujejo, kako ta škoduje komarjem.

Callaghanova meni, da obstaja velika verjetnost, da tudi drugi insekti, ki življenjski cikel začnejo v vodi, užijejo te delce, ki pa se nato selijo po prehranjevalni verigi navzgor. Ptice, netopirji, pajki so živali, ki zaužijejo veliko količino insektov. »Veliko plastike se lahko povzpne navzgor. Prav depresivno je. Ta plastika bo tu za zmeraj,« je dodala.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine