
Neomejen dostop | že od 14,99€
S slovensko himno in bogatim kulturnim programom se je začel kongres SDS v Ormožu, kjer so v ospredju predvsem programske usmeritve stranke in osrednje resolucije, ki je nekakšno politično sporočilo stranke, pred parlamentarnimi volitvami. Da jih bo nanje vodil Janez Janša, je bilo jasno že pred tem. Bil je edini kandidat na volitvah, kjer so prvič predsednika stranke volili vsi člani stranke na predkongresnih volilnih konferencah. Sodelovalo je 4636 članov, od tega jih je 4563 glasovalo za, 58 pa proti. 15 glasovnic je bilo neveljavnih.
Nato se je v nagovoru izdatno posvetil »tranzicijski levici« in njeni nesposobnosti, ki jo je treba zaustaviti. Za vrnitev ukradene države je po njegovih besedah samo ena pot – to je koalicija z volivci. »O političnih povezavah z drugimi strankami se bomo pogovarjali po zmagi na volitvah, kajti potrebujemo ustavno večino razuma. Kot vedno v SDS vnaprej ne izključujemo nikogar. Postavljamo pa bodočim koalicijskim partnerjem dva temeljna pogoja: Dosledno spoštovanje slovenske ustave ter zavez iz resolucije Evropskega parlamenta o obsodbi vseh totalitarnih režimov,« je navedel in doživel aplavz. To je po njegovo minimum demokracije in z njim se po njegovo ni vredno ukvarjati. Navedel je še, da SDS ne bo nikoli več oblikovala koalicij brez jasne in trdne programske večine oziroma brez možnosti za oblikovanje in uresničevanje ključnih razvojnih politik. Bomo pač počakali na čas, ko bo to možno. SDS je trdna, močna in trdoživa stranka, zgrajena za ves čas delovanja slovenske države. Gre namreč za projekt stoletij in zato trajen.
»SDS se je doslej dvakrat žrtvovala in skupaj s partnerji nesebično reševala Slovenijo v času gospodarske krize in pandemije. V zahvalo so nas preganjali, obsojali, zapirali, obešali in kurili lutke z našimi obrazi, kradli mandate, klicali k naši smrti in pozivali k čiščenju naših volivcev. Zato nikoli več tega,« je navedel.
S kom bi v SDS sodelovali? SD je kandidatka, Svoboda in Levica ne
Poleg teh dveh pogojev za sodelovanje v koaliciji je Franc Breznik, poslanec SDS, dodal še nujnost delavnosti. »Če gledamo vlado, ki je naredila celo vrsto reprogramov, lahko ugotavljamo, da te kondicije nimajo. Rabimo partnerje, ki jih zanima razvoj Slovenije.« Na vprašanje, kdo je to, pa je odgovoril, da bo vsaka demokratična stranka pri sebi presodila, s kom bo sklepala partnerstvo – ali jim gre za Slovenijo ali bo branila ideologije iz preteklosti. Nato pa še nadaljeval, da verjame, da prihaja v nekaterih strankah do menjave vodstva in da bodo nekatere stranke razčistile z napakami iz preteklosti. Ali s tem cilja na NSi in SD? »Da, pa še kakšno drugo,« je odgovoril
Da bi glede na izrečene kritike lahko to pomenilo tudi sodelovanje s Socialnimi demokrati, pa je potrdil tudi evropski poslanec Milan Zver. Na vprašanje, ali napoved Janše, da ne bodo šli več v šibke koalicije pomeni, da ne bodo več sodelovali v manjšinskih vladah in morebiti tudi koalicijah preko političnega pola, pa je odgovoril, da se ničemer ne odpovedujejo, niti velikim koalicijam, če le najdemo skupno podlago v programu. Janša je povedal le, da ne gremo v vlado za vsako ceno, a zato potrebujemo dovolj veliko politično moč, je dejal.
»Naši partnerji so volivci, koalicije pa se bodo delale po volitvah,« pa je ponovila vodja poslanec SDS Jelka Godec in izpostavila, da če želiš voditi vlado, moraš imeti visoko zastavljene cilje.
Janša je še izpostavil, da sami za razliko od levičarjev in trenutne leve vlade zagovarjajo vitko državo, meritokracijo, nižje davke za vse, decentralizacijo, finančno samostojnost občin ... Levica terja spremembe zaradi ideologije, mi zagovarjamo tiste spremembe, ki izboljšujejo položaj ljudi, je navedel in se spotaknil ob navedbe vladnih članov, da za načrtovane spremembe potrebujejo več časa. To, da bi dobili nov mandat, pa je označil za »naravno nesrečo«, po kateri pa bi spet rekli, da potrebujejo še dodatna dva mandata, da izpolnjujejo svoje napovedi ...
»Negativna kadrovska politika tranzicijske levice, v kateri močna ozadja potiskajo v ospredje lutke v podobi novih obrazov, je na levem polu ustvarila kadrovsko puščavo. Nazadnje so postrgali že po samem dnu,« je navedel in dodal, da sami nimajo suše. Svojo stranko je označil za politične predstavnike suverenega dela slovenskega naroda, ki je v težkih okoliščinah postal odporen na laži in potvorbe. To pa se je po njegovo pokazalo tudi na zadnjem referendumu in evropskih volitvah. A takoj, ko se kdo izmed njih izpostavi, po njegovih besedah sledi obračun nasprotne stani z njim. To se je po njegovo zgodilo tudi s poslancem Andrejem Hovikom. »Težko je to zdržati, ker imaš prave predstave o demokraciji,« je dejal.
To moč, ki raste po referendumu, pa bodo zdaj po njegovo namenili izgradnji koaliciji z volivci. Ko bodo razpisane volitve, pa bodo predstavili tudi vladni program, ki je že spisan in pripravljen. Poleg že prej omenjenih točk v nagovoru naj bi imel v fokusu predvsem blaginjo slovenskega človeka. Nagovor je zaključil z besedami, da nikoli ne bodo odnehali.
»Sedaj prihaja naš dan. Prihaja zora. Rumeno sonce in modro nebo. Ni te noči, ki je jutro ne bi premagalo,« je dejal. Sledili so vzkliki Svoboda Sloveniji.
Janša priskrbel dobro vreme
Kongres je torej predvsem namenjen izostritvi sporočil pred prihodnjimi parlamentarnimi volitvami in manifestacija moči stranke, še bolj pa njihovega predsednika, ki cilja na možnost, da bi četrtič sestavila vlado. Tako se je Danijel Krivec, nekdanji vodja poslancev SDS, uvodoma pošalil, da se zahvaljuje predsedniku stranke, da jim je »pri svojih zvezah« priskrbel lepo vreme. Aleš Hojs, podpredsednik stranke, je novim članom izvršilnega odbora – te so poleg nadzornega odbora volili na kongresu – zaželel, da naj bo njihova prva odločitev potrditev vstopa v novo vlado, »ki jo bo vodil naš predsednik Janez Janša«. Jelka Godec, vodja poslancev, pa je v predstavitvi njihovega dela navedla, da poleg borbe v državnem zboru, kjer jim Svoboda jemlje besedo, obiskujejo tudi regije: »Delamo koalicijo z volivci in verjemite mi, da si želimo ustavno večino. Smo edina stranka, ki lahko vodi Slovenijo v boljšo prihodnost«.
Kongresa največje opozicijske stranke se sicer ob prvaku SDS Janši udeležuje tudi večina vidnejših posameznikov stranke, opaziti pa je bilo tudi odvetnika Francija Matoza in nekdanjega gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, ki ni član stranke, je pa član njenega strateškega sveta. Drugih političnih strank niso vabili.
Pikra čestitka Levice
Levica je ob ponovni izvolitvi Janeza Janše na čelo SDS v čestitki poudarila, da njegov 32-letni mandat brez protikandidatov ni pokazatelj demokratičnosti. Kritizirala je resolucijo SDS, sprejeto v Ormožu, ki po njihovem temelji na kulturnem boju, anti-woke propagandi in sovražnosti do nevladnih organizacij.
Po mnenju Levice SDS s tem neti moralno paniko, da bi odvračala pozornost od resničnih težav ljudi, kot so visoke cene in negotova prihodnost, medtem pa koristi le sebi in svojim krogom.
Levica zavrača obtožbe SDS in poudarja, da se bo še naprej posvečala reševanju stanovanjske stiske, izboljšanju javnega zdravstva in boju proti draginji, pri čemer si prizadeva, da Slovenija ne bi zdrsnila v smer skrajne desnice. Janševo idejo o koaliciji zdravega razuma zavračajo, saj menijo, da je ne morejo tvoriti manipulatorji, skorumpirani in nestrpni posamezniki.
Komentarji