Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Po izglasovanem referendumu Golob predlaga glasovanje o članstvu v Natu

»Možni sta samo dve poti: ali ostanemo v zvezi in plačujemo članarino ali pa iz zveze izstopimo,« je odgovoril predsednik vlade.
Gibanje Svoboda je ostalo samo, ostali so sklenili, da je prav, da se do obrambnih izdatkov opredelijo tudi volivci. FOTO: Matej Družnik
Gibanje Svoboda je ostalo samo, ostali so sklenili, da je prav, da se do obrambnih izdatkov opredelijo tudi volivci. FOTO: Matej Družnik
4. 7. 2025 | 17:23
4. 7. 2025 | 20:15
4:31

Po izglasovanem posvetovalnem referendumu o višini obrambnih izdatkov je predsednik vlade Robert Golob navedel, da bo Svoboda naslednji teden vložila svojo referendumsko pobudo, in sicer glede članstva Slovenije v zvezi Nato. »Možni sta samo dve poti: ali ostanemo v zvezi in plačujemo članarino ali pa iz zveze izstopimo. Vse ostalo je populistično zavajanje državljanov,« je navedel v odgovor na izglasovan posvetovalni referendum o višini obrambnih izdatkov. 

Posvetovalni referendum, ki so ga predlagali v Levici, podprli pa zaradi takšnega ali drugačnega nasprotovanja Golobu še v SD ter SDS in NSi, pa je označil za nesmiselnega. Prvak SDS Janez Janša je dneve pred glasovanjem o tem posvetovalnem referendumu sicer pozival predsednika vlade Roberta Goloba, naj na to vprašanje veže zaupnico. Tako bi lahko prišli do predčasnih volitev, ki bi ustrezale v prvi vrsti prav njemu. Golob je to zavračal. 

Gibanje Svoboda, SDS in NSi bodo na isti strani

Obrambni minister Borut Sajovic je rezultate sprejel z razočaranjem, saj da se »politizirajo vprašanja naše skupne varnosti«, a prepričan je, da bodo državljani na referendumu o obrambnih vprašanjih odločali državotvorno, v prid varnosti. Da bodo nastopili v podporo izdatkom za obrambo in Natu, so navedli tudi v SDS in NSi. Janez Janša, prvak SDS, je kampanjo – ta bo najverjetneje jeseni – označil za popravni izpit za vladajoče, »ki mora strezniti vladajoče in skrajšati njihov škodljivi mandat«. Meni, da je razprava dobrodošla, saj je ogorčen, da Golob pred odhodom na vrh Nata ni sklical niti seje sveta za nacionalno varnost niti koordinacije parlamentarnih strank.

Kdaj bi lahko glasovali?

Posvetovalni referendum sicer ni zavezujoč. Kdaj bo izveden, še ni znano. Državni zbor mora o njegovem razpisu sprejeti še odlok. Niti pa ima v rokah Gibanje Svoboda, ki bo oba referenduma najverjetneje poskušalo izvesti skupaj, saj vodi odbor za obrambo, ki mora najprej določiti datum. Načelno je pričakovati, da se to ne bo zgodilo pred jesenjo.

Ali bo izglasovan tudi predlog o posvetovalnem referendumu o članstvu v Natu zaenkrat sicer še ni pogoče napovedati, pričakovati je, da ga bodo podprli v Levici in Miha Kordiš. Ni pa to nujno za ostale. »Na veselje Socialni demokratov je državni zbor danes izglasoval, da bodo o tem, kako se upravljajo milijoni lahko glasovali ljudje. Vsi ostali odzivi politkov pa v tem primeru ne odražajo modrosti in trezne presoje,« se je odzval vodja poslancev SD Jani Prednik. 

Kaj se bo zgodilo, če bo javno mnenje proti temu, pa za zdaj ostaja neodgovorjeno. Janša je svoje sledilce sicer že pozval, naj zapišejo na glasovnice le svoje nasprotovanje vladi. Matej T. Vatovec, vodja poslancev Levice, je navedel, da bodo gotovo spoštovali rezultate, a svojega mnenja kot stranka ne bodo spreminjali glede na večinsko mnenje, »ker menijo, da mora imeti socialna država prednost pred obrambnimi izdatki«.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine