Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Paralitiki lani ostali brez spremljevalcev

Denar za spremljevalce so v društvu porabili za to, da so se rehabilitacije lahko udeležili še trije člani.
Posamezni člani društva ne morejo razumeti, da je društvo pravico do spremljevalcev pri obnovitveni rehabilitaciji (ta se izvaja v zdraviliščih), ki bi morala biti priznana glede na zdravstveno stanje, ukinilo kar na zboru članov. (fotografija je simbolična) F Janoš Zore
Posamezni člani društva ne morejo razumeti, da je društvo pravico do spremljevalcev pri obnovitveni rehabilitaciji (ta se izvaja v zdraviliščih), ki bi morala biti priznana glede na zdravstveno stanje, ukinilo kar na zboru članov. (fotografija je simbolična) F Janoš Zore
4. 3. 2019 | 08:00
7. 3. 2019 | 09:08
5:46
Ljubljana – Društvo paralitikov Slovenije (Paras) lani svojim članom ni financiralo spremljevalcev pri obnovitveni rehabilitaciji. Plačati so si jih morali sami, kar je pomenilo znatno finančno breme. Na negovalni oddelek si niso želeli, saj bi to zanje pomenilo izključenost iz družabnih aktivnosti.

Društvo Paras je sredstva za plačilo spremljevalcev prejemalo od zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Ta je osebam s paralizo do leta 2017 financiral pet spremljevalcev, za lani pa so se v društvu odločili, da bodo denar namesto za spremljevalce namenili temu, da bo obnovitveno rehabilitacijo (OR) lahko obiskalo več njihovih članov. Osebe s paralizo so tako med vsemi obolelimi za različnimi boleznimi edine, ki so ostale brez plačanih spremljevalcev. Tako so odločili na zboru društva, ki se ga je udeležilo 56 članov od 162. Denar za spremljevalce se je tako spremenil v denar za dodatna tri mesta za rehabilitacijo. Posamezni člani društva ne morejo razumeti, da je društvo o pravici do spremljevalcev, ki bi morala biti priznana glede na zdravstveno stanje, odločalo na zboru članov, ki pa o uvedbi te pravice sploh ni odločal.
 

Zmanjševanje pravic

Alojz Fidler, predsednik društva paralitikov, pravi, da s prejetimi sredstvi skrbno ravnajo in skrbijo, da se rehabilitacije lahko udeleži čim več njihovih članov: »Člani, ki želijo na OR, a v dnevnih aktivnostih niso samostojni, imajo možnost nastanitve na negovalnem oddelku.« Na voljo je tudi delna nega, ki uporabnika v zdravilišču povprečno stane deset evrov na dan. »Za 12 dni je to 120 evrov, medtem ko stane spremljevalec 560 evrov. Če člani želijo, da jih spremlja družinski član, se društvo potrudi, da jim zagotovi polovično ceno bivanja s polnim penzionom,« še navaja Fidler.



Ker se pravice iz leta v leto zmanjšujejo, so nekateri člani društva čedalje bolj nezadovoljni. Pred leti je OR trajala 15 dni, zdaj dvanajst. Da se je sploh lahko udeležijo, morajo plačati 50 evrov. Opozarjajo, da se rehabilitacije udeležujejo tudi takšni, ki se je glede na zdravstveno stanje morda sploh ne bi smeli, in da njihovo društvo krši člen razpisa ZZZS, po katerem bi lahko bili udeleženci skupinske obnovitvene rehabilitacije izbrani izključno s triažo, upoštevajoč načela medicinske doktrine. Po njihovih besedah izbiro udeležencev zdaj opravlja triažni zdravnik na podlagi točkovanja po društvenem pravilniku, ki pa z medicinsko doktrino nima zveze, saj so ga pisali laiki. Prepričani so, da bi moral biti triažni zdravnik tisti, ki bi določil protokol oziroma vrstni red udeležencev za rehabilitacijo. Tako pa se je že dogajalo, da so nekateri člani kljub pozitivnemu mnenju triažnega zdravnika ostali ali brez spremljevalca ali brez obnovitvene rehabilitacije.


Vrnitev spremljevalcev

Fidler pravi, da je pogoj za dodelitev sredstev ZZZS in Fiha za rehabilitacijo, da se zagotovi triaža, ki jo mora izvajati specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine: »Zagotoviti specialista, ki bi to opravljal, je bilo zadnje desetletje prava nočna mora, saj je sodelovanje odpovedalo več kot deset specialistov in tudi institucij. Tega nihče ni hotel opravljati, ker so vsi imeli težave s pritiski naših članov.« Sogovorniki pravijo, da so pritiski nastali zato, ker na društvu niso upoštevali triažnega vrstnega reda, določenega na podlagi medicinske doktrine.

Iz javnega razpisa za izbiro organizatorjev skupinske obnovitvene rehabilitacije, ki ga je ZZZS objavil prejšnji teden, je razvidno, da bosta osebam s paralizo znova priznana dva spremljevalca. Na ZZZS pojasnjujejo, da so za udeležbo zavarovanih oseb s paralizo na rehabilitaciji planirali tudi dva spremljevalca – za osebe, ki imajo po omenjenem zakonu dodeljenega osebnega asistenta. Posamezni udeleženec rehabilitacije ima lahko namreč hkrati samo enega spremljevalca ali osebnega asistenta.

S tem se preprečuje dvojno financiranje spremljevalca prek sredstev ZZZS in sočasno še osebnega asistenta prek sredstev ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za enega udeleženca skupinske OR, ki jo sofinancira ZZZS.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine