Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Zloraba bolezni za denar: domnevna prevara z deklico Laro na facebooku

FB-stran »Lara še vedno sanja« promovira in plačuje videooglase, da doseže čim več Slovencev, za objavami ne stoji nobeno slovensko humanitarno društvo.
Gre za prevaro za zbiranje donacij za štiriletno deklico Laro, ki naj bi imela raka. FOTO: Zaslonski posnetek/Facebook
Gre za prevaro za zbiranje donacij za štiriletno deklico Laro, ki naj bi imela raka. FOTO: Zaslonski posnetek/Facebook
R. I.
17. 7. 2025 | 10:55
17. 7. 2025 | 14:34
5:27

V Društvu Viljem Julijan opozarjajo, da se je v Sloveniji pred nekaj dnevi pojavila najverjetneje goljufiva stran na facebooku »Lara še vedno sanja«, na kateri je domnevna zgodba o štiriletni deklici Lari, ki naj bi imela agresivnega raka hrbtenice ATRT in nujno potrebuje sredstva za zdravljenje v Houstonu v ZDA. Pri tem pa gre v resnici najverjetneje za dodelano spletno prevaro iz tujine.

»To je prvič, da smo v Sloveniji naleteli na takšno najverjetneje goljufivo FB-stran, kjer sumimo, da se za pridobitev denarja zlorablja domnevna zgodba otroka s hudo boleznijo, za katerega se zbirajo donacije za zdravljenje. V našem društvu smo ob tem zgroženi in ogorčeni, da je možno kaj tako podlega in nizkotnega ter želimo ob tem opozoriti javnost, da je previdna pri nakazovanju donacij, še posebej, če gre za tuje spletne platforme in zbiranja, kjer ne sodeluje slovensko društvo oziroma ni mogoče preveriti resničnosti zgodbe,« pravi dr. Nejc Jelen, predsednik Društva Viljem Julijan.

Odzvali so se tudi v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani. Tudi sami menijo, da gre za spletno prevaro.

Gre za prevaro za zbiranje donacij za štiriletno deklico Laro, ki naj bi imela raka. FOTO: Zaslonski posnetek/Facebook
Gre za prevaro za zbiranje donacij za štiriletno deklico Laro, ki naj bi imela raka. FOTO: Zaslonski posnetek/Facebook

V Društvu Viljem Julijan so kmalu posumili, da gre za goljufivo stran, saj za objavami ne stoji nobeno slovensko humanitarno društvo, ampak objave vsebujejo samo povezavo do neznane tuje organizacije go.saintraphaelcharity.com/larae, kjer lahko ljudje prek spletne platforme namenijo donacijo. Pri tem je zelo sumljivo in tvegano tudi to, da je treba pri namenitvi donacije v spletni obrazec vnesti vse podatke bančne kartice, vključno z varnostno kodo kartice.

Ko so v društvu želeli vzpostaviti kontakt s to stranjo, se je izkazalo, da na sporočila ne odgovarjajo, obenem v nobeni objavi ni bilo navedenih nobenih osebnih podatkov o starših deklice in ni bilo mogoče stopiti v stik z njimi. Sumljivo je bilo tudi, da zgodbe o Lari ni objavil noben slovenski medij in resničnosti zgodbe ni mogoče nikjer preveriti. Prav tako na FB-strani brišejo komentarje – predvsem tiste, ki opozarjajo, da gre verjetno za prevaro.

Ko so v društvu naredili raziskavo, so ugotovili, da je bila spletna stran te tuje organizacije registrirana šele novembra 2024, obenem pa enaka FB-objava za zbiranje donacij za Laro obstaja tudi v španskem jeziku. Hkrati FB-stran »Lara še vedno sanja« promovira in plačuje videooglase, da doseže čim več Slovencev. To pomeni, da te strani niso ustvarili v Sloveniji, ampak najverjetneje v tujini in verjetno za njo stojijo kibernetski goljufi.

Zadevo so v Društvu Viljem Julijan že prijavili na SI-CERT, nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost. Vse ljudi, ki so morebiti donirali na tej strani, pa pozivajo, da prav tako podajo prijavo na SI-CERT. V društvu ne vedo, koliko Slovencev je namenilo donacijo za Laro prek te spletne platforme, imajo pa objave na FB-strani že več kot tisoč delitev, kar pomeni, da jo je videlo zelo veliko ljudi.

»Žal se je očitno začelo dogajati tudi to, da so kibernetski goljufi za svoje spletne prevare začeli zlorabljati zgodbe otrok s težkimi ali smrtonosnimi boleznimi. Zato je pomembno, da smo ljudje osveščeni o možnostih spletnih prevar in da znamo ločiti prave zgodbe od lažnih. Še posebej je treba paziti, če pri zbiranju ne sodeluje nobeno slovensko društvo, ampak zbiranje poteka prek tujih spletnih platform, prav tako je opozorilni znak to, da zgodba ni objavljena v nobenem slovenskem mediju,« pravi dr. Nejc Jelen.

UKC Ljubljana: Menimo, da gre za spletno prevaro

Odzvali so se tudi v Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani. Tudi sami menijo, da gre za spletno prevaro.

»Omenjenega otroka na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana, ki je v Sloveniji edini center, kjer se zdravijo otroci z rakom, nismo obravnavali. Niti otroka niti družine ne poznamo. Tudi fotografije otroka niso bile posnete pri nas,« so zapisali.

Menijo, da gre za spletno prevaro, kar so po pregledu spletne strani potrdili tudi strokovnjaki z Nacionalnega odzivnega centra za kibernetsko varnost SI-CERT. »Vsled navedenih dejstev smo podali tudi prijavo na policijo. Javnost opozarjamo, naj tovrstnim goljufijam ne naseda.«

V UKC zagotavljajo, da je za otroke z rakom v Sloveniji poskrbljeno skladno z najsodobnejšimi standardi medicinske stroke. V redkih primerih, ko je potrebno zdravljenje v tujini, pa najprimernejši center v tujini predlagajo sami in tudi vzpostavijo kontakt z njim. »V tem primeru vse stroške zdravljenja, bivanja in transporta za otroka in spremljevalca v celoti krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije,« so še navedli.

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine