
Neomejen dostop | že od 14,99€
V Nemčiji imajo vse več težav zaradi kokaina. Med letoma 2018 in 2023 so zaplembe kokaina narasle za kar 750 odstotkov. Kokain v Evropo, prek nemških pristanišč, prihaja predvsem iz Južne Amerike, skrit v pošiljkah navadnega blaga, poroča Guardian.
Največji izziv je predvsem hamburško pristanišče, kjer je policija leta 2021 zasedla največjo količino kokaina v Evropi do zdaj. Šlo je za 16 ton čistega kokaina, ki je bil v Hamburg pretihotapljen iz Paragvaja. Povečani dotok kokaina pa ni problem zgolj zaradi povečanja odvisnosti v državi, ampak tudi zaradi poglabljanja korupcije.
Cena kilograma kokaina, ki v Kolumbiji stane okoli 2000 evrov, v Evropi namreč narase na okoli 40.000 evrov, dobiček, ki ga s to razliko ustvarjajo tihotapci, pa se ne pretaka le v luksuzne dobrine, temveč tudi v podkupnine. Nekateri zaposleni v pristaniščih v zameno za denar mednarodnim mafijskih združbam pomagajo pri prekrivanju informacij in logistiki prepovedane droge. V aprilu so dva hamburška pristaniška delavca zaprli, ker sta pomagala pri transportu 480 kilogramov kokaina in omogočila napad na sodelavca, ki je skušal operacijo preprečiti, poroča Guardian.
A ne gre zgolj za pristaniške delavce. Težave s korupcijo so prisotne tudi znotraj pravosodja in policije. Celo državni tožilec v enem največjih primerov tihotapljenja je obtožen sodelovanja z mafijo. Kriminalcem naj bi v zameno za mesečne podkupnine v višini 5000 evrov izdajal zaupne informacije in jih opozarjal pred aretacijami.
Guardian danes poroča, da so dobički od kokaina že zelo opazni na ulicah Hamburga. »Vsak konec tedna vidite vse več mladih moških v ferrarijih, lamborghinijih in SUV za 150.000 evrov,« je dejal eden od njihovih sogovornikov. »To ni denar, zaslužen s prostitucijo ali prevarami ali konopljo. To je kokainski denar.«
V različnih nemških zveznih deželah so v zadnjem letu odkrili več primerov korupcije znotraj policije, v katerih so bili posamezniki osumljeni sodelovanja z mafijami iz Italije, Maroka, Nizozemske in drugod. Šlo je za primere prejemanja podkupnine, posredovanja tajnih informacij in celo pomoči pri tihotapljenju.
Kriminologinja in avtorica knjige Mafia Expansion Zora Hauser opozarja, da se Nemčija težko spopada z realnostjo organiziranega kriminala in si pred vse bolj perečim problemom zatiska oči. Vzroki za razsežnost problema so po besedah Hauserjeve politična ignoranca, razdrobljenost policijskih enot, slaba zakonodaja proti pranju denarja in prevelika zaščita osebnih podatkov. Vse to mafijskim družbam omogoča lažje delovanje, zato postaja Nemčija za mafijske tolpe vse bolj privlačna.
Komentarji