Morilca novinarke Daphne Caruana Galizia obsojena na 40 let zapora

Preiskovalna novinarka je bila leta 2017 ubita v eksploziji bombe, podtaknjene v avtomobilu. Poročala je o močno razvejani korupciji na Malti.
Fotografija: Umor Daphne Caruana Galizia je sprožil proteste na Malti in ogorčenje po celem svetu. Preiskava umora je s premierskega položaja leta 2020 odnesla Josepha Muscata. FOTO: Stringer AFP
Odpri galerijo
Umor Daphne Caruana Galizia je sprožil proteste na Malti in ogorčenje po celem svetu. Preiskava umora je s premierskega položaja leta 2020 odnesla Josepha Muscata. FOTO: Stringer AFP

Brata George in Alfred Degiorgio sta danes, na prvi dan sojenja, priznala krivdo za umor ugledne malteške preiskovalne novinarke Daphne Caruana Galizia pred petimi leti in bila obsojena na 40 let zapora. Malteški poslovnež Yorgen Fenech, ki je po mnenju tožilstva umor načrtoval, na sojenje v tej zadevi še čaka.

59-letni George in 57-letni Alfred Degiorgio sta sicer po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala, da sta pripravljena v zameno za pomilostitev razkrinkati tudi vpletenost neimenovanega nekdanjega vladnega ministra v umor, vendar pomilostitev ni bila odobrena. Brata so v zvezi z umorom novinarke aretirali že decembra leta 2017.

Daphne Caruana Galizia je bila oktobra 2017 ubita v eksploziji bombe, podtaknjene v njenem avtomobilu. Poročala je o močno razvejani korupciji v tej sredozemski državi ter povezavah med podjetniki in politiki. Njen umor je sprožil proteste na Malti in ogorčenje po celem svetu. Preiskava umora je s premierskega položaja leta 2020 odnesla Josepha Muscata.

Daphne Caruana Galizia je bila oktobra 2017 ubita v eksploziji bombe, podtaknjene v njenem avtomobilu. FOTO: Darrin Zammit Lupi/Reuters
Daphne Caruana Galizia je bila oktobra 2017 ubita v eksploziji bombe, podtaknjene v njenem avtomobilu. FOTO: Darrin Zammit Lupi/Reuters

Pred smrtjo je 53-letna novinarka preiskovala sumljive posle Fenecha z državo, povezane z gradnjo plinske elektrarne. Kot se je izkazalo, je imel Fenech v Dubaju tajno podjetje, s pomočjo katerega je nameraval denar preusmeriti v dve panamski podjetji, ki sta pripadali tedanjemu ministru za energijo Konradu Mizziju in vodji kabineta takratnega premiera Keithu Schembriju. Denar ni bil nikoli nakazan.

Eden od treh moških, obtoženih sodelovanja pri umoru novinarke, je sicer že februarja lani priznal krivdo in bil obsojen na 15 let zapora.

Preberite še:

Komentarji: